Gasztro

Gyerekek kedvence: a házi ketchup

Borbás Marcsi receptje

Hozzávalók

  • 2,5 kg paradicsom
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 2-3 babérlevél
  • 1 kk őrölt szegfűszeg
  • 1 kk durvára őrölt feketebors
  • 2 tk balzsamecet

 

Tovább olvasok

Elkészítés

A ketchuphoz érdemes többféle paradicsomot használni, úgy lesz a legfinomabb. A paradicsomokat egy sütőpapírral bélelt tepsibe halmozzuk. A nagyokat érdemes félbevágni. Sózzuk, borsozzuk, kevés olívaolajjal meglocsoljuk, majd 130-140 fokon megsütjük.

Egy fej vöröshagymát olívaolajon megdinsztelünk, majd hozzáadjuk a felaprított fokhagymát és a megsült paradicsomot. Ízesítjük 1-2 babérlevéllel, egy kis szegfűszeggel, őrölt borssal, pici balzsamecettel, majd kb. 10 percig forraljuk. Ízlés szerint tehetünk bele cukrot is, de előtte mindenképpen kóstoljuk meg, hiszen miközben a sütőben aszalódik a paradicsom, az ízek sokkal koncentráltabbá válnak , tehát ha a paradicsomunk érett és édes, akkor lehet, hogy nem is kell édesíteni a ketchupot.  Végül átpasszírozzuk, majd visszaforraljuk. Csírátlanított üvegekbe töltjük, majd kidunsztoljuk.

Borbás Marcsi ezt a receptet így készítette el:

Ajánljuk még:

„Már csak mi maradtunk mézeskalácsosok Debrecenben” – a Radics Mézes műhelyben Radics Zoltánnal beszélgettünk

Alig tíz évre rá, hogy 2014-ben a debreceni mézeskalácsosság bekerült a debreceni és a Hajdú-Bihar megyei értéktárba, már csak egyetlen működő mézeskalácsos műhelyt találunk Debrecenben. A híres debreceni mézes tányért ma már csak Radics Zoltán fiatal mézeskalács készítő mester készíti, aki édesapjától, Radics Lászlótól tanulta a mesterséget. Vajon képes lesz fennmaradni ez a több száz éves hagyomány? Mi kell ahhoz, hogy megőrizzük? A szaktudás és a rengeteg munka bizonyosan nem elegendő hozzá – ez derült ki Radics Zoltánnál tett látogatásunk alkalmával is.