GolfÁramlat

5 tipp, hogyan nevelj környezettudatos gyereket

Egy kisgyerektől túlzás lenne elvárni, hogy kiszámolja az ökológiai lábnyomát vagy lemondjon a műanyag lufiról, ettől függetlenül érdemes minden napjába belecsempészni egy kis környezettudatosságot, ha szeretnénk, hogy idővel természetessé váljon számára a fenntarthatóbb életmód. Ez abban is segít, hogy csökkenjen benne az az aggodalom és szorongás, amit a környezet állapotával és az ebből következő jövőképpel kapcsolatos információk keltenek. Ráadásul az ökotudatos tevékenységek közben minőségi időt is tölthetünk a gyerekkel!

A gyereknevelés alapja természetesen a példamutatás, hiszen a kicsik elsősorban azt a viselkedésmintát viszik tovább, amit otthon megélnek. Miért figyelne oda egy kisiskolás a pazarlásra vagy a műanyagokra, ha te sem teszed, és bort iszol, miközben vizet prédikálsz? Adunk pár tippet, mivel érdemes belefogni a környezettudatosabb nevelésbe, ha nem szeretnél azonnal a karbonsemlegességi feltételekkel nyitni a csemetédnél.

1. Gyűjtsétek szelektíven a szemetet: gyermekkorom piszkos utcáihoz képest manapság meglepően kevés szeméttel találkozom a városban, ezért azt gondolom, felnőtt egy generáció, amelynek már természetes, hogy a kukáig viszi a hulladékát. A következő nemzedék pedig a hulladék szelektálását fogja megszokni és megtanulni. A gyerekek kifejezetten szeretnek ilyesmivel foglalkozni, hogy mit hová kell dobni,

ez egy kicsit hasonlít a különböző fejlesztő játékokhoz is.

A használt olajat pedig ne a WC-be öntsük, hanem adjuk le a gyűjtőpontokon! Még hasznosabb, ha a gyerekkel együtt kezdeményezzük egy ilyen tartály létesítését az iskolája vagy óvodája udvarán. Több szolgáltató közül is választhatunk, ráadásul fizetnek is a hulladékért. Ha egy évvel később valamilyen játékszert, sportszert vásárol az összegből az adott intézmény, a gyerek tapasztalni fogja, miért is érték a hulladék.

2. Hasznosítsatok újra: a kicsiknek hatalmas élmény a közös kézműveskedés, és pont az a jó benne, hogy nem feltétlenül szükséges új dolgokat vásárolnunk az alkotáshoz, épp ellenkezőleg, lehetünk kreatívak és dolgozhatunk abból, ami otthon van! Az interneten számtalan ötletet lehet találni egy DIY-délutánhoz, a fakanálból készített bábtól kezdve a levélnyomdán keresztül a házi madáretető barkácsolásáig. Bár minimalistaként sem vagyok ellene a boltban vásárolt játékoknak, azt vallom, rengeteg holmit magunk is el tudunk készíteni otthon némi ügyeskedéssel, és kézműveskedés közben nyugodtan be lehet vezetni a gyerekeket a környezetvédelem világába, koruknak megfelelően elmagyarázni nekik, miért fontos az újrahasznosítás.

3. Legyen egy kis konyhakertetek: a klímaváltozás egyik legnagyobb problémája az élelmiszertermelés lesz a közeljövőben, ezért érdemes minden gyereknek megtanulnia, hogy

az ennivaló nem terem korlátlanul a boltban,

hanem komoly munka és összetett feltételek szükségesek a termeléshez. Nem muszáj komplett veteményesben gondolkodni, de 2-3 palánta paradicsom, paprika vagy fűszernövény még az erkélyen is megterem, sőt, nemritkán a lakásban is. A gyerekek segíthetnek a gondozásban, kaphatnak egy-egy növényt ők is, és lehet mindennap figyelgetni a termés növekedését, pláne nagy a büszkeség, amikor a tányérra is kerül a kitartó munka eredményéből. Ha van kert, ott ki lehet alakítani egy kis komposztálót is a zöld hulladéknak, sajnos manapság ezt a többség a kommunális szemetesbe dobja.

4. Autózzatok kevesebbet: az általában kocsival utaztatott gyerekeknek óriási élmény a tömegközlekedés. Ráadásul ilyenkor sokkal többet lehet vele beszélgetni, mint amikor csak mögöttünk ül a gyerek, nem fogjuk megbánni, ha szeretnénk minőségi időt tölteni vele, akkor a tömegközlekedés tökéletesen alkalmas rá kamaszkorig. A kisebbeknek ilyenkor

rengeteg mesét is lehet olvasni,

hiszen közben ráérünk mi is, ők is. Ráadásul vannak nagyon jó mesék kifejezetten a környezetvédelemről vagy a tömegközlekedés népszerűsítéséről, mi Gévai Csilla író és illusztrátor köteteit ajánljuk, elsősorban a Nagyon Zöld Könyv és az Amíg zötyögünk című munkáját. Ma alap, hogy a wc-re is kocsival járunk, ne szoktassuk ehhez a gyerekeket is! Nyáron pedig a nem túl távoli célpontokra lehet a biciklit is közlekedési eszközként használni, szeretik azt is.

5. Ne pazaroljatok: nem kell a túlfogyasztással és klímaváltozással stresszelni az óvodásokat, mert így is elérik őket ezek az információk és aggódnak maguktól is. Illetve ők is tapasztalják – például a kis konyhakertjükben, hogy milyen sokáig nem esik az eső. Számukra ijesztőbb ez a helyzet, mert a kommunikáció elsősorban a felnőtt lakosságra van szabva, azzal a szándékkal, hogy végre megértessük a hitetlenkedőkkel, a globális felmelegedés nem a következő generáció problémája, hanem az övék, és itt az ideje tenni valamit. Tehát az üzenet erőteljes, ijesztő képekkel és adatokkal megtűzdelve, ami sokkal nagyobb hatással van a gyerekekre, mint gondolnánk, hiszen őket nem kell meggyőzni,

ők tényként fogadják el azokat az információkat, amelyek elérik őket.

Ha viszont vele együtt elkezdjük elzárni fogmosás közben a vizet, lekapcsolni a villanyt az üres szobában, lejjebb venni a fűtést és közben felvenni egy pulóvert, akkor mindez megnyugtatja őket, mert azt élik meg, hogy tehetnek valamit a szörnyű jövőkép ellen.

Ajánljuk még:

Párba állítható a Black Friday és a fenntarthatóság?

Sátrak az üzlet bejáratánál, tolakodó emberek üzletnyitás előtt. Mi lehet az, amiért egyesek hajlandóak kilépni kényelmi zónájukból és időt, energiát fordítani arra, hogy mielőbb hozzájussanak? Bár idehaza ritkán látunk ilyet, Amerikában előfordul, hogy tapossák is egymást az emberek egy-egy jó árú TV-ért, porszívóért vagy még kisebb dolgokért. Az ár az úr.