Mustármagolaj
Egy erőteljes, fűszeres illatú olaj, ami tápláló összetevőinek köszönhetően elősegítheti a haj növekedését és küzdhetünk vele a hajhullás ellen is, a fejbőrbe masszírozva. A bőrre melegítő és tonizáló hatással bír, illetve növeli a feszességét.
Fotó: 123RF
Gasztronómiai alkalmazását tekintve az ázsiai konyha kedvelt alapanyaga, érdemes kipróbálni a hidegen sajtolt mustármagolajat salátákra, pirítósra öntve. De a mennyiséggel csak óvatosan: jóból is megárt a sok! A mustármag olaja ugyanis egy hatóanyagokban koncentrált élelmiszer, ezért nem ajánlott más növényi olajokkal és vajakkal, illóolajokkal kombinálva használni.
Dióolaj
A dióolaj egy rendkívül sokoldalú alapanyagunk. Fogyasztása segíthet csökkenteni a magas vérnyomást és kedvezően hat a szív- és érrendszerre, illetve a koleszterinszintre. Omega-3-tartalmának köszönhetően az idegrendszer és az agy egészséges működésében is szerepet játszik, emellett extra mennyiségű magnéziumot is tartalmaz, ami stresszoldó hatású.
Fotó: 123RF
Hevítése nem ajánlott, de szinte bármilyen ételhez felhasználható: jellegzetes zamata plusz színt ad a köreteknek, húsoknak, grillezett zöldségeknek. A meleg ételekhez érdemes utólag hozzáadni, de egy kevés fűszerrel akár pácot vagy salátaöntetet is készíthetünk belőle. Ha felbontunk egy üveg dióolajat, három-négy hónapon belül javasolt felhasználni, hogy az értékes alkotóelemei ne veszítsenek minőségükből.
Máriatövisolaj
A máriatövis olaja polifenolforrás: vagyis kiválóan alkalmas a száraz és irritált bőr, valamint az érett bőr ápolására, külsőleg. Intenzív tápláló és bőrregeneráló hatást fejt ki, védi a bőrt a környezeti tényezők káros hatásaitól is. Használata érzékeny bőr esetén különösen ajánlott, és más növényi olajokkal és vajakkal, illóolajokkal is keverhetjük.
A konyhában mindenképpen hidegen alkalmazzuk: jót tesz a májnak és az epeutaknak, és segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is. Önthetjük salátákra, hideg ételekre, de akár önmagában, napi egy-két teáskanálnyi mennyiségben is fogyaszthatjuk. Kiváló Omega-3 és E-vitamin forrás.
Fotó: 123RF
Csalánmagolaj
A csalánmagolaj igen sokrétű hatással rendelkezik: A-, B-, C-, F-, K- és U-vitaminokat is tartalmaz, és jelentős az ásványianyag-, illetve nyomelemtartalma is. Gazdag a gyulladáscsökkentő esszenciális zsírsavakban: ilyen a linol, a linolén, és az arahidrosav. Fogyasztása csökkentheti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, és támogathatja a köszvényben szenvedők terápiáját is. A népi gyógyászat szerint hosszú távú (de maximum 6 hónapos) fogyasztása segíthet a cukorbetegség leküzdésében.
Fotó: 123RF
Napi adagja egy teáskanál, éhgyomorra. Szendvicsekbe cseppentve vagy magvas salátákba keverve még azok is ízletesnek találják az ételt, akik egyébként nem szívesen fogyasztják önmagában a csalánmag nyers olaját.
Szezámolaj
Egy regeneráló és tápláló hatású olaj, ami bőrlágyító és bőrpuhító hatással rendelkezik. Segítségével felvehetjük a harcot a bőr öregedésének első jelei ellen, és a szezámolaj külsőleg abban is segíthet, hogy helyreállítsuk bőrünk természetes védőrétegét.
Fogyasztása segíthet fenntartani a vér normális koleszterinszintjét, mert magas a telítetlen zsírtartalma, ezért érdemes kiváltanunk vele az olyan zsiradékok használatát, amelyeknek magas a telített zsírtartalma.
Fotó: 123RF
Az ázsiai konyha kedvelt alapanyaga, szinte bármilyen ételhez felhasználhatjuk. Arra ügyeljünk, hogy a hevítés ajánlott maximális hőmérséklete 180 Celsius-fok. A pörkölt szezámmagból nyert olaj gazdag aromájú: jellegzetes csípős íze is van. Ha megszoktuk és megszerettük ízvilágát, akkor próbáljuk ki a híres szezámpasztát (más néven tahinit) is, ami pedig a hummusz összetevője.
Feketekömény-olaj
Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással rendelkezik, ezenkívül támogatja az emésztőrendszert, a keringési rendszert és az idegrendszert is. Fogyasztásával növelhetjük szervezetünk immunitását, és a feljegyzések szerint lefekvés előtt alkalmazva segíthet az álmatlanság elleni küzdelemben is. A-, E- és C-vitamin-tartalma is említésre méltó, és omega-3-tartalmának köszönhetően hozzájárul a szív egészségének megőrzéséhez is.
Fotó: 123RF
Jellegzetes, mindentől megkülönböztethető aromájú olaj. Kizárólag hidegen használható, mert melegítéskor elveszíti értékes tulajdonságait. Ezért saláták, szendvicsek, feltétek és hideg harapnivalók kiegészítőjeként ajánljuk.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: