Az elegancia, a gazdagság színe: az arany. Hozzátartozik az ünnepeinkhez, benne a halhatatlanság, a dicsőség, a bölcsesség. Az arany fényt és kincset jelez: aranyérmékkel teli ládikót, aranyhalat, aranydiót a fenyőfán. Ennek az ünnepi csillogásnak a felemelő érzését villantja fel két röpke órára az Imagine ünnepi sétája a ragyogó belvárosban. Olyan helyek tárulnak fel közben, amelyekben tobzódik az arany és a mese. Van benne aranyfüst, ehető arany, aranyfonál és aranyifjak, csupa csoda, csupa csillogás.
A séta helyszíne nem más, mint az egyik legszebb sugárutunk, az Andrássy út. Bérpalotákkal indul a nyüzsgő belvárosból, majd tágul, lazul, zöldül, és villákkal szegélyzett fasorrá terebélyesedve torkollik a múzeumok vigyázta Hősök terébe. A XIX. század eklektikus építészetének csúcspontja a sugárút, stílusok galériája a Lánchídtól a Városligetig, ahogyan azt egykoron már Kossuth Lajos is megálmodta. Büszkék lehetünk rá, hogy a történelmi környezetével együtt a Világörökség része, és hogy az úttest kérge alatta a kontinens első földalattija, a Milleniumi Földalatti Vasút fut.
Évek óta pompás ünnepi világítást kap a sugárút, már végignézni is gyönyörűség. Elképzelhetjük, milyen lehetett az a békebeli, régi karácsony, amikor a boltok kirakataiban megjelentek a mézeskalácsok, az emlékkönyvek, hintalovak, amikor már fenyőfákat állítottak a módos lakásokban, és csillogó ajándékcsomagokkal igyekeztek hazafelé a kalapos urak. A felsorakozó paloták ma a főváros talán legdrágább boltjait rejtik. Ugyan kevesek kiváltsága, hogy itt vásároljanak, de nézni szabad, és akadnak olyan helyek, ahová betérni is érdemes.
Ilyen a Belvedere márkabolt, a Herendi Porcelánmanufaktúra kiemelt üzlete. Herenden közel kétszáz éve készülnek a kézzel festett porcelán alkotások, amelyekből ebben az elegáns boltban szép ízelítőt kaphatunk. A porcelánt régen „fehér aranynak” nevezték, kiváltság volt birtokolni: a herendi darabok aranyozott mintái különleges hatással emelik ki az egyedi festés szépségeit.
A ragyogó sugárúton kivilágítva tárul elénk az Operaház, amely március óta újra teljes fényében, vagy talán még annál is jobban ragyog! Az építészet és a kultúra iránt fogékony látogatók megismerhetik, miként született újjá az opera- és balettjátszás fellegvára, hogyan nyerték vissza eredeti fényüket az épület csodás terei, és milyen korszerű újítások várják az előadásokra érkező közönséget! Például a karácsonyi készülődés elengedhetetlen darabjára, Csajkovszkij Diótörőjére.
A séta során bekukkantunk a régóta bezárt Párizsi Nagyáruházba, a lélegzetelállító Lotz-terembe. Nekem kislányként óriási élmény volt az akkor éppen Divatcsarnok nevet viselő áruház, mert ilyen formabontó üzletet sosem láttam még addig. A Lotz-terem akkor kissé kopottasan nézett szembe a vásárlókkal, időről-időre ott tartották a téli és a nyári leértékeléseket. Az áruház és a freskókkal ékes terem regénybe illő sorsát megismerve eltűnődhetünk, milyen élet lehetett itt, amikor aranyifjak szórakoztak benne, amikor legendás kávézóként zongoramuzsika mellett üldögélhettünk és kortyolhattuk a feketét. Vajon mit hoz a jövő, lesz-e új aranykora a sugárút eme ikonikus épületének?
„Ó, mint imádlak, mint szeretlek,
csordultig szívem bálványa, Pest,
ha rámfuvall százszínű lelked,
a vér eremben újra pezsg.”
Kosztolányi Dezső
A séta élményei közül nem maradhatnak ki az ízek, hiszen ezek a város hangulatához szorosan hozzátartoznak. Az egykor Kis-Gerbeaudnak hívott Művész Kávéház a XIX. század vége óta közkedvelt találkozóhelye az Operaház és a környéke híres művészeinek és közönségének, az írótársadalomnak, a környék lakóinak. 120 év történelmének hangulata lengi be, a „boldog békeidők” atmoszférája a belépőt máris rabul ejti: végigsimíthatjuk Mándy Iván egykori törzsasztalát, ahol Kossuth-díjas írónk, a Csutak és a szürke ló szülőatyja legendássá tette a „presszót”, a tündéri presszós lányokat. A levegőbe szimatolva a jó kávé gőze mellett selymes süteményillatot vélünk felfedezni, ami nem csoda. A mestercukrászok élen járnak itt az új süteménykreációk felfedezésében és a hagyományos, eredeti receptek elkészítésében. A különleges környezet extra finomságot kínál.
És akkor lépünk egy nagyot: térben csak néhányat, időben azonban több mint 100 évet, mert vár egy már elbűvölő cukrászda, extravagáns kínálattal. A Sugar! Budapest egyik legjobb design cukrászdája, ahol 2008 óta válogathatunk közel kétszázféle édességből. Mint Alice Csodaországban, máris úgy érzi magát a betérő. A nyalókák, gumicukrok, különleges fagyikelyhek, macaronok, tejberizsek és sütemények között csak forog az ember, mint egy bohókás álomvilágban, választani pedig szinte lehetetlen. Meseszerűek az ünnepi torták, újra gyerekké válunk – ebben az édes földi paradicsomban már valóban minden ünnepi pompában ragyog. Természetesen a meglepetés kóstoló itt is kihagyhatatlan.
„A séta az élet legemberibb életütemét fejezi ki. Aki sétál, nem akar eljutni sehová, mert ha célzattal és úti céllal ered útnak, már nem sétál, csak közlekedik. A sétáló útközben, minden pillanatban megérkezett a séta céljához” – vallja Márai Sándor. És igen,
az ünnepekbe is bele kell sétálni,
nem rohanni, hanem meg-megállni, rácsodálkozni. Egy rövid időre magunk mögött hagyni a világ szürkeségét, a mindennapokban észrevenni a csillogást, összegyűjteni belőle életünk maréknyi aranyát. Az Aranyló Budapest tényleg bearanyozza a napot, közelebb hozza az ünnep varázsát, és ha akarod, ajándékba is adhatod.
Fotók: Halmos Monika @rozsakunyho
Ajánljuk még: