„Egy rövid grazi látogatás sokaknál egy új szenvedély kezdetét jelenti, mert aki egyszer ellátogat ide, az garantáltan eljön újra és újra, még ha csak egy rövid hétvégére is” – ez a mondat az osztrák idegenforgalmi hivatal ajánlójában szerepel, de tényleg igaz! Jómagam két ízben munka miatt utaztam Grazba, harmadszorra már kerestem az alkalmat, amikor újra láthatom ezt a mediterrán hangulatú kisvárost.
Az egykor sok otthon könyvespolcán sorakozó, ismert útikönyv-sorozat Ausztriáról szóló kötetét a grazi óratorony díszítette. Gyerekkoromban ott díszelgett nálunk is a polcon, szerettem nézegetni, és azt gondoltam, ezt egyszer mindenképpen meg fogom nézni. Aztán sok évvel ezelőtt betettem hátizsákomba a frissen megjelent könyveimet, és meg sem álltam a grazi szakácskönyv-fesztiválig. Bemutatkozásom olyan jól sikerült, hogy attól fogva több éven át rendszeres résztvevője voltam a rendezvény színpadi programjának.
Így volt alkalmam megismerni tüzetesen Stájerország tartományi fővárosát. A Mura partján fekvő, hegyektől körülölelt város közepén a Schlossberg magasodik, rajta az ikonikus óratoronnyal, a város jelképével. Ha ide látogatunk, ezt feltétlenül meg kell nézni! A hegyre felsétálhatunk, 260 lépcsőfokkal kell megbirkózni, de választhatjuk a hegy gyomrában emelkedő liftet vagy Európa legmeredekebb siklójával is felemelkedhetünk.
A hegy tetejéről csodás panoráma nyílik a városra, szívmelengető látvány a sok régi, kicsit girba-gurba cseréptető, a tornyok sokasága. Alattunk a Murinsel (Murasziget), egy mesterséges sziget, amit 2003-ban építettek, amikor Graz Európa kulturális fővárosa volt. Van, aki inkább hajónak vagy vizilóbébinek nevezi a Peter Cook és Colin Fournier által tervezett, extravagáns, kagyló formájú acélszerkezetet, amely összeköti a folyó két partját,
másokat egy földönkívüli óriási szívére emlékezteti a létesítmény, amelyből vastag erek indulnak a külvilág felé.
A Murinsel időszaki kiállításoknak ad otthont, és csodálatos hely kávézásra vagy koktélozásra a vízzel hűtött tető alatt. Alkonyat után misztikus kék fényben ragyog, nem lehet elmenni mellette csodálat nélkül.
A Schlossbergen a 28 méter magas óratorony 1712 óta mutatja a pontos időt, három harang szól benne, köztük Graz legöregebb, 1382-ben öntött harangja. A híres kőkutya-szobor pedig a közelében található egy mellvéd alatt: falpilléren ülve figyeli a várost.
Annak állít emléket, hogy a legenda szerint 1481-ben egy kutya ugatása védte meg a császár lányát, Kunigunda hercegnőt attól, hogy Mátyás király elrabolja. A magyar király korábban hasztalan kérte a hercegnő kezét.
Az óratorony alatt a Herberstein kert, egy egykori szőlőskert, ami ma csodás díszkertként üdítő sétára csábít. Tavasszal tulipánokkal, hagymás növényekkel van tele, szép keretet ad hozzá a falakról leomló lilaakác-függöny.
A belvárosban hangulatos sétákat tehetünk, megérinthet minket a történelem és a mediterrán életérzés. Nem véletlenül nevezik Stájerország e részét az „osztrák Toszkánának”, amelynek Graz a fővárosa, az északi kapuja. A nyüzsgő főteret övező épületek mindegyike gyönyörű fotótéma, itt dobog a város szíve. Feltétlenül vessünk egy pillantást a pompás városházára, kupolájával, órájával és saroktornyaival a XIX. század óta a főtér ékessége.
A közelben a Tartományi székház (Landhaus) is kihagyhatatlan. A város talán legszebb épülete 1557 és 1565 között épült Dominico dell’Allio mester tervei alapján.
A homlokzat látványos elemeit szívesen másolták az építészek később az egész ország területén: a loggiával és a hatalmas, íves ablakokkal erősen velencei hatást mutat, innen tényleg csak egy ugrás Itália!
A barokk külső belül gyönyörű reneszánsz árkádos udvart rejt, az udvar közepén egy 1590-ból származó díszkút áll, innen lépcső vezet fel a lovagtermi szárnyba és a tartományi gyűlések tanácstermébe. A lovagterem és az ülésterem mennyezetét Fromentini lenyűgöző freskói díszítik.
Az épület ad otthont a Tartományi Fegyvertárnak (Landeszeughaus). A bejáratnál Mars és Bellona, a háborúk és harcok isteneinek szobra jelzi, mire is számíthatunk odabent. Az intézményt egykor úgy tervezték, hogy egy esetleges török vagy magyar támadás esetén könnyen és gyorsan fel lehessen fegyverezni a város lakosságát.
Itt található a világ legnagyobb és legérdekesebb fegyvergyűjteménye.
Páncélok és sisakok, kézi és vadászfegyverek, a lenyűgöző fegyverkollekció évszázadok óta változatlan formában alkotja a mintegy 32 ezer tárgyból álló gyűjteményt.
Ha beteltünk a macskaköves sikátorok és a hangulatos épületek látványával, a város nyugati szélén az Eggerberg kastély kínál újabb látnivalót. Sétálhatunk gyönyörű parkokban, felkereshetjük az egyetem kicsi, ám annál izgalmasabb botanikus kertjét is. Felemelő élmény a város közelében a Mariatrost bazilika. Hosszú lépcsősor vezet a kifinomult barokk műalkotásokkal és építészeti elemekkel díszített, kéttornyú templomhoz, amely jelentős zarándokhely.
A természetkedvelőket a város körül remek kirándulóhelyek várják, végiggyalogolhatunk a Rettenbachklamm szurdokvölgyében, két kerékre pattanva gurulhatunk a Mura menti kerékpárúton, egy újabb perspektívából megismerni a környéket.
Szinte minden időben különleges attrakciókkal vár a Messe Graz, vagyis a város vásárvárosa. Tavaszra hatalmas kerékpáros-kiállítással, borfesztivállal, koncertekkel készülnek.
Május első napjaiban a Messe Graz ad otthont Itália ízeinek, Stájerország termelői és kézművesei termékeinek, virágkompozíciók kiállításának, divatnak és művészetnek: ezek az élmények nem hagyják majd hidegen a látogatót.
Ennek a kiállításnak volt éveken át része a Szakácskönyvfesztivál, akkor érintett meg ez a semmihez sem hasonlítható hangulat, ahol találkozik az osztrák szívélyesség az olasz temperamentummal. Imádtam, és azóta is vissza-visszatérek. Ajánlom mindenkinek!
Korábbi, Stájerország vidékéről írt úti beszámolómat itt olvashatjátok.
Ajánljuk még: