Egy szuper grillsütő beszerzésével akár már kezdhetnénk is a sütögetést, bár érdemes előbb a grillezéshez szükséges eszközöket is beszerezni. Ezek nemcsak megkönnyíthetik a dolgunkat, de a grillezés élményét is fokozhatják, hiszen a megfelelő kiegészítők segítségével egyszerűbb és kényelmesebb forgatni a húsokat, zöldségeket, de akár már a begyújtásnál is hasznunkra lehetnek – tudtuk meg Reszkető Tamás kreatív séftől. Ilyen, a grillezés szempontjából elengedhetetlen eszköz például a lapát és a csipesz, amik segítségével forgatni tudjuk az ételt a parázs felett. Ezeknél fontos arra ügyelni, hogy a nyelük hosszú legyen: egy rövidebb nyelű csipesszel nem ajánlott benyúlni a tűz fölé, úgy könnyen megégethetjük magunkat. Ezek mellett érdemes beszerezni egy rácstisztító kefét, aminek a segítségével a sütögetés végén alaposan letakaríthatjuk a grillrácsot.
A grillezés egyik legegyszerűbb formája, ha nyársra húzzuk fel az elkészíteni kívánt ételt. A nyárs (szintén alapeszköz!) segítségével a sültek könnyen forgathatók a tűz felett, azonban egy-két praktika ebben az esetben is jól jöhet:
- jó, ha a nyárs vége lapos, mert úgy nem forog rajta a hús;
- ha mégsem lapított a vége, szúrjunk a húsba kettő nyársat, ezzel megakadályozva, hogy a hús elforogjon, elmozduljon rajta.
Bármilyen grillráccsal is vettük meg a grillsütőt, idővel vásárolhatunk hozzá más grillrácsokat és rostlapokat. Például vékonyabb és vastagabb rácsokat, öntöttvasból vagy nemesacélból készültet, nyithatót, több szinteset vagy osztott rácsokat is beszerezhetünk magunknak. A rostlap pedig azért lehet praktikus, mert ha a rácsról le is potyog az étel, a rostlapon az apróbb darabokat is megsüthetjük. Vásárlás előtt mindenképp mérjük le, hogy a grillsütőnkhöz mekkora rács passzol, vagy akár el is vihetjük a sajátunkat, hogy összemérjük az újjal – így biztosan jó méretet veszünk.
Reszkető Tamás grillmester szerint érdemes beszerezni egy maghőmérőt is. Ezek a digitális konyhai hőmérők kiválóak arra, hogy sütés közben ellenőrizzük az alapanyag belső hőmérsékletét – így biztosan jókor vesszük majd le az ételt a rácsról. A maghőmérő biztonsági okokból is ajánlott, hiszen nem tanácsos a tűz fölé nyúlkálni (hogy megnyomkodjuk a húsokat), mert könnyen baleset érhet bennünket. A konyhai hőmérővel biztonságosabban és egyszerűbben kideríthető, hogy elkészült-e a csirkecomb vagy a steak, de a zöldségek fóliában párolásánál is hasznosak ezek a hőmérők, hiszen anélkül tudjuk ellenőrizni a fólián belüli hőmérsékletet, hogy levennénk a tűzről és kicsomagolnánk azokat.
Érdemes vezeték nélküli, és fémházas kivitelt vásárolni belőle.
Szükségünk lehet még egy szilikon ecsetre is, amivel sütés közben tudjuk kenegetni a húsokat. Grillezés közben könnyen kiszáradhat az étel, de ha bekenjük a páccal vagy szósszal, megakadályozhatjuk hogy olyan száraz legyen, mint a fűrészpor.
Ha tanácstalanok vagyunk és nem tudjuk, mely eszközöket válasszuk, első körben megvásárolhatunk egy, az üzletekben kapható szettet, ami tartalmazni szokta a grillezéshez szükséges alapeszközöket. Ezeket kipróbálva idővel kialakulhatnak a saját szokásaink, és később az igényeinknek megfelelően tudjuk kiegészíteni, felturbózni ezt a „kezdő szettet”. A minőségbeli különbséget általában a termék ára is tükrözi, ha csak nyaranta kétszer-háromszor vesszük elő, az olcsóbbak is megfelelőek lehetnek, de ha sűrűbben, rendszeresen grillezünk, érdemes lehet befektetni a drágább kiegészítőkbe, amiket jellemzően hosszabb ideig tudunk használni, mint az olcsóbb, kevésbé strapabíró társaikat.
Egyéb kiegészítők
Ha a legszükségesebb eszközöket beszereztük, érdemes lehet az „extrákon” is elgondolkodni. A begyújtást megkönnyíthetjük például, ha beszerzünk hozzá egy úgynevezett begyújtó kéményt. Ezek használata biztonságos, hiszen külön gyújtjuk meg a faszenet, ami ráadásul gyorsabban is fog meggyulladni. Hasonlóképpen praktikus lehet egy hőlégfúvó is, ami ugyancsak megkönnyítheti/gyorsíthatja a dolgunkat.
Ha egyszer ég a tűz, és kész vannak a nyársak, jó ötlet kötényt kötni, mert a fröccsenő zsír vagy a kipattanó parázs kárt tehet a ruhánkban, megégetheti a bőrünket. A műanyag, műszálas ruhák helyett használjunk pamutból készült kötényt, még jobb, ha beszerzünk egy
bőrből készült kötényt, ami nemcsak a védelem szempontjából optimális, de tisztítani is könnyebb.
A kényelmünk és a hamisítatlan grillélmény érdekében érdemes mindenfélét odakészíteni magunk köré, amikor sütögetünk, mert ha állandóan szaladgálnunk kell hol egy tányérért, hol a konyharuháért, az igencsak megtörheti a grillezés önfeledt varázsát. Legyen kéznél például
- papírtörlő,
- konyharuha,
- tálca,
- tányérok,
- kés és villa,
- valamint egy jéghideg fröccs vagy egy pohár hideg sör – az ízlésünknek és a hangulatunknak megfelelően…
A megjelenést a METRO Nagykereskedelem támogatta.
Ajánljuk még: