Hozzávalók
A tésztához:
- 40 dkg liszt
- 5 dkg vaj
- 2 db tojássárgája
- kb. 3 dl zsíros tej
- 3 dkg élesztő
- 2 ek kristálycukor
- citrom
- 1 ek rum
- 1 csipet só
A töltelékhez:
- szilvalekvár
A tetejére:
- 15 dkg vaj
- 20 dkg porcukor
- 20 dkg mák
- 20 dkg dió
Elkészítés
Az élesztőt kevés langyos tejben egy pici cukorral felfuttatjuk, majd az átszitált liszt közepébe öntjük. Ezután hozzáadjuk a tojások sárgáját, a maradék tejet, a sót, a cukrot és egy löttyintésnyi rumot. Egy biocitrom héját is belereszeljük. Ezután elkezdjük dagasztani a tésztát. Ha már összeállt, beledolgozzuk a vajat is. Figyeljünk, hogy könnyed, lágy tészta legyen a végeredmény. Ha már szép sima, letakarjuk, és meleg helyre tesszük kelni.
Duplájára kell nőnie, és könnyednek, levegősnek kell lennie. Ezután óvatosan nyújtódeszkára terítjük, kicsit lisztezzük, hogy ne ragadjon a kezünkhöz, majd közepes méretű négyszögekre vágjuk. A belsejébe kemény szilvalekvárt vagy más fanyar ízű, sűrű lekvárt rakunk, majd gondosan becsomagoljuk, hogy ne tudjon kifőni.
A páránfőtt, ahogyan a neve is elárulja, párában, gőzben fő meg. Ehhez készítenünk kell egy kis fészket, ahol a gombócok párolódhatnak. Szükségünk lesz két nagy edényre, egy tiszta konyharuhára és egy madzagra. Az egyik lábast félig töltjük vízzel, majd a madzag segítségével a tetejéhez erősítjük a konyharuhát. Jó feszesen kell állnia a konyharuha felszínének!
Amikor forr a víz, a gombócokat a konyharuhára helyezzük. Fontos, hogy hagyjunk közöttük egy kis helyet, mert még nőni fognak. Végül a másik edénnyel az egészet lefedjük. Negyedóra, húsz perc alatt készre párolódnak a gombócok, és egészen különleges állagúak lesznek a gőztől. Ha készen vannak, tálra szedjük őket, meglocsoljuk olvasztott vajjal, és megszórjuk cukros dióval vagy mákkal. Frissen, forrón a legfinomabbak!