Magyarország madarai: a gyöngybagoly
Olvasási idő: 3 perc

Magyarország madarai: a gyöngybagoly

Az alföldek és dombvidékek madara: a nyílt élőhelyeket kedveli. Legnagyobb sűrűségben a Dunántúli-dombság területéről ismert, kifejezetten éjszakai aktivitású madarunk, akinek támogatásában sokat segíthet a komplex művelésű területek kiterjesztése, az aprófalvas településszerkezet és a legeltetéses állattartás megtartása is. Szív alakú arcfátyláról könnyen felismerhető ez a csodálatos madár: érdemes megismerkednünk vele alaposabban is!

A gyöngybagoly főleg pockokkal, cickányokkal és egerekkel táplálkozik – nem véletlen, hogy a fészekalj nagysága nagymértékben függ a mezei pocok állományától. Természetes állományingadozása jelentős lehet. Mivel a gyöngybagoly-állomány erősen kitett a telelési időszakban elérhető táplálékmennyiség okozta magas mortalitásnak és a szélsőséges állományingadozásnak, megfigyelésüket és védelmüket komolyan kell venni. Fennmaradásuk szempontjából kiemelten fontos a még megőrizhető hagyományos költőhelyek védelme a templomokban és mezőgazdasági épületekben, illetve az új költőhelyek létesítése is a modern építmények homlokzatán vagy akár a szabadtéri költőládák kihelyezésével. 

Hazai állománya állandó, a fészkelőállománya a becsült adatok alapján 340-860 pár.
A cute little Barn Owl hiding in a hole in a brick wall
Fotó: 123RF 

Legfőképpen a forgalmas utak, a nyestek predációja és a mérgezések veszélyeztetik, de nem ritka az sem, hogy az épületfelújítások következtében szorul ki élőhelyéről vagy esik áldozatul az emberi felelőtlenségnek. Pedig a gyöngybaglyok igazán alkalmazkodóképes madarak – ahogy Brehm írja: „A harangozás legkevésbé sem zavarja szunyókálásukban s azzal se törődnek, hogy a galambok ki-berajzanak és sürgölődnek mellettük; az ember jövését-menését, sürgését-forgását csakúgy megszokták, mint a galambok zajgását s jóbarátságban élnek velük.” 

Ez persze nem jelenti azt, hogy oly mélyen aludnának, hiszen a gyöngybaglyok a legkisebb zajra is felébrednek. Mihelyst észreveszik a közelítő embert, fölegyenesednek, majd himbálódzva ide-oda mozognak. Ha jobban megfigyeljük, még az arcuk is megváltozik, mintha fintor jelenne meg rajta. Éjszakai jelenlétüket közel sem kellemes rikoltozásszerű daluk jelzi: a babonás emberek körében ezért terjedt el, hogy a gyöngybagoly rikoltása veszélyt, rosszat, balszerencsét jelez.  

Fotó: 123RF  

Pedig ez közel sincs így: sőt, ahogyan azt már korábban említettük:

a gyöngybaglyok kifejezetten hasznot hoznak táplálkozásukkal, ugyanis hatékonyan gyérítik a rágcsálóállományt.

Nagyobb bogarakat is elfogyasztanak, és azért azt sem kell elhallgatnunk, hogy olykor megtámadják az apróbb, éppen szunyókáló madarakat is.

Close up of a barn owl with a mouse
Fotó: 123RF 

„A városokban nem ritkán megölik az ablak elé akasztott kalitkában lévő pacsirtákat, fülemüléket, rigókat stb.; a tőrbe került madarakat is nem egyszer kiszedik. Akad köztük nagyon szelíd, de vérengző természetű is. Egyik ismerősöm egyszer gyöngybaglyot kapott, mely már mintegy 8 nap óta volt fogságban: koromsötét szobájába vitte s gyertyáért sietett. Alig telt el egy percnyi idő mire a világossággal a szobába visszatért s meg is tapasztalhatta bosszúságára, hogy a bagoly barátkaposzátáját a kályha mögül elékaparintotta, megölte s félig el is költötte” – olvashatjuk Az Állatok Világa leírásában.. 

Egészen extrém eseteket is feljegyeztek már a gyöngybaglyokkal kapcsolatban. Például ezt a Spanyolországban rögzített jelenséget is Brehm leírásainak köszönhetően ismerjük: „Spanyolországban az a gyanú terheli a gyöngybaglyot, hogy az örökmécs olaját kiiszogatja a templomokban. Az bizonyos, hogy e lámpák nagyon használható olaja nagyon is gyakran elfogy, anélkül, hogy a gonosz tettes megkerülne; a szóbeszéd azonban azt suttogja, hogy nem a gyöngybagolyra, hanem a sekrestyésre szállhat a vád. Ezzel a gyanúsítással szorosan kapcsolatos, hogy Spanyolországban az elejtett gyöngybaglyokat tollastul, mindenestül olajban megfőzik s ilyenformán nagyszerű, hatásos orvosszert készítenek. A patikákban többnyire van belőle s habár az orvosok persze nem szokták javulni betegeiknek, mégis sokszorosan használják” – ismerhetjük meg a megdöbbentő részleteket.

Fotó: 123RF  

A gyöngybaglyok monogámok: a hűséges párok egész évben a költőhely közelében tartózkodnak. A fészkelési időszak akár már március közepén is elkezdődhet, de jellemzően május elején indul a fészkelés, és július végén zárul. Fészket nem építenek, minimális törmelékre és szemétre kerül a 6-8 tojás, amit a tojó becsülettel meg is ül.

A hím igazi szerelmesként gondoskodik róla, és segíti a táplálkozásban.

A szülők a hanyag fészekrakás ellenére igazán jó szülőkké válnak: becsülettel nevelik az utódokat. A fiatalok a kirepülést követő 12–16 hét elteltével, azaz augusztus végén vagy szeptemberben kezdik meg kóborlásukat, ami október végére fejeződik be: ekkor már mindenki új életet kezdve vág neki a nagyvilágnak.

Fotó: 123RF  
A gyöngybagoly (Tyto alba) 1901 óta élvez védettséget hazánkban, fokozottan védett madarunk. Természetvédelmi értéke 100 000 forint. 

Nyitókép: 123RF

Kapcsolódó tartalom
Magyarország madarai: a barátposzáta
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. máj 18

Magyarország madarai: a barátposzáta

Az egyik legnagyobb énekművész tollas barátaink között.