Egészség

Gyógynövények nem csak férfiaknak

Egy korábbi írásban a leginkább hölgyek számára javasolt gyógynövényeket vettük sorra. Nézzük most meg, melyek azok, amik inkább a férfiak számára jelenthetnek gyógyírt! Természetesen most is igaz, hogy a felsorolt gyógynövényeket nem kizárólag férfiak fogyaszthatják, hatásterületük azonban mégis elsősorban számukra kínálhat gyógyulást.

Míg a „női gyógynövények” elsősorban az élet ciklikus változásaihoz kapcsolódó állapotok megélését tehetik könnyebbé, a „férfi gyógynövényeket” inkább a szervezet életkorának előrehaladtával jelentkező különféle kihívások esetén lehet segítségül hívni.

A férfiaknak javasolt gyógynövények közül talán a kisvirágú füzike a legismertebb, amit nem csupán a prosztata problémáinak megelőzésére, illetve gyógyítására, de a népi gyógyászatban a férfiasság megőrzésére is használtak. A kisvirágú füzike teáját 40 éves kor felett akkor is javasolt megelőzés céljából heti egy csészével fogyasztani, ha a prosztata egészségesen működik. A kor előrehaladtával a heti egy helyett kettő alkalommal, majd 60 év felett akár naponta is célszerű lehet fogyasztani.

Gyakori éjszakai vizelési inger, hólyaggyulladás esetén szintén javasolt lehet használata, azonban ezekre a tünetekre a kisvirágú füzike teáját férfiak mellett hölgyek is bátran alkalmazhatják.

A westernfilmekből is ismert „ördögszekér” rokona a nála erősebb gyógyhatással bíró kék iringó. Míg a szél görgette mezei iringóval inkább száraz területek gyepes élőhelyein, a gyógynövényként is használt kék rokonával elsősorban üdébb élőhelyeken találkozhatunk. A rendkívül szúrós növény zsenge, friss állapotban gyűjtött levelei mellett gyökerét is felhasználhatjuk. Utóbbi főzetét nem csupán prosztatagyulladás, de húgyúti fertőzések, sőt akár akut hólyaghurut esetén is alkalmazták.

Hasznossága a konyhában is megmutatkozik: vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag leveleit és fűszeres ízű gyökereit salátákban, levesekben is ízesítő fűszerként használhatjuk.

A kék iringó nemesített változatait a virágkötők is felhasználják, azonban ezeket a dísz fajtákat a gyógyászatban nem használjuk.

 

Sokan tudják, hogy a csalán friss hajtásai és zsenge levelei a tavaszi tisztítókúrák egyik legfontosabb alapanyagai! Kevesebben ismerik azonban, hogy a levél mellett a csalán gyökere is felhasználható! A benne található hatóanyagoknak köszönhetően a gyökeréből készült tea nem csupán gyorsítja a vizeletáramlást, de a prosztata rendellenes növekedését is megakadályozhatja.

A sort ezúttal is egy ismertebb növénnyel, a tökkel, pontosabban a tökmagból kinyert olajjal zárjuk! Az olajtök magjából hideg sajtolással kinyert tökmagolaj fogyasztása bizonyítottan hozzájárul a prosztata egészséges működésének fenntartásához, csökkentheti annak jóindulatú megnagyobbodását, valamint segíti a vizelet szabad áramlását is.

Magas vitamin, ásványianyag- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően nemtől függetlenül nagy szerepe lehet az egészség megőrzésében! Felfázás és húgyúti megbetegedés esetén fogyasztása a hölgyek számára is kifejezetten javasolt! Várandósság idején azért alkalmazzuk, mert hozzájárulhat a magzat idegrendszerének egészséges kifejlődéséhez.

A palástfű, a pásztortáska és a cickafark a legnépszerűbb, leginkább a nők számára ajánlott gyógynövényeink. 

Ajánljuk még:

Az egészséges hormonháztartás 6 titka

Nem szeretem az internetezés közben felugró ablakokat, de alkalomadtán tudnak új és kifejezetten hasznos dolgokat is hozni az életembe. Ilyen eset volt, amikor körülbelül két évvel ezelőtt egy szakkönyv keresése közben egyszer csak megjelent a képernyőn Marjolein Dubbers Hormonkontroll című könyve. „Változtass az étrendeden! Változtass a hormonjaidon! Változtass az életeden!”. Megkapó hívószavak. Nem is álltam ellen, nem is volt miért. Mert nekem is változtatnom kellett.