Gasztro

Macskanadrág

Ezt az édességet először Kolozsváron ettem, nagynénémnél, akinek a konyhájában a parasztkonyha egyszerűsége és a városi polgári konyha törekvései adtak randevút egymásnak nap mint nap. 

A rántott tejbegríz, azaz a macskanadrág a desszertek mezsgyéjén  egyensúlyozott:

egyszerre képviseli a szegény ember logikáját és a polgáriasult gondolkodást.

Előbbi szerint a kevésből kellett változatosan gazdálkodni, ezért a máshol desszertként fogyasztott étkeket olykor leves utáni második fogássá „avanzsálta”, utóbbi esetben a terített asztalhoz legalább annyira hozzátartozott a desszert is, mint a friss gyümölcs – tehetősebbeknél akár a déli gyümölcs.

Nálunk ugyan csak karácsony környékén volt déli gyümölcs a rendszerváltásig, ám desszert – még ha a legegyszerűbb is – megbízható rendszerességgel termett az asztalon. Például ilyen macskanadrág-félék is akadtak, amelyekhez kevés alapanyag, nem sok főzőtudomány, de annál több türelem szükségeltetett. A macskanadrág pedig, amit Kolozsváron desszertként kóstoltam, nagyanyámnál a második fogásként tálalt tehéntúrós gombóc becsületében osztozott. Annyira édesszájú volt, hogy amikor egyedül volt, nem voltunk otthon, számára ez felért egy teljes ebéddel is.

Fotó: Gáspár Kinga  

Hozzávalók

  • 1 l tej
  • 12 ek búzadara
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 kis citrom reszelt héja
  • 3 ek kristálycukor

A sütéshez:

  • kb. 3 dl olaj
  • 10 ek liszt
  • 3 egész tojás
  • 8-10 ek zsemlemorzsa

A tálaláshoz: porcukor

Fotó: Gáspár Kinga 

Elkészítés

A hozzávalókból lassú tűzön sűrű tejbegrízt főzünk. Amikor elkészült, egy lapos tepsibe vagy tálcára kitöltjük – kb. 1 cm vastagságban –, és szép, egyenletesre simítjuk, majd hagyjuk teljesen kihűlni.

Amikor a tejbegríz kihűlt, vizes késsel felkockázzuk, és lisztbe, tojásba, zsemlemorzsába forgatva forró olajban kisütjük.

Fotó: Gáspár Kinga 

Tálaláskor porcukrozzuk. 

Ízlés szerint fogyaszthatjuk savanykás lekvárral vagy vaníliasodóval, de magában is finom – egy aromás teával kísérve. 

Nyitókép: Gáspár Kinga 

Ajánljuk még:

Húsos táskával búcsúzunk a sárkánytól, köszöntjük a kígyót

A holdnaptár szerinti újév, vagy más néven a tavaszünnep, a kínaiak számára a legfontosabb ünnep, melyet a világ népességének egynegyede ünnepel. December 6-án felkerült az UNESCO emberiség szellemi kulturális örökségének listájára a „kínai emberek tradicionális újévi ünnepléséhez kapcsolódó társadalmi szokásai”, ami nem csak dicsőség, hanem egy lehetőség, hogy minél többen megismerjék és átélhessék ezeket a hagyományokat. Az ünnep szerencsét, gazdagságot és boldogságot hozó szimbolikus jelentésű ételeinek nyomába eredtünk a budapesti kínai negyedbe, hogy hiteles forrásból ismerjük meg kínai újév finomságait.