Kert

Magyarország madarai: a csuszka

Sok más madarunkhoz hasonlóan a csuszka (Sitta europaea) is 1901 óta élvez védettséget hazánkban: természetvédelmi értéke 25 000 forint. Élőhelyének felkutatásakor előnyben részesíti a lombhullató erdős területeket, főleg a tölgyesek csoportjai közt szeret megtelepedni. Az elmúlt évtizedekben azonban egyre közelebb húzódik a lakott területekhez, és ma már gyakori látogatója a vidéki kerteknek is.

Számos névvel illették már az évszázadok során a csuszkát: Zemplénben kék küllőnek és kurtakalapácsnak, Zalában höcsöknek, az Alföldön hujángató madárnak, Vas megyében pedig sárostapasznak nevezték. Ismert még harkálycinegeként is, hiszen testalkatában és méretében nagyon hasonló a cinegéhez, azonban életmódjában és fákhoz kötődő kapcsolataiban a harkállyal is sok közös vonása van.

Ráadásul a csuszka egyike azoknak a madaraknak, akiknek

életében elengedhetetlen a fakopáncs áldozatos odúkészítő tevékenysége, hiszen a mesterséges odúkat is igénybe veszik, de leginkább mégiscsak a klasszikus harkályodúkat kedvelik.

Idősebb fák odvaiban fészkelnek vagy más természetes üregben, és ha a bejárat túl nagy, betapasztják sárral, hogy kellően szűkre szabhassák.

Nutchatch in typical pose on the forest floor

Fotó: 123RF 

Ezzel a gondos munkával elsősorban legveszélyesebb konkurensét, a seregélyt igyekszik kizárni az elfoglalt otthonból, aki a leszűkített nyíláson át már nem tud bejutni az odú belsejébe. A „kőművesmunkát” csak a tojó végzi, a hím legfeljebb a végén segít be egy kicsit, amikor tojónál a tojásrakás miatt az építési ösztön már alábbhagyott.

Érdekessége még ennek a rendkívül precíz munkának, hogy a nyílás nagyságát a tojó a saját testméretére szabja, méghozzá úgy, hogy a tapasztás munkálatai alatt kibe bújkál az odúba.

Megfigyelések szerint legszívesebben a 15-20 méter magasan elhelyezkedő természetes odúkban költ, és kifejezetten kedveli a barkócafa pikkelyesen leváló vékony kérgét.

Nuthatch (Sitta europaea)

Fotó: 123RF  

Fészekalja felismerhető jellegzetes fenyőtűs vagy fakérges párnáiról, amelyeken 6-9 fehér alapszínű, vörösen pettyezett tojás fekszik. A fészeképítés feladata is a tojóra hárul: megfigyelések rögzítették, hogy

míg a tojó összesen 297-szer fordult a fészekanyaggal, a hím mindösszesen 11 alkalommal hozott kéregdarabokat az odúhoz – azokat is csak bedobta a nyíláson, az elrendezést kedvesére bízva…
Nuthatch (Sitta europaea)

Fotó: 123RF  

Amikor kész az otthon, és a fészket tojások gazdagítják, a csuszka saját fajtársain kívül nemigen aggódik más madarak miatt. Számos megfigyelés adott hírt arról, hogy ha egy kék cinege vagy más kerti madár bekukucskál az odúba, sem a tojásokon kotló tojó, sem a közelben őrt álló hím nem foglalkozik a dologgal. Nem úgy, ha fakopáncs közelít, mert akkor igencsak mérges lesz a családjára éberen vigyázó hím, és gondolkodás nélkül nekitámad a nála jóval nagyobb betolakodónak. Nem ok nélkül teszi ezt: a fakopáncsok ugyanis kemény csőrükkel ki tudják bontani a legerősebb sározást is, és nem egyszer megölik, elhordják a fészekben talált fiókákat.

A kikelés pillanatától örökké éhes fiókáit is nagyrészt rovarokkal táplálja, de ha szükséges, a menüt magvakkal is kiegészíti. A fiatal csuszkák háromhetes koruk után hagyják el a fészket, de még sokáig együtt maradnak szüleikkel, hogy még egy ideig az ő vezetésükkel táplálkozhassanak.

Nuthatch,  Sitta europaea

Fotó: 123RF  

Bár nem ember körüli sertepertéléséről híres, mégis könnyedén megfigyelhetjük, ha egy-egy idősebb fa közelében verünk sátrat, ahol nemsokára fel is tűnik egy harkályszerűen mozgó, sokszor fejjel lefelé csüngő kis kékesszürke hátú madárka, aki szorgosan keresi a kéregrepedésekben megbújó rovarokat, lárvákat és petéket.

Mert bizony a csuszka egyike a leghatékonyabb kerti segítőinknek: az év minden szakaszában ezrével gyéríti meg növényeinket kártevőiktől. 

Fotó: 123RF  

Rovarlárvákkal, hernyókkal, kifejlett bogarakkal, pókokkal táplálkozik, és bár ősztől bogyókat és magvakat is fogyaszt, kártevőirtó tevékenysége a téli hónapokban sem szünetel. Költési időszakban fő táplálékát a lombozatban élő mezeipoloska-lárvák és a különböző hernyófajok alkotják, de az iszapszúnyogok, a bársonylegyek és fúrólegyek is gyakori táplálékai. Étlapján olyan fogásokat is megtalálhatunk, mint a négypettyes hernyórabló vagy a lágy-és ormányosbogarak, a kabócalárvák, a hangyák, a szöcskelárva vagy a pajzstetű. 

A csuszkák kifejezetten érzékenyek saját területeikre: ragaszkodnak revirjükhöz (a revir az a fészkelési terület, amit egy adott madár következetesen megvéd a fajtársakkal szemben).

„A revirek határait a hímek féltékenyen őrzik. Naponta többször is megjelennek különböző, láthatóan megszokott ellenőrző pontokon és hangos énekkel jelzik annak birtoklását. Ha ilyenkor két szomszéd összetalálkozik, nagy „szópárbaj” kerekedik” – olvashatjuk Schmidt Egon leírásaiban

Eurasian or wood nuthatch bird (Sitta europaea) perched on a bra

Fotó: 123RF  

Kétségtelen, hogy egy minden tekintetben izgalmas és érdekes madárral van dolgunk, akinek jelenléte elengedhetetlenül fontos kertünk természetes növényvédelmének biztosításában. Rendkívül hatékony kártevőirtónk, aki nélkül minden bizonnyal sokkal nehezebb lenne a növényeink egészségéért vívott harc, így minden kertbarát érdeke az, hogy helyet adjon neki gyümölcsfái közt.

Nuthatch (Sitta europaea)

Fotó: 123RF   

Megtelepedését „B” típusú odúkkal tudjuk segíteni, méghozzá sűrűbben ültetett, magasabb fák lombkoronájába helyezve 

– itt lesz a legnagyobb esélye arra, hogy jó szívvel megtelepedjen. Ne felejtsünk el gondoskodni a tapasztáshoz elengedhetetlen sárról sem, mert ha ezt nem találja meg környezetünkben, akkor bizony nem tudja nálunk berendezni otthonát. Ha azonban mindig hagyunk egy talpalatnyi felöntözött, sáros földet a kert egy csücskében, akkor máris sokat segítettünk neki.  

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Mit ültessünk, vessünk februárban?

A február izgalmas hónap: már meg-megmutatja magát a tavaszra emlékeztető napsugár, de még a fagy ereje is képes versenybe szállni vele. Éppen ezért talán az egyik legkérdőjelesebb és legingadozóbb hónappal állunk szemben, ami azonban nem ok arra, hogy lemondjunk az új életek elindításáról. Egy alapos tervezéssel, jó időzítéssel és hatékony megvalósítással biztonsággal ültethetünk- sőt: még vethetünk is. De vajon mit?