Ünnepi italok gyógyfüvekkel – némi varázslattal

Gasztro

Ünnepi italok gyógyfüvekkel – némi varázslattal

Az ünnepek idején hajlamosak vagyunk az italok terén az üdítőket részesíteni előnyben. Pedig télidőn a gyógyfüvekből készült teák jólesnek, és ha gondosan válogatjuk össze őket, akkor még az egészségünk megőrzéséért is sokat tehetünk. Segíthetnek a nehéz ételek emésztésében, a kaparó torok simogatásában, a fejfájás leküzdésében. Az ízeket pedig felturbózhatjuk gyümölcsökkel, gyógyító fűszerekkel. Íme, néhány frappáns ötlet, hogy ne csupán egy bögre tea legyen, hanem valami menő ital!

Készítsünk jópofa jégkockákat! Tegyünk bele csipkebogyót, galagonyát, friss rozmaringot a kertből. Igazi karácsonyi hangulatot teremtenek a piros-zöld színkombinációk. Kerülhet bele áfonya, vagy bármilyen bogyós gyümölcs a fagyasztóból. Kombinálhatjuk friss fűszer- és gyógynövényekkel.

Ha nincs jókora jégkockatartónk, akkor szilikon bonbonformába, vagy a desszertes doboz belső rekeszei is jó szolgálatot tesznek.

Csipkebogyó és rozmaring jégkockában – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Szépen rendezzük el az alapanyagokat a jégkockatartóban, öntsük fel vízzel vagy gyümölcslével, és mehet is a fagyasztóba legalább fél napra.

Amíg hűl, készítsük el jó előre az italt, amit üdítőnek fogunk kínálni, hogy az ízek kioldódjanak, és leszűrhessük, lehűthessük. Van néhány kipróbált kombinációm, de a lehetőségek korlátlanok!

Csipkebogyós, jégkockás koktél – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

  • Bodzavirág tea, egressel és mentalevéllel készült jégkockával
  • Citromfű tea, epres-citromfüves jégkockával
  • Levendula-citromfű tea, citrom- és narancsszeletes jégkockával, amelybe egy-egy szál levendulazöldet tűzhetünk
  • Fekete tea, erdei gyümölcsökkel, feketeribizlivel, fahéjrudacskával készített jégkockával
  • Csipkebogyótea 8 órás hideg áztatással, csipkebogyós-rozmaringos jégkockával
  • Hársfavirág tea málnával és gyömbérszelettel készült jégkockával

Ezeket a különleges teákat ne teáscsészében, hanem szép üvegpohárban, akár koktélos pohárban is kínálhatjuk, hiszen különlegessé teszik az alkalmat, és ugyan alkoholt nem tartalmaznak, de koccintani lehet velük!

Kandispálca teához – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

Készítsünk gyógynövényes kandispálcát! Ehhez szükségünk lesz teaszaküzletben kapható kandiscukor pálcára.

A kandiscukor vagy jegescukor nagy méretű kristályokból álló cukor. Az Európai Unióban használt meghatározás szerint a kandiscukor „olyan cukor, amely legalább 5 milliméter hosszú nagy kristályokból áll, és melyet megfelelő mértékben koncentrált cukoroldat hűtésével és lassú kristályosításával nyernek. Tea és más forró italok édesítésére használják. (Forrás: Wikipedia)

Kandispálca készül – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

A pálcára kötözzünk konyhai kötöző zsineggel olyan fűszereket, amelyek illenek az italhoz. Válogassunk a szárított gyümölcsök közül, és azokból a fűszer- és gyógynövényekből, amelyek örökzölden virítanak a kertben, vagy a cserépben növekednek. Lehet szárított növény is, ha nem morzsoltuk le, hanem hosszabb szárral tettük el őket.

Forralt borhoz fahéjrudat, szárított narancs- vagy citromkarikát, gyömbérszeletet, kakukkfüvet. Nyugtató hatású teához: levendulát, citromfüvet, kandírozott citromot. Gyümölcsteához: száras csipkebogyót, rozmaringot, szárított almakarikát, olasz szalmagyopárt. Megfázás esetére, melegítő teához: rozmaringot, kakukkfüvet, citromot, csipkebogyót. A variációk persze végtelenek, kedvünk és lehetőségeink szerint.

Az elkészült kandispálcák – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Kis celofánzacskóba vagy zsírpapír-darabba csomagolva kedves ajándéknak is.

Nyitókép: Halmos Monika @rozsakunyho