Készítsünk jópofa jégkockákat! Tegyünk bele csipkebogyót, galagonyát, friss rozmaringot a kertből. Igazi karácsonyi hangulatot teremtenek a piros-zöld színkombinációk. Kerülhet bele áfonya, vagy bármilyen bogyós gyümölcs a fagyasztóból. Kombinálhatjuk friss fűszer- és gyógynövényekkel.
Ha nincs jókora jégkockatartónk, akkor szilikon bonbonformába, vagy a desszertes doboz belső rekeszei is jó szolgálatot tesznek.
Csipkebogyó és rozmaring jégkockában – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Szépen rendezzük el az alapanyagokat a jégkockatartóban, öntsük fel vízzel vagy gyümölcslével, és mehet is a fagyasztóba legalább fél napra.
Amíg hűl, készítsük el jó előre az italt, amit üdítőnek fogunk kínálni, hogy az ízek kioldódjanak, és leszűrhessük, lehűthessük. Van néhány kipróbált kombinációm, de a lehetőségek korlátlanok!
Csipkebogyós, jégkockás koktél – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
- Bodzavirág tea, egressel és mentalevéllel készült jégkockával
- Citromfű tea, epres-citromfüves jégkockával
- Levendula-citromfű tea, citrom- és narancsszeletes jégkockával, amelybe egy-egy szál levendulazöldet tűzhetünk
- Fekete tea, erdei gyümölcsökkel, feketeribizlivel, fahéjrudacskával készített jégkockával
- Csipkebogyótea 8 órás hideg áztatással, csipkebogyós-rozmaringos jégkockával
- Hársfavirág tea málnával és gyömbérszelettel készült jégkockával
Ezeket a különleges teákat ne teáscsészében, hanem szép üvegpohárban, akár koktélos pohárban is kínálhatjuk, hiszen különlegessé teszik az alkalmat, és ugyan alkoholt nem tartalmaznak, de koccintani lehet velük!
Kandispálca teához – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Készítsünk gyógynövényes kandispálcát! Ehhez szükségünk lesz teaszaküzletben kapható kandiscukor pálcára.
A kandiscukor vagy jegescukor nagy méretű kristályokból álló cukor. Az Európai Unióban használt meghatározás szerint a kandiscukor „olyan cukor, amely legalább 5 milliméter hosszú nagy kristályokból áll, és melyet megfelelő mértékben koncentrált cukoroldat hűtésével és lassú kristályosításával nyernek. Tea és más forró italok édesítésére használják. (Forrás: Wikipedia)
Kandispálca készül – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
A pálcára kötözzünk konyhai kötöző zsineggel olyan fűszereket, amelyek illenek az italhoz. Válogassunk a szárított gyümölcsök közül, és azokból a fűszer- és gyógynövényekből, amelyek örökzölden virítanak a kertben, vagy a cserépben növekednek. Lehet szárított növény is, ha nem morzsoltuk le, hanem hosszabb szárral tettük el őket.
Forralt borhoz fahéjrudat, szárított narancs- vagy citromkarikát, gyömbérszeletet, kakukkfüvet. Nyugtató hatású teához: levendulát, citromfüvet, kandírozott citromot. Gyümölcsteához: száras csipkebogyót, rozmaringot, szárított almakarikát, olasz szalmagyopárt. Megfázás esetére, melegítő teához: rozmaringot, kakukkfüvet, citromot, csipkebogyót. A variációk persze végtelenek, kedvünk és lehetőségeink szerint.
Az elkészült kandispálcák – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Kis celofánzacskóba vagy zsírpapír-darabba csomagolva kedves ajándéknak is.
Nyitókép: Halmos Monika @rozsakunyho
Ajánljuk még: