A gyönyörű sulyomtészta

Gasztro

A gyönyörű sulyomtészta

Borbás Marcsi receptje.

Hozzávalók

  • 35-40 dkg liszt
  • 2 db tojás 
  • 2 ek cukor
  • 2 ek tejföl
  • 1 tk szódabikarbóna
  • 1 tk 10%-os ecet

A tálaláshoz: lekvár és porcukor

 

Tovább olvasok

Elkészítés

A tejfölt elkeverjük a tojásokkal, majd hozzáadjuk a cukrot, a szódabikarbónát és az ecetet is. Ezután a liszttel összegyúrjuk a tésztát. Fokozatosan adagoljuk a lisztet, és csak annyit adjunk hozzá, hogy egy közepes keménységű, jól formázható tésztát kapjunk a végére.

Azután a tésztából kisebb adagokat szakítunk le, melyeket a kezünkkel megsodrunk. Akkor lesz a legszebb a süteményünk, ha kb. hüvelykujjnyi vastagságú, és arasznyi hosszúságú rudakat formálunk. Ezeket kell tovább formáznunk.

 

Fotó: Krisztics Barbara

Magunk elé teszünk egy rudat a deszkán fektetve. A jobb oldalán majdnem a rúd feléig bevágunk, a bal oldalt pedig úgy vágjuk be, hogy előtte a tésztán fordítunk egyet, méghozzá csak egy fél fordulatot magunk felé. Így az előző vágással elválasztott tésztarészek fedésbe kerülnek egymással. Ekkor a másik végén is bemetsszük úgy, hogy a közepén maradjon egy tésztarész, ami az egészet összetartja. A tészta jobb oldalán lévő szétvágott részek közül a felsőt áthajtjuk balra, így olyan formát kapunk, mint a sulyom vagy éppen a tyúkláb.

Bő olajban aranybarnára sütjük a sulyomtésztákat. Porcukorral megszórva, lekvárral tálaljuk.

Ajánljuk még:

Magyarország András-naptól vízkeresztig is nagyon finom – Borbás Marcsival új könyvéről beszélgettünk

Folytatódik a népszerű Magyarország finom sorozat: András-naptól vízkeresztig című új könyvében Borbás Marcsi ezúttal nem egy tájegység ételeit gyűjtötte össze, hanem a magyar nyelvterület azon hagyományos fogásait, amelyeket az év legbőségesebb – a befejezett terménybetakarítás, a forrásban lévő újbor és a disznóvágások – időszakában készítettek eleink és készítünk ma is. Ezeknek az ünnepi és hétköznapi recepteknek a nagyszerűsége éppen abban rejlik, hogy nemcsak az évforduló ünnepi időszakában készíthetjük el őket, hanem egész évben részét képezhetik a családi menütervnek. Az András-naptól vízkeresztig karácsonyi ajándéknak is remek választás. A könyv keletkezéséről és a kapcsolódó hagyományokhoz való személyes kötődéséről Borbás Marcsival beszélgettünk.