
A minden év májusában és júniusában megrendezett fesztivál betekintést nyújt Bohinj egyedülálló botanikai örökségébe, összekapcsolva a tudományos felfedezéseket, a népi hagyományokat és a művészi kreativitást. Ráirányítja a figyelmet a természet tiszteletére, valamint a táj és a kulturális örökség megbecsülésére. Különleges programokkal, botanikai túrákkal, kulináris élményekkel, és gyerekeknek szóló játékos eseményekkel várják az érdeklődőket május 23 és június 8 között a Bohinj környékén, a Triglav Nemzeti Park területén.
A Triglav Nemzeti Park Szlovénia egyetlen nemzeti parkja. Nevét az ország legmagasabb, 2846 méter magas csúcsáról kapta.

A park területe lefedi a Júliai-Alpok egészét, a terület pedig egyben vízválasztó az Adria és a Fekete-tenger között.
Vízben gazdag vidék: a számos sebes folyású kis patak végül a Szávában és a Soca folyóban egyesül. A meredek csúcsok közt vadregényes szurdokvölgyeket, félelmetes szakadékokat rajt a fennsíkokat zöld erdők és virágos hegyi legelők uralják. Szlovénia eme szépséges ékszerdobozában található az ország legnagyobb tava, a Bohinji-tó.

A Bledi-tóval ellentétben Bohinj zárkózottabb, érintetlenebb, derűs tájakat csöndes visszavonulást kínál. A tó smaragdzöld vize nyáron az úszók, a kajakosok és az evezősök paradicsoma. A tó környékén tavasszal megnyílnak a gyalogos ösvények és a kerékpáros túrautak, lélegzetelállító élményeket kínálva az ideérkezőknek. A tó körül piknikezhetünk, sétálhatunk a vadvirágos réteken, túrázhatunk a fenséges Vogel-fennsíkra, vagy csak egyszerűen átadhatjuk magunkat a hatalmas hegyek lenyűgöző varázslatának.
Ebbe a mesebeli idillbe álmodták bele a szervezők a Nemzetközi Vadvirág Fesztivált, ahol az alpesi virágok páratlan gazdagságát és a megőrzésük fontosságát tárják a látogatók elé. Minden fesztiválnak megvan a maga története, ami itt a biodiverzitás fontosságáról, a fenntartható turizmusról szól. Lehetőséget ad arra, hogy kapcsolódjunk a természethez és részt vegyünk az egyedülálló régió jövőjének a formálásában.
Lesz nyílt beszélgetés szakemberekkel, gazdálkodóknak, természetvédőknek, turisztikai szakembereknek, kutatóknak és mindazok számára, akiknek fontos a védett területek jövője. Ez jó lehetőség a tapasztalatok megosztására, kapcsolatteremtésre és tudásátadásra.
A természet tisztelete, a biológia sokféleség megőrzése olykor ellentétben áll a turizmussal: kérdéseket vet fel a fenntarthatósággal kapcsolatban.

A vadvirágok léte talán nem tűnik fontosnak, hiszen attól még tudjuk folytatni megszokott életünket, hogy nyílnak-e vadvirágok a réteken.
Minden egyes növény eltűnésével egy lépéssel közelebb kerülünk élővilágunk összeomlásához.
Ezért különösen fontos, hogy figyelmünk ezekre a parányi növényekre irányuljon, akár a mindennapokon, akár egy fesztivál keretében.
Szakvezetéssel végigjárhatjuk a tó környékét, ahol igazán különleges botanikai élményben lehet részünk, Bohinj növényvilágát megismerve. A víz, az erdő és a tenger harmóniája című túra festői hajóúttal kezdődik, amely során felfedezhetjük a vizes élőhelyeket, meglátogathatjuk a Govic-vízesést. Láthatunk vadon élő orchideákat, növényritkaságokat, mint a komló-gyertyán vagy a szinte csak itt található Dianthus sternbergii. A gyönyörű vadvirágos réteken sétálva elmerülhetünk a természet ezer színében és formájában, amibe az őshonos növényeket öltöztette a Teremtő.

Barangolhatunk egyenesen csakis a virágok között is, vezetett botanikai túrán ritka orchideákat és íriszeket fedezhetünk fel, láthatunk keresztes tárnicsot, madárfészek-orchideát, salamonpecsétet.
Bohinj virágzó rétjein a természeti sokféleség találkozik az alpesi szépséggel: az út során lélegzetelállító panoráma tárul a szemeink elé.
Részt vehetünk hagyományos erdőfürdőn, ami szintén elősegíti a természettel való kapcsolódást. A Shinrin-Yoku, egy irányított élmény, amely segít ellazulni, megmerítkezni a természetben, ezzel csökkenti a stresszt, és kellemes megnyugtatja az idegeket. A séta erdei teaszertartással zárul.

A tavasz izgalmas időszak a vadon élő állatok kedvelői számára is, hiszen sok állat ekkor éled fel téli álmából. Ha szerencsénk van, láthatunk szarvasokat, zergéket, színes pillangókat. A madármegfigyelőket visszatérő és fészket rakó vándormadarak sokasága várja. Ha pedig megéhezünk, a helyi vendéglőkben a régió vadon élő növényei ihlette menüket kóstolhatunk.
Érdemes május végén felkerekedni, tavaszi szépségében csodálni a Júliai-Alpok hegyeit és megmártózni a május 23 – június 8. között megrendezett vadvirágfesztivál kínálta forgatagban.

És ha elteltünk a tudománnyal, a fesztiváli kalandokkal, akkor pedig felhúzni a bakancsot, és bejárni annyi ösvényt, amennyit csak tudunk, hiszen a környéken felsorolni is lehetetlen, mennyi látnivaló akad. Az égig érő fenyvesekben való szótlan gyaloglással pedig megkoronázhatjuk a hegyi élményt, nekem ez kihagyhatatlan.
Nyitókép: Flickr / Bernd Thaller
