Tejszínes húsvéti kalács

Gasztro

Tejszínes húsvéti kalács

Tejszínes, húsvéti kalács Libor Mária, Limara receptje alapján.

Hozzávalók

  • 50 dkg finomliszt
  • 10 dkg kenyérliszt
  • 2,5 dkg friss élesztő + 1 tk cukor
  • kb. 2 dl tej
  • 2 dl zsíros tejszín
  • 3 ek cukor
  • 1 tk só
  • 1 egész tojás
  • 1 tojássárgája

  • 1 egész tojás a kenéshez
  • a szóráshoz mák

 

Tovább olvasok

Elkészítés:

1 dl langyos tejben feloldjuk az élesztőt.

Tálba szitáljuk a liszteket, hozzáadjuk a sót és a cukrot, elvegyítjük. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a tejszínt, a tojást, a tojássárgáját és az élesztős tejet. A maradék tejből csak akkor használunk, ha a tésztánk nagyon kemény dagasztás közben.

Gyúrni kezdjük. Amikor nagyjából összeállt egy gombóccá, kitesszük a deszkára, és alaposan kidolgozzuk a tésztát. Akkor jó, ha szép hólyagos, sima, fényes felületű a tésztánk, és nem tapad a deszkához.

Tálba tesszük, letakarjuk, és kb. 45 percig kelni hagyjuk, vagy egy éjszakára betesszük a hűtőbe.

Ezután 4 vagy 8 egyforma darabra vágjuk, attól függően, hogy egy vagy két kalácsot szeretnénk sütni. A darabokat egyesével gömbölyítjük, ismét letakarjuk, és 15 percig pihentetjük.

A pihentetés után a tésztagombócokból egyforma hosszúságú rudakat sodrunk.

Két rudat lefektetünk magunk elé vízszintesen úgy, hogy kb. egy ujjnyi távolság legyen közöttük. Erre merőlegesen ráfektetjük a másik két rudat. A bal oldalit átbújtatjuk az alsó, a jobb oldalit pedig a felső vízszintes szál alatt.

Most az alsó, lefelé lógó két szál közül a bal oldalit merőlegesen ráfektetjük a mellette lévő jobb oldali szálra. Ezután haladunk tovább, a tészta bal oldalán lévő két szálnál is megismételjük ugyanezt, majd fent és jobb oldalon is. Amikor körbeértünk, visszafelé megismételjük a műveletet, most azokat a szálakat hajtjuk az ellenkező irányba, amik eddig mozdulatlanul maradtak. Ha készen vagyunk, a kimaradt rövid tésztavégeket összecsípjük.

Ezután a tésztafonatot óvatosan megemeljük, és a széleket körben a tészta alá hajtjuk. Egyenletesen eligazítjuk, hogy csinos, kör alakú fonatot kapjunk.

Sütőpapírra fektetjük, és azonnal lekenjük egy egész felvert tojással. Ügyeljünk arra, hogy a tojáslé ne csorogjon a fonatok közé. A kalácsunkat most kb. fél óráig kelni hagyjuk.

A sütőt közben előmelegítjük 190 fokra. A megkelt kalácsot ismét lekenjük felvert tojással és meghintjük szemes mákkal. Betoljuk a forró sütőbe. 10 perc után a hőt mérsékeljük 175 fokra. A kisebb kalácsok sütési ideje kb. 30-35 perc, az egy nagy kalácsé összesen 40-45 perc.

Még több kalácsreceptet itt találtok – klasszikustól az egészen különlegesig!

Ajánljuk még:

Nincsen diós mákos nélkül! – Bejglitörténelem az ünnepekre

Ahány ház, annyi recept. Ahány íz, annyi történet. Ahány karácsony, annyi bejgli. De honnan ered a sztársütemény? Minek köszönheti népszerűségét? A bejgli még a karácsonyi kalácsot is lesöpörte az első helyről, mai napig őrzi királyi pozícióját az ünnepi desszertek között.