Jó néhány éve egy tátrai túra alkalmával látogattuk meg az akkor még a maga nemében újdonságnak számító, az elsők közt létesült lombkorona-tanösvényt Bachledkában. Lenyűgöző volt a látvány: fa és acél építmény a fenyőfák közt. Fent pompás panoráma – szerencsére csodálatos időjárásban tekinthettünk a messzeségbe és alant.
Most olyan perspektívából gyönyörködhetünk a fák koronájában, amire eddig csak a szabad sasmadárnak volt érkezése, és ilyenkor támadhatnak különféle gondolatok, amelyek a földhöz ragadt létben nem biztos, hogy szárnyra kélnének. Ezért érdemes a lomb fölé merészkedni, és eltűnődni, mit érezhetnek, mit titkolnak, mit üzennek nekünk a fák – hiszen csak ha megértjük titkaikat, akkor tudjuk megvédeni őket.

Bachledka lombkorona ösvénye – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
A Bachledka 1150 m tengerszint feletti magasságban lévő lombkorona ösvény hossza több mint 1200 méter. Ide kabinos felvonóval juthat föl az, aki nem vállalja a hegyi sétát a jól jelzett turistaúton. Én szeretem a hegyre mászást, így az elején a sárban kicsit cuppogva, aztán nyelvünket lógatva, de igazán élvezetes úton gyalogoltunk fel a hegyre. A 180 centiméter széles, végig korláttal és dróthálóval biztosított, kerekesszékkel és babakocsival is járható pallón a fenyőfák lombkoronája felett találtuk magunkat. Akit nem nyűgözött le a látvány, azok részére kis szórakoztató elemeket építettek be a sétányba: függő hidat, játékos erdő-ismertetőt, interaktív térképet.
Tiszta időben körbe csodálhatjuk a Bélai-Tátra jellegzetes vonulatát, a Magas-Tátrát a Lomnici-csúccsal, mint egy szép térképet.
Északkelet felől a lengyel határ irányába a Pieniny-hegység állja a szem útját a látóhatáron, kitárul a Három korona sziklás tömbjével.

Séta a fák hegyén Bachledkában – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Az ösvény közepére egy hatalmas kilátót építettek – ami tulajdonképpen egy fémből készült, 20 méter átmérőjű henger, amelybe egy spirális járdán gyalogolhatunk fel. Ide érdemes sapkával és széldzsekivel készülni, mert szinte mindig fúj a szél – ott jártunkkor a felső szinten olykor meg kellett kapaszkodnunk a rácsban, mert majdnem lefújt róla minket.
A torony tetejére érve egy kifeszített adrenalinhálót találunk, amelyre a bátrabbak rálépnek, tán még ugrándoznak is, mások pedig csak fotózzák a rémült arcokat. A torony belsejéből egy hosszú, fedett csúszda indul, hogy akinek nem volt elég még az élményből, az ezen keresztül száguldjon le a kiindulópontra.

Adrenalinháló: csak bátraknak! – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Nekem ez volt az első lombkorona-tanösvényélményem, ezért ehhez képest a hazánkban azóta épültek kicsikének tűnnek. De nem szabad összehasonlítanunk őket, hiszen más földrajzi környezetben, már erdőkben, más céllal épült mindegyik. De felkeresni őket mindenképpen érdemes! Nézzük, melyek ezek!
Kaszó – Öregerdő tanösvény és Lombkorona tansövény
Kaszón, a kisvasút állomásától indul az Öregerdő tanösvény a Lombkorona tanösvénnyel együtt, mely különleges módon, a lombok közt sétálva enged betekintést a lombos erdőbe. 9 méter magasan, több mint 120 méter hosszan sétálhatunk, miközben interaktív elemek teszik izgalmassá a somogyi erdők élővilágának megismerését.

A kaszói Lombkorona tanösvény – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Pannonhalma – Lombkorona tanösvény
Az apátságtól rövid sétával érhetjük el a fák lombja fölé nyúló, közel 80 méter hosszú sétányt, amely a hely szellemiségéhez méltóan egy keresztény szimbólumot, halat formáz. A hal fejrészéhez jutva tárul elénk a legpompásabb panoráma Pannonhalmára és a környező, dombos vidékre: tiszta időben nemcsak a Sokoró-hegység lankáit, hanem akár Győrt is, sőt, Bábolna felé a sok szélkereket is látni lehet.
Lombkoronasétányok szerte az országban
Sorra létesülnek hasonló látványosságok: Ipolytarnócon lombkoronasétány várja a látogatókat az Ősmaradványok Természetvédelmi Terület szomszédságában. Baranyában a Hetvehely-Sás-völgyben lévő sűrű erdőben 50 méter hosszú, kanyargó, faszerkezetű lombkorona-tanösvény odú- és fészektanoda kínál hasznos ismereteket is. Tolnában a Lengyel-Annafürdői Turisztikai és Természetismereti Központ vadasparkkal, piknikező hellyel, kilátóval és 30 méter hosszú, interaktív, élményszerű oktatóeszközökkel áll a kirándulók rendelkezésére.

A makói lombkoronasétány, a Maros-parton – Fotó: Wikipedia / Burrows
Az Alföldön sem kell nélkülöznünk a magaslati látnivalókat: a makói lombkoronasétányon függőhíd, Hagymaterasz, és csőcsúzda vár, Gyomaendrődön a holtággal körülvett kis szigeten ismerkedhetünk meg a ligetek és ártéri erdők élővilágával földön, vízen, levegőben.
Miután bekukkantottunk a fák eddig számunkra ismeretlen világába, jó szívvel ajánlom olvasásra Peter Wohlleben: A fák titkos élete című könyvét, amelyben még mélyebben merítkezhetünk meg a természet eme csodálatos rejtelmeiben. És átértékelhetjük a kérdést, vajon a fák mit gondolnak, miközben nem letekintenek ránk, hanem mi kerülünk kézzelfogható közelségbe intim szférájukhoz.
Nyitókép: Pixabay / Walkerssk
Ajánljuk még: