Mintha egy fényfelszerelkezési verseny kellős közepén találnák magunkat, akkora mértékben szaporodnak a díszkivilágítási trendek: egész éjszaka villogó fények, a legcsillogóbb megoldások, óriás égők és giccsek tömkelege. Így hódít egyre nagyobb teret a vibrálás és csillogás ünnepi sallangja az élővilág kontójára.
Félreértés ne essék: nem egy régben ragadt modern hippi írja ezeket a sorokat, és nem is egy elvakult „zöld”, hanem egy felelősen gondolkodó ember, aki a munkából hazaérve nap mint nap azon gondolkozik, hogy vajon kinek és miről szól az a rengeteg fény és villogás, ami az út mellett sorakozó házak előtt fogadja a hazatérőt. Mert odáig rendben van, hogy az ember jó érzéssel tér haza egy szép otthonba – ezek közé a keretek közé még bőven belefér a színes világítás is –, de azt mondja meg nekem valakit, hogy bent, a házban, vacsora közben, alvás alatt és a reggeli kávét szürcsölgetve vajon mégis kinek nyújt esztétikai vagy bármilyen más élményt egy odakint vibráló tömeg? Az áramszolgáltatónak biztosan, de rajta kívül ugyan kinek?
Fotó: 123RF
Mára már világszerte a legtöbbet használt és vásárolt karácsonyi dísz a világítás. Az ünnepek alatt szinte mindent bevonunk és díszítünk vele, annak ellenére, hogy ma már tudjuk:
a mesterséges fénynek komoly ára van, amit saját és környezetünk egészségén is megérzünk.
Vegyük sorra, mi is húzódik meg a fények ámítása mögött, és miért is kellene átgondolnunk, hogy vajon tényleg kell-e az a sok pompa…
Először is: a világításhoz áram kell, ami nemcsak azért necces, mert sokba kerül, és gyakorlatilag feleslegesen terheljük meg vele a családi büdzsét, hanem azért is, mert előállítása során szén-dioxid keletkezik. Hogy megpróbáljuk szemléltetni a mértéket: a karácsonyi izzók használatával Anglia évente annyi szén-dioxidot termel, amennyivel megtölthető lehetne 15 500 hőlégballon. Nem kis mennyiség, az egyszer biztos…
Fotó: 123RF
A mindenfelé villogó fény ráadásul felborítja az éjszakai élővilág mindennapjait is, aminek nem várt és súlyos következményei lehetnek a teljes ökoszisztémára nézve. Az éjszaka aktív állatok közül a sok fény hatására sokan kevesebb ideig maradnak aktívak, a madarak pedig hamarabb kezdenek bele reggeli éneklésükbe.
De a fényszennyezés legáltalánosabban előforduló problémája az élővilágban, hogy
a mesterséges fények zavart okoznak az állatok tájékozódásában: a vétlen áldozatok eltévedhetnek, megszokott útvonaluk helyett fénycsapdába eshetnek, magas épületeknek ütközhetnek, vagy éppen nem találnak vissza fészkükbe, élőhelyükre.
Egy felelőtlen legyintéssel tovább is lapozhatnánk, de azért nem ártana belegondolni, hogy mindez milyen következményekkel járhat a populációkra nézve…
Fotó: 123RF
Számos olyan faj van, amely nagy távolságokra repül élelemért: számukra az éjszakai fénylő őskáosz sokszor egyet jelent a véggel. Az éjszaka repülő rovarok a tájékozódáshoz a Hold mozgását és az éjszakai égbolt természetes fényét használják. Gondoljunk csak bele, mi történik, amikor ebbe a ritmusba mesterséges fények ezrei zavarnak be, és csak egy apró fénybéli változástól is milyen csillogásra és káprázásra képes szemünk! Vajon mit élhetnek át ezek az apró lények az ezernyi vakító fény hatására?
A fényszennyezés éjszakai rovarokra gyakorolt hatása ráadásul túlmutat az éjszakán is:
a megporzás például nemcsak nappal, hanem jelentős mértékben éjszaka is zajlik, és egyre többen bizonyították már be, hogy a mesterséges fények károsan érinthetik a megporzást, mivel a rovarokat a fényforrások elvonzzák a virágoktól.
Fotó: 123RF
A vándorló madarak egy része éjszaka vagy éjszaka is utazik, és tájékozódásukban fontos szerepet játszik a természetes égbolt. Ha az égbolt megnövekedett háttérfényessége miatt eltűnnek az égről a csillagok, az komolyan megtévesztheti őket.
Felmérések szerint évente több millió madár pusztul el azért, mert épületeknek ütközik, ahová főként az onnan érkező fények csalják oda őket.
Sajnos szinte a végtelenségig lehetne sorolni a mesterséges fény által okozott problémákat a természet komplex rendszerében, de célunk csak a figyelemfelkeltés: nem biztos, hogy kellenek azok a fények – főleg nem ilyen mennyiségben! Ha jobban belegondolunk, közel sem ad annyit ez a ragyogás, mind amennyit elvesz, és azt hiszem, megtehetünk annyit a körülöttünk élő élővilágért, hogy lemondunk a villogásról egy jobb élet reményében...
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: