A Global Forest Watch (GFW) egy olyan online platform, ami valós idejű adatokat és eszközöket bocsát rendelkezésünkre ahhoz, hogy megfigyelhessük az erdős területeket a világ bármely pontján. A csúcstechnológiák használatának segítségével
a Global Forest Watch képes megmutatni, hogy egy adott terület (legyen az bárhol világon) hogyan változik az évek előrehaladtával: mi történik ott, zajlik-e erdőirtás, veszélyben van-e az erdő életközössége stb.
Az interaktív térkép megszületésének fő célja az volt, hogy idejében feltárják és megakadályozzák az illegális erdőirtásokat és erdőtüzeket,
és ezzel képesek legyenek hatékony intézkedéseket tenni földi erőforrásaink és termőföldjeink védelmében. A platform használata egyszerű: a térképen meg kell keresni azt a területet, amire kíváncsiak vagyunk, egy kattintással ki kell jelölni, és az ANALYZE gombra kattintva máris megismerhetjük az alapvető jellemzőket.
Pécs a Global Forest Watch térképén
A példa kedvéért Pécs erdős területeire kerestünk rá, amelyről rögtön meg is tudtuk, hogy mekkora részét képezik a településnek, mennyi erdős területet veszített el a térség az utóbbi években, és ez mekkora szén-dioxid együtthatónak felel meg. De a terület feltérképezése itt még közel sem ér véget:
a kezelőfelületen több tucat más érték mutatását is be tudjuk állítani, a levegőminőségtől kezdve a tűzriasztásokon át egészen a faborítás nettó változásáig.
Ebből rögtön ki is derül, hogy a 2000-es évek óta a fafajok 9%-os csökkenése tapasztalható a területen, 25% a természetes erdő, és 2001 és 2023 között a pécsi erdők 26,4 ktCO₂e /év kibocsátással és -97,1 ktCO₂e /év eltávolítással rendelkeznek. Ez -70,6 ktCO₂e /év nettó szén-dioxid-elnyelést jelent.
Pécs részletes területelemzése a Global Forest Watch térképén
Mivel a GFW szolgáltatása teljes mértékben ingyenes, elterjedésével egy eddig soha nem látott átláthatóságot volt képes megteremteni az erdőkben világszerte zajló eseményekről. A részletes és megbízható információk megalapozottabb erdőkezelési és erdővédelmi döntések megszületéséhez segítették hozzá a döntéshozó szervezeteket, a nagyobb átláthatóság pedig segített a nyilvánosság megteremtésében, ezzel abban is, hogy végre felelősségre lehessen vonni a kormányokat és a vállalatokat döntéseik erdőkre gyakorolt hatásáért.
A GFW számos kormányt támogatott már abban is, hogy nyílt forráskódú platformjuk segítségével személyre szabott online térképeket hozzanak létre, amelyek segítik a nemzeti szakpolitika tervezését és végrehajtását.
A GFW magánszektorbeli csapata ráadásul a világ legnagyobb élelmiszer-termelőivel dolgozik együtt, hogy segítsen nekik azonosítani és elejét venni az erdőirtásoknak.
Mindemellett a GFW a civil társadalmi szervezeteket is támogatja nemcsak az adatszolgáltatásban, hanem érdekképviseletben, gyakorlati megvalósulásokban és pénzügyi forrásokkal is.
Fotó: 123RF
A GFW mára egy több mint száz szervezetből, kutatóból és vállalatból álló kiterjedt partnerséget épített ki, amelyek együtt mozdítják elő az erdők fenntartható jövőképének kialakítását: egyesítik az erdőfelügyeleti technológia élvonalában dolgozókat a megőrzés és a fenntarthatóság terén vezető vezetőkkel, valamint egy több mint egymillió felhasználóból álló közösséggel is. Az együttműködés egy valóban egyedülálló partnerséget hozott létre:
közösen figyelik a nagyszabású földhasználati projekteket, érvényesítik a közösségi földjogokat, megvédik a kritikus élőhelyeket és befolyásolják az erdőpolitikát.
Mivel a szárazföldi fajok 80%-a erdőben él, az erdei élőhelyek védelme kulcsfontosságú bolygónk megmaradt biológiai sokféleségének védelmében.
A GWF azonnali észlelés utáni erdőirtási riasztószolgálatot üzemeltet, amire bárki fel is iratkozhat a rendszerben, így azonnal értesülhet arról, ha a világon valahol újabb erdős terület vált az emberi pusztítás céltáblájává. Az interaktív térképen továbbá azokat a területeket is megismerhetjük, amelyek kiemelten fontosak a biológiai sokféleség megőrzésének szempontjából, és számos más, a jövőnk szempontjából fontos tényező alapján is felfedezhetjük a kiválasztott területeket.
Fotó: 123RF
Az erdők elnyelik a légkörben lévő szén-dioxidot, és tárolják a szenet, ami költséghatékony megoldást jelent az éghajlatváltozás mérséklésére is.
Az erdők elvesztése vagy pusztulása veszélyezteti az erdők kibocsátáscsökkentési képességét, vagyis Földünk élő tüdejét pusztítjuk el, ha nem vigyázunk erdeinkre.
A GWF térképeinek segítségével területenként is beleláthatunk a szén-dioxid kibocsátás folyamatába, ellenőrizhetjük, miképp halad egy adott ország csökkentési ígéreteinek betartása felé, és azt is megtudhatjuk, mit várhatunk a jelenlegi tendenciáktól. Átfogó információkat kaphatunk a biomassza állapotáról, és a legújabb kutatásokban is naprakészek lehetünk, hogy ismereteinket, tudásunkat és döntéseinket az aktualitásokhoz igazíthassuk.
Fotó: 123RF
Az erdőirtások fő oka fogyasztói társadalmunk mohósága: a marhahús, a szója, a pálmaolaj, a cellulóz, a papír, az energia és az ásványi anyagok előállításával az élen.
A fenntarthatóbb árutermelési gyakorlatok kialakítása kritikus fontosságú az erdők megőrzése és az éghajlatváltozás mérséklése szempontjából,
de amíg a vállalatok csendben intézhetik dolgaikat, aligha remélhetünk változást. Ebben is úttörőnek számít a GFW platformja, ami átfogó képet ad az árutermeléssel érintett területek jellemzőiről, az ott lévő erdős területek helyzetéről, és bizony átláthatóvá teszi a legnagyobb cégek okosságait is. A GFW felületén számos olyan eredményt olvashatunk, ami igen meggyőző a rendszer működésének hatékonyságát tekintve: olyan cégeket is önmérsékletre kényszerített, mint az Unilever vagy az United Cacao.
Fotó: 123RF
Minél jobban belemerültünk a platform használatába, annál jobban élveztük az elénk táruló információk sokszínűségét, és azt a szabadságérzetet, ami korlátok nélkül képes felfedni a világ valódi helyzetét. Hosszú órákig el lehet merülni egy-egy kisebb terület feltérképezésében, és bizony közel sem a száraz, unalmas analitikáról szól ez az utazás, hanem egy olyan izgalmas felfedezésről, amely mindannyiunk számára tanulságos lehet.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: