Andalúzia gyöngyszeme: a mórok emlékét őrző Generalife kertbirodalom
Olvasási idő: 4 perc

Andalúzia gyöngyszeme: a mórok emlékét őrző Generalife kertbirodalom

A történelem híres kertjei
Az európai történelmi kertek között kiemelkedő helyet foglal el ez a páratlanul gazdag kert: az esztétikum, a szimbolizmus és a műemlékvédelem egyedülálló őrzője. Ez a hely nemhogy kiállta az idő próbáját, hanem még jót is tett neki a századok múlása: egyre csak színesebb, változatosabb és gazdagabb lett az egymást követő tulajdonosok gondoskodásának köszönhetően. Andalúzia gyöngyszemét, az UNESCO Világörökségi helyszínét hoztuk ma el: bemutatjuk Generalife kertjeit.

A Generalife egy impozáns kerttel rendelkező villa volt Granada Alhambra mellett. Története egészen a Naszridákig (mórok uralkodóháza) nyúlik vissza: a ma őt körbeölelő gyümölcsöst állítólag már a Naszridák korában is használták Alhambra élelmiszer-ellátására. A Naszridák egy muszlim dinasztia voltak, akik a 13. és 15. század között uralkodtak Granadában, Spanyolországban, és híresek voltak a művészetek és az iszlám kultúra pártfogásáról.

Generalife palace with green courtyard in Alhambra, Granada, Spa
A palotakert felső szintje – Fotó: 123RF
A legrégebbi gyümölcsös a Huerta Colorá nevet viseli, és ma már az egyetlen olyan, ami az idők során érintetlenül maradt fenn.

A Generalife kertjeit a XII. és XIV. század között építették. Két fő udvarral rendelkezik: az egyikben egy hatalmas öntözőárok szeli ketté a téglalap alakú teret, ez a Patio de la Acequia nevet viseli. Itt találhatóak a lugasok is, amelyek az évszázadok során kiváló helyszínei voltak a meghitt beszélgetéseknek és társasági összejöveteleknek.

A Patio de la Acequia – Fotó: 123RF

A másik fő udvar a szultána udvara, ahol egy legendás ciprus törzse őrzi a legendát a szultánáról és szerelméről, akik a ciprus árnyéka alatt lepleződtek le szerelmük mámorában.

A Generalife méltóságteljes egyszerűsége a Naszrida uralkodók nyugalom iránti vágyát tükrözi: a kerteket és a palotát úgy tervezték meg, hogy a kilátás pazar legyen, a környezet békés, és a kert minden szeglete a természetkapcsolódásokat, a politikai élettől történő elvonulást biztosítsa.

A változatos és gazdag kert – Fotó: 123RF

Amikor belépünk a kertbe, a buja növényzetet átszelő szimmetrikus ösvények és a vízcsobogás lágy hangja fogad bennünket. A Water Stairway egy alacsony falakkal szegélyezett kőlépcső, amin felsétálva végig kísérhetjük a víz útját. Ciprusfák, leanderek és gazdagon díszítő virágok szegélyezik utunkat, amelyeket az aromás fűszernövények tesznek igazán felejthetetlenné.

Fountains in Generalife gardens at Alhambra, Granada, Spain
Ciprusok ölelésében csobogó víz – Fotó: 123RF

A kerti sétán túl körbejárhatjuk a Generalife-palotát is, ami bepillantást enged a Naszrida uralkodók egykori életébe. Az eredetileg nyári palotaként funkcionáló épület menedéket nyújtott az udvari élet formalitása elől és privát teret biztosított a szultánoknak. A közelben található Alhambra díszes palotáitól eltérően a Generalife-palota visszafogott eleganciájáról híres:

az építtetők tiszta vonalakkal, nyitott terekkel és visszafogott dekorációval álmodták meg a pihenőhelyet, méghozzá úgy, hogy annak minden szegletében visszaköszönhessen a természet.
Generalife Gardens in Alhambra, Spain.
A palotakert részlete – Fotó: 123RF

A palotába egy kicsiny ajtón keresztül lehet bejutni, aminek egy részét növényzet fedi. Innen egy meredek, keskeny lépcső vezet egy rezidenciához, amely a Főcsatorna udvarához (Patio de la Acequia) kapcsolódik, és amelyet Északi Pavilonnak (Pabellón Norte) hívnak. Ez egy árkádos galériához vezet, majd a Királyi Kamarához (Sala Regia) és I. Iszmáil kilátópontjához.

A palota belső udvara – Fotó: 123RF 

A palota Északi Pavilonja alatt egy kis zárt kert is található, amely az arab uralom idejéből származik. 1526-ban Andrea Navagero azt írta, hogy falait borostyán borította, és egy szökőkútja van, amely tíz ölnyire lövelli a vizet a levegőbe. A kerttől nyugatra egy lépcső vezet a Nyugati Galéria alatti kertbe, amit 1928-ban Torres Balbás tervezett.

A növényzetet tekintve hangsúlyos szerephez jutnak a rózsák, a szegfűk, a liliomok, a leanderek és a tündérrózsák is, de akad itt bőven bazsalikom, oregano, citromfű és menta is.
Park of Alhambra (Generalife), Granada, Spain
Minden részletében a mórok természetfelfogását tükrözi – Fotó: 123RF 

A középkori iszlám kertészeti hagyomány főszereplői, a ciprusok és citrusok is szép számmal képviseltetik magukat, összképüket pedig

olyan, a térségre jellemző fűszernövények aromája gazdagítja, mint a rozmaring, a kakukkfű vagy a levendula.
Buxus-alagút – Fotó: 123RF 

A Naszridák korában hagyományosan használt fajok mellé, mint például a sárgaviola, a liliom, a jázmin vagy a ciprus számos más, különböző régiókból és kontinensekről származó fajt is beépítettek az évszázadok során, amelyek ma már a térség kertészetének szerves részét képezik. Ilyen a muskátli, a lilaakác vagy a buxusok.

Gardens and fountains in Alhambra palace
Pazar pompa – Fotó: 123RF 
Ha azonban egy fajt kellene választanunk, ami jellemezhetné a kertet, az minden bizonnyal a mirtusz, amit az arab világban áldásos növénynek tartottak.

Neve az aromás szóból ered, hiszen levelei dörzsölésre illatoznak- finom textúrája, viszonylag gyors növekedése, illetve illatos fehéres virágai nem hiába tették az egyik legkedveltebb fajjá.

Megunhatatlan gazdagság fogadja itt a látogatót – Fotó: 123RF 

A Generalife kert egy igazi oázis a történelmi épületek között, és méltó kísérője a mellette elterülő Alhambra komplexumnak. Kiváló úti cél a történelem szerelmeseinek, és a kertművészet rajongóinak is.

Arch with roses at garden of  Generalife. Granada
Sétára csalogató rózsalugas – Fotó: 123RF  

Nyitókép: 123RF

 

Kapcsolódó tartalom
Levele és magja is jó szolgálatot tehet – a fehér libatop régi idők „spenótja”
Gáspár Kinga | 2025. július 16

Levele és magja is jó szolgálatot tehet – a fehér libatop régi idők „spenótja”

Archeofiton, azaz olyan növény, amely még azelőtt terjedt el az öreg kontinensen, mielőtt Kolumbusz felfedezte volna Amerikát, tehát 1492 előtt.