Villámlátogatás egy néhai bevehetetlen erőd és a reneszánsz árkádok városában – Grazban jártunk

Kult

Villámlátogatás egy néhai bevehetetlen erőd és a reneszánsz árkádok városában – Grazban jártunk

Grazot látni kell! Nem világváros – villódzó fényekkel –, és nem veszik körül égbe vesző hegyek, de sok szól ám mellette, és ez nem csak az ünnepi díszkivilágítás és forgatag idején érvényes. Itt lehet hegyet mászni városon belül, de nem kell a lábat lejárni a látnivalókért és a császári miliő hangulata még ott lebeg a levegőben... Van ódon és van modern látnivaló, volt világháborús rombolás és 2003-ban megkapta az Európa kulturális fővárosa címet is.

Graz neve a gradca – kis vár, váracska – szóból ered, amely az alpesi szláv (a későbbi szlovén) betelepülők nyelvi hagyatéka – még az avarok előtti időkből. Az avarok után német telepesek érkeztek a Mura-mentére. 1230-ban már városi rangot nyert, és ezzel a hegyetetőn álló erődítmény tövében meghúzódó települést is városfallal övezték.

 

Volt egy időben főváros is! 1379-től a kereskedőváros III. Lipót stájer herceg – és ezzel a Habsburgok Lipót-ágának – birtokába került. Az említett herceg fia, (Vas) Ernő, Belső-Ausztria fővárosává, később pedig az ő fia, III. Frigyes német-római császár az egész birodalom székhelyévé tette a várost 1440–1493 között. II. Ferdinánd (későbbi) császár volt az utolsó „gráci uralkodó”, aki – miután császárrá koronázták – 1619-ban áttette udvarát Bécsbe, és ott is hunyt el 1637-ben. Ezt követően Graz csillaga már nem ragyogott olyan fényesen, Bécs mellett háttérbe szorult. Hát igen..., azóta Bécsnek egymillió-hatszázezer lakosa van, Graznak kétszázöven ezer...

Graz látképe, középen a városházával – Fotó: Pixabay / Leonhard Niederwimmer

A város közelébe érve a gyönyörű fények már a délután derekát jelzik, de beljebb, a folyamatosan szűkülő utcák között egyre kevesebb napfénnyel találkozunk. A Schlossbergen (Várhegy) Óratornya néz le ránk a magasból, ahogy megérkezünk. A városerődítések helyén ma már kellemes városi park terül el – csak itt-ott tűnnek föl a téglafalak. Az operaháztól indulunk Graz megismerésére.

Az óratorony – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu

A város koronájának (Stadtkrone) mondott öt, egy csoportban álló, kiemelkedően fontos épület (a Dóm, a Burg, a régi egyetem, az egykori jezsuita főiskola és a Mauzóleum) közül a templomba lépünk be. A III. Frigyes emeltette Dóm freskói között az uralkodó is megjelenik. Megtudtuk azt is, hogy

a szemben álló hercegi várat egykor (1859-ig) egy folyosó kötötte össze a dómmal, amelyet a stájer hercegek használtak,

és a kórus két oldalán álló furcsa „ládák” elefántcsont faragással díszített kelengyeládák, amelyek Mantovából származnak, később ereklyék tárolói lettek. A főoltár barokk ugyan, de bennünket a ritka szép gótikus hálóboltozat bűvöl el. Helyi idegenvezetőnk bizony felvezet az 1978-ban épített óriásorgonához is, amely ma már egészen elektronikus vezérlésű, a méretei viszont elképesztőek. A legnagyobb sípok hossza a lent lévő padsorokkal vetekszik.

Az mauzóleum bejárata – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu 

II. Ferdinánd mauzóleumát 1614-ben, még életében, kezdték el építeni, és egy egységet képez a Szent Katalin templommal. A császár testét halála után egy befejezetlen belterű „huzatos” kriptában helyezték el, amelyet unokája, I. Lipót parancsára alakított ki az akkor még alig ismert grazi építész, a barokk későbbi nagy egyénisége, Johann Bernhard Fischer von Erlach, akinek megbízatása a mauzóleum belterének magalkotásáról és stukkóinak elkészítésére vonatkozott. A jelképes baldachinos síremlék előtt ovális, rácsozott kútkáván nézhetünk le a császári kriptába, a sírra. Az ovális kupola korabarokk stukkódíszítéseinek mozgalmasságát lámpákkal emelték ki,

a sírkápolna feletti kupola volt az első ilyen formájú, Itálián kívül emelt építmény a 17. században.

Az mauzóleum kupolájának részlete – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu  

A szemközti hercegi vár építése 1438-ben kezdődött, ám később olyannyira átalakították, hogy nem sok látnivalóval kecsegtet. Fennmaradt a várkapu, de egy rá merőlegesen elhelyezkedő csúcsíves városkapu is üzen a középkorból. A csekély autóforgalom is azon bonyolódik.

A Burg egyetlen érdekessége a kapuval szemben álló szárny lépcsőházának kettős csigalépcsője.

A város másik nevezetességének, az egykori jezsuita főiskolának alapító papjait II. Károly főherceg hívta Graz falai közé 1572-ben, hogy segítsék az reformáció elleni „küzdelmet”. 1600-ra már a falakon kívülre űzték a protestánsokat.

Edegger-Tax, a 16. századi udvari pékség – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu  

A városi színház rendhagyó klasszicista homlokzata előtt sietünk a Schlossberg felé, és az utca végén egy különleges üzlet homlokzatkiképzését láthatjuk: az Edegger-Tax udvari pékség üzletét, amely a felirat szerint 1569 óta létezik. Utcánk, a Hofgasse a Schlossbergre kapaszkodó Sporgassébe torkollott, amelyen hatalmas gyalogosfogalom bonyolódott. Éppen a sarkon áll az a romantikus homlokzatú épület, amelynek kapualja, lépcsőháza és udvara a legrégebbi reneszánsz árkádokat rejti. Az egykori Német Lovagrendé volt. 

 

Az utca összes háza lenyűgöző patinát áraszt. Szinte mindegyiknek van külön érdekessége. Alig fentebb áll a Saurau városi palota egy hatalmas kapuval, amely páratlan kovácsolt vas díszítéssel bír, a kapu felett pedig csipkés szélű címert faragtak a kőbe... A fenti kis ablakból egy török figura vizsgálja a kapu előtt állót. Egy házszomszédja ereszéről érc sárkány vízköpők nyúltak az utca fölé. A sétálók felett a még kivilágítatlan dekorációk hálója függ.

Címer a kapu fölött – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu   

A Főtér (Hauptplatz) sarkán hatalmas épület áll, árkádjai előtt gigantikus kerékpártárolóval. A Luegg-ház (Bámulós-ház) nagy falfelületein bonyolult organikus stukkódíszítést visel: a virág- és gyümölcsfűzérek között arcok, szemek, szájak bújtak meg. A tér éke a királyi módra pompás neoreneszánsz, tornyos városháza, amelynek díszeit méginkább kiemelte az alkonyat előtti napfény... A város kedvelt „János főhercege” – aki Ferenc József császár nagybátyja volt – szobrát félig eltakarják a trafikok, pavilonok. Az öregúr visszafogottan nézi a csendes villamosok vonulását, fölötte húszméteres nyílegyenes karácsonyfa magasodik.

A Luegg-ház – Fotó: Wikipedia

A Landhaus (tartományi- vagy országház) nemcsak az első, és legjelentősebb reneszánsz, több udvarral is rendelkező épülete Graznak, hanem az egyik udvarában karácsony előtt jégbetlehemet is láthattunk!

A szomszédos épületet a 17. században vásárolták meg, és építették fel helyén a schlank Zeughaust, amelyet leginkább a Fegyvertárnak nevezhetünk magyarul, és amit 1730-ra fejeztek be. Itt volt a Habsburg Birodalom délkeleti részének legfontosabb fegyverellátó központja, most pedig

itt találhatóEurópa legnagyobb fegyvergyűjteménye.

A kúria udvara – Fotó: Pixabay / Leonhard Niederwimmer  

Keskeny járdán igyekszünk a Schlossberg és az Óratorony felé, a várfeljáróhoz. Aki fel szeretne jutni a város – és a Grazi-medence – közepén álló kis hegyre, számos lehetőség közül választhat. Az óvárosi oldalról szerpentinúton, a Mura partjáról gyalogosan – a századfordulón épített Kriegsteig (Háborús-feljáró) – fárasztó lépcsőn lehet felkapaszkodni. A hegy belsejében van lift is, a vár legfelső részére pedig sikló repít fel.

A Schlossbergbe vezető lépcsők – Fotó: Pixabay / Filip Filipović 

Fönt még ragyog az 1588-ban rakott bástya ötméteres óra számlapja. 25-30 lépcső után már fénybe érünk, a panoráma éppen szemben tárul fel, ám jóformán csak sziluettként. Tornyok, toronysisakok meredeznek ki a sötét városképből. A mi fecskefészek-sétányunkra ömlik a napfény, ez további kapaszkodásra sarkall minket. A toronyhoz érve azonban lezárt vaskerítést találunk. Hiába enyhe az idő, télre – a naptárnak megfelelően – lezárják ezt az utat, hiszen lefagyhat... Ennek ellenére a legtöbb turista átlépi a Wintersperre-táblás láncot – hát, erre figyeljünk!

A vár java még csak az Óratorony után kezdődik!

A grazi óratorony – Fotó: Pixabay / Leonhard Niederwimmer  

A középkori eredetű, bevehetetlen erősséget végül a vár alatt többször is elsompolygó franciák bontatták le 1809-1810 között, miután Napóleon csak Ausztria meghódítása után tudta elfoglalni.

Az óra- és harangtornyot Graz polgárai váltották meg.

Visszafordulunk a Mura-partra és megnézzük a 2003-ra elkészült Murainsel-t, a kultúra mesterséges „acélszigetét”. „A tál, amely kupolává alakul, amely tállá változik” – ahogy a new-yorki művész leírta talányos formáját – lebeg a vízen, ellenben meg sem rezdül a csaknem vadvízi erejű folyón.

A grazi acélsziget – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu    

A „sziget” közepén egy kis amfiteátrum-nézőtér helyezkedik el, amelyet most égősorral díszített kis karácsonyfákkal állítottak tele.

Murinsel: a Mur folyón úszó sziget esti hangulatban – Fotó: Unsplash / Bíró László

A Mura-parton sétálva egy újabb kilátót fedezek fel: a túlparton a csáléra fújt gumimatrac formájú, extravagáns Kunsthaus tetejére „ragasztottak” egy üvegfolyosót, ahonnan még jobbnak ígérkezik a kilátás...

A grazi Kunsthaus üvegfolyosója – Fotó: Harsáczki György / induljelegyuton.hu 

Ezzel zárjuk városi körsétánkat. Ha több napot is el tudunk itt tölteni a vidéken, bőven akadnak még múzeumok, templomok, megnézhetjük a városerődítések maradékát, és a környéket: a közeli Eggenberg reneszánsz kastélyt, a Schwarzenegger Múzeumot, a stübingi skanzent és a legrégebbi ausztriai ciszterci apátságot, Reinben. Érdemes időt szánni a barangolásra, hiszen a látnivalók és persze a helyi konyha is bőven tartogat finomságokat!

Nyitókép: Pixapay / Bernhard Rauch

Ajánljuk még:

Maradéktalanul minden, avagy mit tud a Zero waste szakácskönyv?

Amikor hírét vettem e könyv születésének, kicsit kételkedtem benne. Részese voltam a munkának, mert tőlem is van benne recept, így már előre láttam, hogyan formálódik, miként alakul – és azt a határtalan lelkesedést is, ami a fiatalokban ébredt iránta.