Védett növényeink: a szürke fürtösveronika

Kert

Védett növényeink: a szürke fürtösveronika

Nem sokkal ezelőttig még láthattuk a másodvirágzását élő szürke fürtösveronika (Pseudolysimachion incanum) csodálatosan kecses hajtásait a Nyírség területein. A tátogatófélék családjának impozáns tagja 1988 óta élvez védettséget hazánkban, természetvédelmi értéke 50 000 forint.

Átlagos magassága 20 és 50 centiméter között alakul, és jellegzetessége, hogy minden részében szürkén vagy fehéresen molyhos. Levelei keresztben átellenesek, lándzsásak, szélük tompán fogazott. Végálló, tömött fürtvirágzata 4–10 cm hosszú, a párta pedig világos égszínkék vagy sötétkék színben pompázik.  

Idehaza inkább mészkerülő fajként ismerjük: lejtősztyepeken, homokpuszta-réteken, homoki legelőkön, száraz vagy nyílt homoki tölgyesek tisztásain, szélein él. Büszkén ír a fajról a Hortobágyi Nemzeti Park is saját oldalán, hiszen mára már jobbára csak a Nyírség egyes pontjain találkozhatunk vele, máshol nemigen jegyzik előfordulását. 

Fotó: Wikipedia / Guérin Nicolas

Érdekessége, hogy ritkasága ellenére a legtöbb kertészeti platform kínálatában is megtalálható: sziklakertek, sírok beültetésére ajánlják. Ültetéséhez a sovány, homokos talaj megfelelő, és bár melegkedvelő, a kevesebb napfénnyel is beéri. Lombja áttelel, és különösebb gondozást sem igényel, ezért adott esetben hálás tagja lehet kertünk életközösségének.

Ma már többféle kertészeti változata is ismert, és Veronica spicata subsp. incanum illetve Veronica incana neveken is jegyezhetik az árudákban. Virágzásával hetekig gazdagíthatja ágyásainkat, és a több tőből képzett csoportok virágok egész hadával tölthetik meg kertünket.

Az elnyílt virágokat érdemes mindig levágni, és a pangó vízre oda kell figyelnünk, mert különösen télen nehezen viseli.

Ezt leszámítva gondozása egyszerű – bár a lisztharmat megtámadhatja, más problémával nemigen kell szembenéznünk.

Fotó: Wikipedia / Аимаина хиĸари

Őshonos elterjedési területe Közép- és Kelet-Európa, az orosz Távol-Kelet és Észak-Kína. Csehországba és Németországba betelepítették, így tudott elterjedni szerte Európában.

Bár sokféle kertészeti változattal próbálkoztak, a szürke fürtösveronika továbbra is küzd a nagy nedvesség, sok csapadék vagy éppen a túlöntözés problémájával, hiszen molyhos felülete miatt felfogja a nedvességet, ami adott esetben lombbetegségeket is okozhat. Bár összességében a klíma száradó tendenciát mutat, az időszakosan lehulló nagy mennyiségű csapadék egy meleggel társulva hamar rossz irányba viheti el a dolgokat, ezért a nemesítők intenzíven dolgoznak az ellenállóbb fajok megalkotásán.

Egy biztos: a Nyírség természetes tájain utunkba akadó veronikák nemcsak üde színfoltjai a vidéknek, hanem értékes ökoszisztéma-szolgáltatást nyújtó növények is, amelyek virágzásukkor beporzók hadait vonzzák a területre.

Alacsony vízfelhasználásuk miatt értékes és őrizendő tagjai a helyi ökoszisztémáknak, fennmaradásuk és védelmük ezért kiváltképp indokolt.

Fotó: Wikipedia / Kor!An (Андрей Корзун)

Ha a vidéket járva utunkba akad egy-egy elvirágzott csoportjuk, ne érezzünk késztetést felesleges zavarásukra, hagyjuk békében átvészelni a hűvös évszakokat. Magyarországon a védett növények teljes védelmet élveznek, ami azt is jelenti, hogy sem szaporítás céljából, sem más célból nem gyakorolhatunk fizikai hatást rájuk- leegyszerűsítve: fogadjuk el, hogy a szürke fürtösveronikának a homoki tölgyesben a helye, és érjük be azzal, hogy egy-egy kertészeti változatát telepíthetjük kertünkbe.

A biodiverzitás fenntartása mindannyiunk közös érdeke: tegyünk is érte!

Nyitókép: Wikipedia / Jerzy Opioła

Ajánljuk még:

Iskolában az Erdő – egy program, amely a gyerekeknek és az erdőnek is nagyon jót tesz

2025-ben is útjára indul az Iskolában az Erdő Program, amelynek keretein belül Minősített Erdészeti Erdei Iskolák erdőpedagógusai látogatnak el hazai köznevelési intézményekbe, hogy játékos és interaktív foglalkozások keretein belül vezessék be a fiatalokat az erdei életközösség életébe. A regisztráció hamarosan kezdetét veszi, érdemes időben felkészülni rá!