GolfÁramlat

Naperőművek a legszegényebb települések szolgálatában

Tizennyolc újonnan létesített szociális naperőművet helyeztek üzembe idén július végéig a legszegényebb kistelepülések határában kialakított telephelyeken. A jellemzően egyhektáros területen elhelyezkedő létesítmények hálózatba kapcsolásával a Felzárkózó települések program megkezdte a felkészülést a következő télre, a létesítmények bevételéből kisgyermekes rászoruló családok fűtését támogatják.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2020-ban alakította ki az első szociális naperőművet Tiszabőn: a létesítmény 70 kisgyermekes család, vagy egyedül élő idős ember fűtését tette lehetővé. Az érintettek házainál előrefizetős mérőórákat szereltek fel, a támogatott családok pedig nem pénzt kaptak, hanem az elektromos fűtéshez szükséges egyenleget töltötték fel havonta egyenlő részletekben a fogyasztásmérő órákra.

A családok ehhez korszerű norvég fűtőpanelt kölcsönözhettek az októbertől áprilisig tartó időszakban. A program eredményeképpen a legkisebb gyermekek otthonaként szolgáló házakat egész télen fűtötték, másrészt érzékelhetően csökkent a tűzifa elfogyása után elégetett rongyok, műanyagok által jelentett téli légszennyezés mértéke. A program hatása nemcsak a szociális területen, hanem a környezetvédelemben is megmutatkozik.

Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat / Felzárkózó települések program 

Az első évek tapasztalatai alapján a Felzárkózó települések programban 20 településen 21 szociális naperőmű építése indult 2023 őszén európai uniós forrásból.

Az elkészült létesítményeket fokozatosan helyezik üzembe, eddig 18 naperőmű kezdte meg az energia termelését, ezzel a téli fűtéstámogatás háttereként szolgáló szociális alap feltöltését, az utolsó mini erőművek bekapcsolása pedig augusztus 15-ig várható.

A zalakomári erőmű beüzemelése:

Az új naperőművek a következő településeken működnek már: Járdánháza, Nagyér, Nagylóc, Értény, Zalakomár, Patapoklosi, Sóshartyán, Ötvöskónyi, Gyöngyösoroszi, Viss, Novajidrány, Pári, Kistolmács, Magyarkeszi, Mike, Istvándi és Drávafok – ez utóbbi településen két naperőmű is épült.

Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat / Felzárkózó települések program  

Az előzetes várakozások szerint az összesen 12.500 KwP teljesítményű hálózat 2000 hátrányos helyzetű család támogatására elegendő bevételt termel éves szinten. A támogatására pályázatot hirdetnek a Felzárkózó településeken élő családoknak, az érdeklődők a helyi Jelenlét pontokon dolgozó szociális munkások segítségével adhatják be jelentkezésüket. A naperőműveket a Magyar Máltai Szeretetszolgálat üzemelteti.

Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat / Felzárkózó települések program

Nyitókép: Unsplash / American Public Power Association

Ajánljuk még:

Mit ültessünk, vessünk februárban?

A február izgalmas hónap: már meg-megmutatja magát a tavaszra emlékeztető napsugár, de még a fagy ereje is képes versenybe szállni vele. Éppen ezért talán az egyik legkérdőjelesebb és legingadozóbb hónappal állunk szemben, ami azonban nem ok arra, hogy lemondjunk az új életek elindításáról. Egy alapos tervezéssel, jó időzítéssel és hatékony megvalósítással biztonsággal ültethetünk- sőt: még vethetünk is. De vajon mit?