Tormaleves főtt fürjtojással – a maradék sonkalé sejtelmes átváltozása

Gasztro

Tormaleves főtt fürjtojással – a maradék sonkalé sejtelmes átváltozása

A húsvéti sonka levét vétek volna kiönteni. Jó alapja lehet a bablevesnek, a savanyú káposztás ételeknek. Készület felhasználásával krumpligombóc- vagy sonkagaluska-leves. Nálunk a tormaleves örvend jó ideje nagy népszerűségnek, ami a legfinomabb, ami a sonkaléből elképzelhető!

A stájer konyha tormalevese frissen reszelt tormával készül, pirított zsemlekockák billegnek a tetején. A frank tormaleves selymes krémsajtos, és sonkaszeletektől gazdag. Az észak-német konyha tormalevese nyers tormából készül, burgonya adja meg a testét, és olykor füstölt lazaccal kerül az asztalra. Tormalevesből tehát nincs hiány, ha a népek tormaleves-kínálatát böngésszük át.

Nálunk sok éve került az étlapra a tormaleves. Egyszer egy szép reggelen egy nemzetközi szakácsbemutatóra igyekeztem. Útközben arról olvastam, hogy H. C. Andersen egyik még nem publikált művét, a Tormalevest mutatják be születésének 200. évfordulója alkalmából, valahol Európában. A darab egy mesére épült, amelynek eredeti címe Az elcserélt cégtáblák  volt. A történet szerint a mesebeli városkában a szélvihar összecseréli a cégtáblákat is, ez okozza a mókás galibát.

Tovább olvasok

A vendéglős étlapja, amely vaskeretben függött az ajtón, a színház kapuján talált új szállást, amit bizony addig kevesen nyitogattak. Jaj de nagyszerű előadást hirdetett: "Tormaleves, töltött káposzta." Erre bezzeg tódult a nép a színházba!”

Amikor olvastam az előadás hírét, még nem is sejtettem, hogy aznap egy éppen egy különleges tormalevest lesz alkalmam megkóstolni. Mivel a leves mindannyiunk ínyére való volt, így a receptet is magammal vittem, hogy alkalomadtán elkészítsem. A leveshez mindig hozzátartozik a mese is!

Tormaleves főtt fürjtojással

Hozzávalók

  • 1 kisebb vöröshagyma
  • 2 evőkanál olaj
  • 2 evőkanál liszt
  • 8 dl sonkalé
  • 25 dkg főtt sonka
  • 1 evőkanál ételízesítő por
  •  2-3 babérlevél
  • őrölt bors
  • 2 dl tejföl
  • 1 csokor petrezselyem
  • 4 evőkanál ecetes torma
  • 8 db fürjtojás

A vöröshagymát lereszeljük, és az olajon megfonnyasztjuk. Ráhintjük a lisztet, majd, ha világosra pirult, szüntelen kevergetés mellett a sonkalével felöntjük. Beledobjuk a babérleveleket, a kockára vágott sonkát. Őrölt borssal, ételízesítő porral fűszerezzük, és 5-6 percig főzzük. A tűzről levéve belecsorgatjuk a tejfölt, az ecetes tormával pikánsra ízesítjük. Végül finomra aprított petrezselyemmel és keményre főtt, félbevágott fürjtojásokkal gazdagítjuk. Friss kenyérrel, azon melegében tálaljuk.

Nyitóképünk: Halmos Monika @rozsakunyho

Ajánljuk még:

Kastélykonyhák édes titkai: „édes, mint a szerelem és gyengéd, mint a csók”

Lessünk be kastélyok konyháiba! Vajon mi kerülhetett karácsonykor az asztalra? Milyen süteményeket sütöttek? Miféle finom illat lengte be a süteményestálak környékét? Vajon megtudhatjuk-e pontosan, mi minden került Erzsébet királyné és családja ünnepi sütemény kínálatába, ahol egybekelt a hatalmas birodalom sokszínű ízvilága érvényesült?