ZónánTúl

Sárkányeregetés, boszorkányság és óriásrántotta: hogyan ünneplik a húsvétot más országokban?

A tavasz a várva-várt felmelegedésen kívül számos ünnepet hoz magával, a legtöbben a húsvétot ismerik és várják. A keresztények Jézus feltámadását ünneplik, a kétnapos ünnepben viszont különböző országokhoz különböző népszokások is kötődnek. 

Húsvétkor a magyar hagyomány szerint a fiúk és a férfiak szépen felöltözve egy kis kölnivel útnak indulnak locsolkodni. A lányok sütnek-főznek, felkészülten várják a bejelentés nélkül érkező vendégeket. A locsolás után megajándékozzák őket egy-egy festett tojással, megkínálják őket itallal, süteménnyel. Ismerjük a régi falusi szokást is, amikor a házasodni készülő lányok a patakba mártva lettek meglocsolva, vagy jobb esetben „csak” egy vödör vízzel nyakon öntve.

Sokak számára furcsa szokás a miénk, ugyanúgy, ahogy minket is meglephetnek más országok húsvéti szokásai. Összeszedtem öt, számomra meglepő hagyományt, amiket a világ más pontjain űznek húsvét idején.

1. Franciaország és az óriásomlett

A dél-franciországi Haux városában 1973 óta minden évben, húsvéthétfőn elkészítik az óriási tojásrántottát a város főterén. Az hogy óriási, tényleg nem vicc: több mint 4500 tojásból áll (más források szerint 15 000 tojásból), és körülbelül 1000 ember lakik jól belőle. De miért?

A legenda szerint, Napóleon és serege Dél-Franciaországon keresztül utazott, megálltak egy kisvárosban, és omlettet ettek. Napóleonnak annyira ízlett az étel, hogy megparancsolta a városlakóknak, hogy szedjék össze a tojásaikat, és másnap készítsenek óriási omlettet seregének.

2. Bermuda szigete és a sárkányeregetés

Ahogy az egy trópusi szigeten természetes, a húsvét sokkal nyugodtabb és sokkal melegebb, mint nálunk Európában: Bermuda szigetén nagypénteken sárkányeregetéssel kezdik el a húsvét ünneplését. A gyakran kézzel készített, élénk színű sárkányok a tengerparton szállnak fel. Több kategóriában lehet versenyezni, beleértve a legjobb hagyományos bermuda sárkányt, a leginnovatívabb dizájnt és még sok mást.

Természetesen ennek a szokásnak is van története: a népi hiedelem szerint egy helyi, vasárnapi iskolai tanár, aki Krisztus mennybemenetelét magyarázta, egy Jézusra hasonlító sárkányt indított el, hogy segítsen a diákoknak megérteni a feltámadást. Így született a színes hagyomány, amit a helyiek és a turisták is egyaránt megcsodálnak évről évre.

 

3. Olaszország és a kocsi felrobbanása

Firenzében a helyiek a Scoppio del Carro néven ismert, 350 éves húsvéti hagyományt ünneplik, vagyis a „kocsi felrobbanását”. A tűzijátékkal megrakott díszes kocsit 15. századi színes jelmezekbe öltözött emberek vezetik végig a város utcáin húsvét vasárnapján, majd megállnak a dóm előtt. Ezt követően a firenzei érsek a húsvéti mise alatt meggyújt egy biztosítékot, amelyet kivezet a kocsihoz, és élénk tűzijátékot idéz elő. A szokás mögött meghúzódó jelentés a Visit Florence szerint az első keresztes hadjáratra nyúlik vissza, és a jó termést hivatott biztosítani.

 

4. Finnország, Svédország és a húsvéti boszorkányok

Finnországban és Svédországban a kisgyermekek – különösen a lányok – hagyományosan húsvéti boszorkánynak öltöznek, színes ruhát viselnek, festett szeplőkkel az arcukon. A szokás nagyban hasonlít a Halloweenhez: a kis boszorkányok házról házra járnak színes tollakkal és krepp-papírral díszített fűzfavesszőkkel, gonosz szellemek elűzésére mondókás áldást mondanak, cserébe pedig csokitojást kapnak. 

5. Guatemala és a nagy, színes szőnyeg

A dél-guatemalai Antigua városa színes szőnyegekkel borítja le utcáit a nagyhéten, a nagypénteki körmenetre készülve. A hosszú szőnyegek virágokból, színes fűrészporból, gyümölcsökből, zöldségekből és homokból készülnek. Gyakran olyan jelenetek borítják őket, amelyek fontosak az őket alkotó művészek számára. A díszítésben megjelenhet a vallástól kezdve a maja hagyományokon át a természetig és a guatemalai történelemig minden. Egyes szőnyegek akár 500 méteresek is lehetnek, a művészek sablonokat használnak a gyors összeállításukhoz. A nagypénteki körmenet előtti napon mindössze 24 órájuk van, hogy elkészítsék műalkotásaikat. Miután az embereknek lehetőségük nyílik megcsodálni őket, nagypénteken letörlik a színes szőnyeget, miközben a körmenet végigsétál rajtuk, felrúgva a homokot, kitörölve a mintákat.

Ha tetszett ez a cikk, ismerd meg a hímes tojás történetét is!

Források: itt, itt és itt

Ajánljuk még:

Kirándulóhelyek távol a város zajától – télen is látványosak

Különleges helyek, páratlan kilátások. Ez a közös abban az öt helyben, amelyek alig egy óra távolságra találhatóak valamely magyar nagyvárostól, mégsem kell attól tartanunk, hogy tömegekbe ütközünk. Sapka, sál, kesztyű legyen kéznél, csakúgy, mint meleg öltözet, az élményről pedig a természet gondoskodik.