Ma kezdődik Közép-Európa legnagyobb regeneratív gazdálkodás konferenciája és szakkiállítása

Kert

Ma kezdődik Közép-Európa legnagyobb regeneratív gazdálkodás konferenciája és szakkiállítása

Hiánypótló, szemléletformáló szakmai fórum nyitotta meg kapuit ma a Talajmegújító Gazdák Egyesülete szervezésében elstartoló 8. Talajélet Konferencia és Szakkiállítás programjával. A Jakabszálláson zajló szakmai eseményen nemcsak a gazdákat, de minden olyan érdeklődőt is szívesen fogadnak, aki kíváncsi a regeneratív gazdálkodás kulisszatitkaira és legfrissebb eredményeire. 

Talaj, táj, ember, állat- és növényvilág szerves kapcsolódásáról nyújt átfogó ismereteket és praktikus tudnivalókat Közép-Európa legnagyobb regeneratív konferenciája és szakkiállítása, ahová hazai és külföldi szakemberek, gazdák és mesteremberek hozzák el tudásukat. Az esemény célja a regeneratív gazdálkodási szemlélet erősítése és az ehhez szükséges tudás elmélyítése a magyar gazdák körében, valamint a gazdálkodással még csak ismerkedők számára lehetővé tenni egy ökológiai szempontból is fenntartható út megismerését.

„Egyesületünk víziója nem más, mint hogy télen-nyáron zöld legyen a Kárpát-medence!” – vallja a Talajmegújító Gazdák Egyesülete, a konferencia jelmondata pedig A talaj, ami összeköt: jelezvén, hogy a fenntarthatóság alapja a talaj megfelelő minősége, ahogy az emberi egészség feltétele az is, hogy élelmiszereink egészséges talajban teremjenek.

Fotó: Talajmegújító Gazdák Egyesülete  

Magyarországon még nem volt ilyen átfogó és komplex konferencia és kiállítás, ahol megjelenik a táj–talaj–növény–állat–ember egymásra épülő, szoros kapcsolata.

Az egészséges élet alapja az élő élelmiszer? Milyen összefüggések kötik össze az élő talajt a kovászolással, a fermentálással és a humán bélflórával? Miért fontos a mikrobiomban gazdag talajból megtermelt élelmiszerek fogyasztása? Ezeket a témákat járják körül a konferencia előadói.

A gazdálkodók számára, akiknek a magas termelési költségek és az alacsony felvásárlási árak mellett még az időjárás viszontagságaival is meg kell küldeniük, hiánypótló ismereteket nyújt ez a konferencia: 

segít megérteni, hogyan alakítható át a hagyományos gazdálkodási technológia jövőállóvá. 

Csak az egészséges, élő talaj képes tápláló élelmiszert biztosítani: ezt az evidenciát nemcsak meghallani kell, de pontosan is kell érteni, azaz tudnunk kell, hogyan lehet élő, egészséges talajéletet biztosítani termőföldjeinket ahhoz, hogy növényeink és állataink is kiválóan tudjanak fejlődni.

A regeneratív gazdálkodással megóvandó talajélet mellett konferencia másik fókusza az egészséges életmód és a fenntartható gasztronómia: fermentálásról, kovászolásról és az élő ételek fontosságáról is hallhatunk előadásokat, illetve kóstolhatunk fogásokat, melyek regeneratív gazdálkodásban megtermelt alapanyagokból készültek.

Fotó: 123RF 

Mit jelent pontosan a regeneratív gazdálkodás és miért olyan fontos számunkra?

A regeneratív gazdálkodás átfogó célja a talaj állapotának megóvása és/vagy helyreállítása. Ezzel természetes összefüggésben az elsivatagosodás megelőzésére és a talajépítésre koncentrálva az ökológia szempontból optimális gazdálkodási technológiák meghonosítására törekszik, a természetben megfigyelhető mintákat véve alapul.

Módszertani alapelve a talaj megkímélése a fizikai, kémiai bolygatásától, tehát szántás és vegyszerek nélkül segíteni a talajélet fejlődését és a talaj termékenységét.

Továbbá talajtakarással – elsősorban növényekkel – biztosítani a vízmegtartást, illetve sokféle növény telepítésével növelni, támogatni a biodiverzitást. Ugyancsak fontos gazdálkodás-technológiai eljárás a növények gyökérzetének a talajban hagyásával biztosítani  a talajélet gazdagítását és a mikroorganizmusok élettartamát.

Fotó: 123RF  

Az elmúlt fél évszázad mezőgazdasági trendjeinek és folyamatainak sok káros hatását érzékelő gazdák régóta keresik a megoldást a termőtalaj minőségének javítására, hiszen a nagyüzemi gazdálkodásban elterjedt terméshozam-fokozók és növényvédő szerek, illetve a monokultúrák alkalmazása jelentősen rombolták a talajok minőségét. Az egyetlen kiútnak a regeneratív gazdálkodásra való áttérés látszik – ezért is kulcsfontosságú az az átfogó és hiánypótló szakmai munka, amit a Talajmegújító Gazdák Egyesülete végez.

Ez a konferencia rávilágít arra, hogy minden mindennel összefügg: talaj, víz, növények, állatok és az ember – szétválaszthatatlan kapcsolatban állnak. Ahogy egyre inkább eltávolodunk a természettől, úgy nő az ökológiai és egészségügyi problémák száma.

A regeneratív szemlélet segít megérteni, miért kell visszatalálnunk az élet alapjaihoz: egészséges talajhoz, élő tájakhoz, és valódi élelemhez.

Életünk minősége függ ettől az összefüggő rendszertől – mert csak egyensúlyban lehetünk igazán egészségesek és boldogok.

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a királyharaszt

A királyharaszt a háborúk utáni békeévek egyik legjelentősebb florisztikai felfedezése volt a Kárpát-medencében: Barcson leltek rá 1978-ban. Sajnos az egyre fojtogatóbb szárazság miatt nem örülhettek neki sokáig, mert a '90-es évek elején állománya veszélybe került, és csak komoly kutatómunka árán sikerült pár újabb tövet felderíteni. Védelmének erősítése érdekében a Kám melletti arborétumba telepítették, ahol gondosan őrzik túlélő példányait.