ZónánTúl

Gyöngyszemek a tájban – kis települések, nagy értékek

Számos olyan település van Magyarországon, amely kevésbé ismert vagy csak nehezen kerül be a köztudatba, pedig természeti környezete, hagyományai, kulturális kincsei több figyelmet érdemelnek. Ezek közül szemezgettünk, hogy bemutassuk: milyen változatos településkép jellemző országunkra, és mennyi érték és élmény közül válogathatunk, ha országhatáron belül keresünk túracélpontot.

Répáshuta

Különleges mikroklímájú település a Bükk-hegység egyik legmagasabban fekvő lakott területén. Miskolc és Eger felől közelíthetjük meg kanyargós, de látványos panoráma utakon. Az aprócska falu 500-575 méter tengerszint feletti magasságban helyezkedik el. Felszínének nagy része „répáshutai" mészkőből áll, de a falut körülvevő bércek oldalát ördögszántás mezők alkotják és víznyelőtöbrök, víznyelőbarlangok, szurdokvölgyek, barlangok tarkítják. Ahogyan azt a település honlapján is olvashatjuk: változatos és érdekes karsztos formakincsei révén a község a Bükki Nemzeti Park szigorúan védett területei közé tartozik.

Számos túraútvonal, tanösvény várja az ide látogatókat – ráadásul nemcsak a ritka növény- és állatfajok vagy a festői táj kecsegtet élményekkel, hanem a világhírű lipicai ménes is.

Az 1,4 km-es Kőbalta Tanösvényen megismerkedhetünk a település történetével és jellegzetességeivel, a Rejteki Természetismereti Tanösvényen pedig táblákon mutatják be a hegység növény- és állatvilágát. Számos barlangot és szurdokot is megtekinthetünk itt: a Balla-barlang és a Pongor-lyuk, a Csúnya-völgy és a Balla-völgy, a Hór-völgy ipartörténeti emlékhelye, a gyertyánvölgyi üveghuta maradványai és a Diós-pataki- illetve a Pénz-pataki-víznyelőbarlang mind-mind olyan látnivalók, amikért érdemes útnak indulni.

Répáshuta látképe – Fotó: repashuta.hu

A sportolás szerelmeseinek sem kell unatkozniuk: télen sípálya és szánkópálya fogadja az érdeklődőket, az idő enyhülésével indulhat a hegymászás és barlangászás, és a túrázók, kerékpárosok, futók is megtalálhatják a számukra legalkalmasabb útvonalakat. Nem messze innen találhatjuk a bánkúti síparadicsomot, a Bogácsi Gyógy- és Strandfürdőt és a Szabadtéri Lepkemúzeumot, a borsodgeszti Sóbarlangot, a bükkábrányi Iskolamúzeumot, a dédestapolcsányi Természetvédelmi élményparkot, a szarvaskői Geológiai tanösvényt és a varbói Kisvasutat is.

Arló

A település a Mátrától északkeletre fekvő Heves-Borsodi-dombság keleti részén, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye északi határán helyezkedik el. Tengerszint feletti magassága 200-530 méterig terjed, és jellemző rá, hogy egyaránt megtalálhatóak itt az északi hideg-, és a déli melegkedvelő fajok. A szubmontán bükköstől egészen a láprétig számos élőhelytípus megtalálható Arló környezetében, ennek köszönhetően pedig kifejezetten nagy a terület biodiverzitása –különösen a gerinctelen fauna figyelemreméltó.

Gyakori a tarajos gőte, a barna varangy, az erdei béka, a sárgahasú unka és a vízisiklók is.

A település közigazgatási határain belül 70 védett és 6 fokozottan védett madárfaj található: a darázsölyv és a héja mellett a fekete harkály, a szürke küllő és a fehérhátú fakopáncs is itt fészkelő fajok. Az itt található Gyepes-völgy kiváló úticél a természetet kedvelő érdeklődők számára: útjukat völgyfenéken csörgedező patakok és vizes rétek, égeresek kísérhetik. Megmártózhatnak a suvadásos Arlói-tóban, ahol horgászatra, evezésre is lehetőség nyílik.

Az Arlói-tó partja – Fotó: Arló Nagyközség Önkormányzata

Püspökszentlászló

Püspökszentlászló a Kelet-Mecsekben, a Zengő-hegy északi oldalánál húzódó völgyben található. Fő látványossága az Esterházy Pál László püspök által építtetett templom és nyaralókastély, az őt körbevevő arborétummal. Az arborétum ma a Duna–Dráva Nemzeti Park részét képezi, és a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet része.

Nyolcvannégy fa- és cserjefajta található itt – számos érdekességgel a világ különböző pontjairól.

Az arborétum területe egyben a környező hegyek forrásainak és felszíni vizeinek is a gyűjtőhelye, és a Püspökszentlászlói-völgyön végig futó patak kiindulópontja is.

A püspökszentlászlói kastély és arborétum – Fotó: Wikipedia

Az aprócska településen megtekinthetjük a Borbélyműhelyt, ami a híres Szántó-Szauer borbélydinasztia történetét mutatja be. A műhelyben kézi hajvágók, borotvák, borotvaszappanok, Pitralon hajszesz, foghúzók, pamacsok is láthatók, de a régi hajszárító, a meleg dauer gép, az ondoláló vas is részei a kiállításnak.

Érdemes megtekinteni az üvegkiállítást is, ami a Kelet-Mecsek erdeiben, a 18. század végén jelentősnek számító üveggyártást mutatja be.

Ha már erre járunk, érdemes felkeresnünk a Hosszúhetényi Tájházat is, ami a Hármashegy lábánál, a Püspökszentlászló felé vezető út elején található. Az 1860-as években épült tájház Baranya egyik legértékesebb gyűjteményének ad otthont: az itt megtekinthető néprajzi anyag a 19. század közepétől a 20. század első feléig ad képet a település népéletéről.

A Szennai Skanzen részlete – Fotó: szenna.hu

Szenna

Kaposvártól 8 km-re az erdő és a szőlőhegyek vonulatának ölelésében érjük el Szennát, a Deregélyi-patak által kettészelt települést. Itt várja a látogatókat az Európa-Nostra Díjas Szennai Skanzen, amely hagyományőrző parasztházaival és kazettás templomával teszi különlegessé a települést. Az országosan is ismert Szennai Skanzen az országban egyedülálló módon egy élő falu közepén jött létre. Célja, hogy bemutassa Belső-Somogy és a Zselicség népi építészetét, lakáskultúráját és életmódját a 19. század közepétől egészen a 20. század első feléig.

A múzeum területén található Somogy egyik legszebb műemléke is, a népi barokk stílusban épült festett, kazettás mennyezetű református templom, ami a mai napig aktív szerepet tölt be a falu életében.

Az élő múzeumi helyszíneken a látogatók nemcsak megtekinthetik Somogy sokszínűségét, hanem át is élhetik azt: megismerkedhetnek a helyi gasztronómiával, a kiskertek művelésével, a gyógynövények felhasználásával, és kipróbálhatják a hagyományos népi játékokat is. 

Érdemes megtekinteni a Mátyás-kút forrást és környékét, a Vadvirág út szobrait, és megkóstolni a helyi rétest vagy a Hurkafesztivál ízletesebbnél ízletesebb finomságait.

Csaroda

Csaroda a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet szívében fekszik. A község határában található a Nyíres-tó és a Báb tava, amiknek őstörténete a jégkorszakba nyúlik vissza, a létrejöttük pedig a mozgó jégtakaró okozta klímaváltozásoknak köszönhető. Az egykori ősi növényvilágból sokat megőrzött a táj: a terület uralkodó fája a kocsányos tölgy, kísérője a mezei juhar, mezei szil, a magaskőris lapályi változata, és az ártereken gyakori a szürke nyár is. Jellemző fajok a tavaszi tőzike, az acsalapu, az őszi kikerics, a tavaszi csillagvirág, a hóvirág, és bár ritkább, de nagy eséllyel találkozhatunk a kotuliliommal és a szellőrózsával is.

A kis település büszkesége a református templom, ami a 13. században épült a Csaronda-patak árterületéből kiemelkedő szigeten.

A templom belsejében színes falfestés maradványai láthatók, amelyek magyaros motívumokat, „mosolygó szenteket” ábrázolnak. A település másik nevezetessége a tájház, amit egy favázas, paticsfalas parasztházból alakítottak ki, és ami hűen őrzi a helyi hagyományokat.

Nyitókép: Tájház a Szennai Skanzenben – Fotó: Wikipedia / Németh Csilla

 

Ajánljuk még:

Kirándulóhelyek távol a város zajától – télen is látványosak

Különleges helyek, páratlan kilátások. Ez a közös abban az öt helyben, amelyek alig egy óra távolságra találhatóak valamely magyar nagyvárostól, mégsem kell attól tartanunk, hogy tömegekbe ütközünk. Sapka, sál, kesztyű legyen kéznél, csakúgy, mint meleg öltözet, az élményről pedig a természet gondoskodik.