Éltető kert

Miért mondanánk le a zöldségek zöldjéről?

Sosem értettem, hogy miért is kellene lecsavarni a répáról a zöldet, a retekről a levelet, amikor megvásároljuk a piacon. Hozzátartozik a zöldséghez, és annyi mindenre felhasználható! Ma, amikor a zöldségek ára az egekbe szökik, amikor a kertben is egyre nagyobb kihívás a termesztés, meg kell becsülni minden ehető, finom növényi részt, még a zöldség zöldjét is!

A zöldjét levegyem? – Kérdezi a zöldséges, és a retek, a répa, a karalábé levele a kukában landol. A szupermarketekben is kihelyeztek e célra szolgáló edényt, amiben gyűl a gyökerek és gumók leszakított zöldje. Heves vitát vált ki, ha valaki elviszi a nyuszinak, vagy mazsolázik belőle. Vajon, ha otthagyjuk, komposzt lesz-e belőle? Jó egyáltalán valamire? Miért nem visszük haza?

Miért olyan egyértelmű, hogy a legtöbben meg akarnak szabadulni a répa zöldjétől, a retek leveleitől, a karfiol nem fehér részeitől?

Talán azért, mert valami évszázados beidegződés, valami olyan szokás, amiről más senki nem tudja mikor, miért alakult ki. Tegyünk ellene! Ezentúl vigyük haza a zöldséget minden részével együtt, és találjuk meg a helyét a konyhában!

Lássuk most, mire használhatjuk az eddig méltatlanul mellőzött zöldféléket! A retek leveleiből lehet leves, főzelék, a spenóthoz hasonlóan készíthetjük el. Némi vajon dinsztelve, tejszínnel szelídítve finom mártás kerekedik belőle, tökmaggal, fokhagymával és olívaolajjal pépesítve pedig elsőrangú pesztóvá válik.

Répa zöldje – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

A répa zöldjét a petrezselyemhez hasonlóan használhatjuk: akár a sárgarépa főzeléket gazdagíthatjuk a finomra vágott levelekkel. Jól mutat a szendvicsen, remekül passzol a hagyma ízéhez.

A karalábé nagyobb leveleit megtölthetjük: a zsenge, finoman fűszerezett hússal töltött karalábélevél magában is pompás étel. Dédnagymamám tavasszal a töltött karalábé mellé odarakosgatta a megtöltött levél-csomagokat, egyben párolta finom húslevesben. Vékonyan berántotta, tejszínnel bársonyosra keverte. Bőven megszórta friss petrezselyemmel:

ebben benne volt a kiteljesedett tavasz és a nyárelő ígérete.

Ha kevés a levél, akkor ezeket egyenesen a karalábélevesbe vagy főzelékbe vagdoshatjuk, gazdagítva azt.

Reteklevél – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

A karfiol levelei mehetnek a levesbe, a rakott karfiolba. Ha valaki idegenkedik tőle, akkor beleturmixolhatjuk a karfiol-krémlevesbe. Picit zöldessé változtatja a levest, ám ettől talán még ínycsiklandóbbá válik. Néhány karfiol levél a húslevesben is jó helyre lel, a sokféle alapanyagból keveredett egyveleghez hozzátesz, ha nem is érezzük ki belőle.

A zöldhagyma zöldje is nagy kincs. Belevagdoshatjuk a salátába, rászórhatjuk a vajas- vagy zsíros kenyérre, bármilyen krémlevesen is jól mutat, és sokat tesz hozzá az ízéhez. Nálunk népszerű az újhagymás lepényke, amibe mindenképpen a zöldjével együtt kerül bele a hagyma. Ha kissé fonnyadt hagymára lelünk, az egy hagymaszószban vagy hagymakrémlevesben még meg tudja mutatni tavaszi zamatát.

A hagyma héja ugyan nem zöld, de vétek volna kidobni, hiszen makacs köhögés esetén teát főzhetünk belőle, böjt idején pedig egyenesen kívánatos gyűjteni a húsvéti tojásfestéshez, mint természetes vörös színezéket!

Pikáns főzelék zöldségzölddel –Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Van egy szuper recept, ami nálunk sokszor kerül az asztalra. Ugyanaz, és mégis mindig egészen más. Ez a pikáns-csípős egytálétel nagyon egyszerű és ízekben tobzódó zöldséges fogás.  Készülhet vadnövényekből, ami éppen van a kertben, vagy mindenféle zöldségzöldből. Egészen különleges ízek kelnek egymással frigyre – így a legínyencebbeknek is fogára való lesz.

India egyes részein thoran néven kóstolhatunk hasonló ízvilágú, hagyományos ételt, amelynek fő alkotóeleme ott a disznóparéj.

Nálunk az kerül bele, ami éppen akad. A sokféle zöldet apróra vágom, kevés olívaolajon éppen csak megfonnyasztom. Kerül hozzá felkockázott lilahagyma, csípős paprika, majd párolt rizzsel forgatom össze. Curry, római kömény és kókuszreszelék adja meg a jellegzetességét, és kókusztej fogja egybe, amitől lágyan omlik szét.

Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Bízom benne, hogy sikerült kedvet csinálni ahhoz, hogy ezentúl nagy becsben legyenek a zöldek. Versengjünk ezentúl azért, hogy miénk legyen a legnagyobb lombú répa, a legbokrosabb retekcsomó, a legbozontosabb zellergumó! Ezzel nemcsak gazdagabb lesz asztalunk, de változatosabbá is tehetjük a családi menüt.

Nyitókép: Halmos Monika @rozsakunyho

Ajánljuk még:

Magyarország madarai: a szuharbújó

Ezúttal egy olyan fajt szeretnénk bemutatni, amely bár védettséget élvez hazánkban, a hivatalos közlemények szerint mindösszesen egyszer, 2006 júliusában az izsáki Kolon-tavon igazolták jelenlétét. A szuharbújó kis testű, barna színű énekesmadár: híres jellegzetesen hullámzó nászrepüléséről és az eközben dalolt messze hangzó énekéről.