Ezen gondolkodtam. Hiszen nem is sajt, és nincs is a környéken sehol egy pap se, tűnődtem. De nem kérdezhettem meg senkitől se, mert a papsajt a betonok közt nőtt, és akkor máris kiderült volna, hogy megint a tiltott területre tévedtünk. Így hát befaltam a papsajtot, nevezzék is bármiért is annak.
Jóval később tudtam csak meg, hogy valójában mályvák azok, miknek a kissé sajtízű termését eszegettük.
Fotó: 123RF
A papsajtmályva eredetileg Ázsiából és Dél-Európából származik, de mára Dél- és Közép-Európában mindenfelé, gyomos társulásokban elterjedt. Rendkívül igénytelen, akár még szeptemberben is virágzik. Sokan panaszolják, hogy az utóbbi időben eltűnőben van. Magam úgy látom, hogy a papsajt olykor elköltözik, mégpedig olyan helyekre, ahol valamiért megbolygatták a talajt: építkezések környékén például derekasan díszlik.
Maga a növény kedves, erőteljes kerek leveleket, erős szárat növeszt, a vad külső finom ízeket és gyógyító erőket rejt.
A vadmályva vagy erdei mályva gyökere orsó alakú, szára elágazó, durva szőrös felületű. Levelei karéjosak, szélük rovátkolt. A levélhónaljakból bújnak ki a halványlila, lilán mintázott virágok. Korong alakú termése a papsajt.
Fotó: Wikipedia / Matt Lavin
A közönséges mályvát legtöbbször egészen alacsonyan kell keresnünk, szára nem nő fél méteresnél magasabbra. Az igénytelen halványrózsaszín virágú, vese alakú-gömbölyű levelekkel rendelkező közönséges mályva törmelékeken, útszélen vagy vasúti töltésen nő. Virágai fontos nektárforrást jelentenek a méhek, lepkék és dongók vagy számára. A különféle rovarfajok jelenléte elengedhetetlen a mályvák beporzásához is.
A virágokat és a leveleket június és szeptember között gyűjthetjük, napsütötte időben.
Teája nagyon hatékonynak száj-, és torokfertőzések, légcsőhurut esetén. Belsőleg alkalmazhatjuk gyomor-bélhurut, hasmenés és gyomorfekély kezelésére. Külsőleg aranyér lemosáshoz és ülőfürdőhöz, körömágygyulladás, sebek, fekélyek ápolására. A mályvalevelek olívaolajban megfőzve, majd pépesítve segítenek a fagyott végtagok gyógyulásában.
Papsajt müzliben – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
A papsajt az európai népi hiedelmekben is érdekes szerepeke kapott. Van, ahol úgy tesztelték a nő termékenységét, hogy a vizeletét a növényre öntötték. Ha a mályva elszáradt, úgy tartották, a nő gyermektelen marad. Ha a növény megőrizte zöld színét, ez a gyermekek áldását jelezte.
Leírások tanúskodnak arról, hogy a mályvát régmúlt időben salátanövényként is tisztelték. Levelei, a fiatal hajtások salátába, főzelékbe valók. Az éretlen magvak, a papsajt, nyersen és főzve is ehetők, megszárítva müzlibe keverhetjük. Lehet egy-egy zöldségkrémleves (nyitóképünkön) különleges levesbetétjeként kínálni.
Ínséges időkben a szárított termésekből kását főztek gyerekeknek és lábadozóknak.
Papsajt szárítva – Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
A termésben felfedezhetünk egy kissé sajtra hajazó ízvilágot.
A mályva virágai pedig nagyon jól illenek gyümölcsös desszertekbe, gyümölcslevesekbe, szörpöt színezhetünk szirmaikkal.
Ajánljuk még: