Hozzávalók:
Tészta:
- 700 g bl 55 liszt
- 1 kk só
- 1 kk bors
- 300 g vaj
- 360 g hideg víz
Burgonyás töltelék:
- 5 szem burgonya
- 5 dl tejszín
- 1 szál póréhagyma
- 1 szál újhagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 szál rozmaring
- 15 dkg cheddar
- só
Húsos töltelék
- 50 dkg darált marhahús
- 1 fej vöröshagyma
- 2 zellerszár
- ½ kápia paprika
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 2 szem paradicsom
- 1 kk római kömény
- 1 kk bors
- 1 ek fűszerpaprika
- 2 db főtt tojás
- 2 ek olívabogyó
- Tabasco szósz ízlés szerint
- só
A kenéshez 1 egész tojás
A szóráshoz szezámmag
Elkészítés:
A lisztet alaposan elmorzsoljuk a vajjal, majd kidolgozzuk a sóval, a borssal és a hideg vízzel. Ezután becsomagoljuk, és hűtőben pihentetjük legalább 20-30 percet.
A burgonyás töltelékhez a krumplit meghámozzuk, falatnyi kockákra vágjuk, majd egy lábosba rakjuk. Hozzáadjuk a felaprított újhagymát. A póréhagymát hosszában félbevágjuk, kimossuk belőle a homokot, majd félkarikára vágjuk, és a burgonyához tesszük. Ízesítjük sóval és rozmaringgal, fokhagymával, majd puhára főzzük. Ha megfőtt, kihűtjük, végül belereszeljük a sajtot. A burgonyát nem kell leszűrni, mert a tejszín jó sűrűre fog főni.
A húsos töltelékhez a hagymát elkezdjük dinsztelni, közben megsózzuk. Adunk hozzá felaprított zellerszárat és kápia paprikát is. Ha üveges a hagyma, akkor rátesszük a húst. Ízesítjük fokhagymával, sóval, borssal, római köménnyel, petrezselyemmel, majd a felaprított paradicsomot is rádobjuk. Adunk hozzá fűszerpaprikát, és készre pároljuk. Ezután keverjük hozzá az olajbogyót, a tabascót és a felaprított főtt tojást. Ezt a tölteléket is kihűtjük.
Ha a tészta megpihent és a töltelékek is kihűltek, akkor elkezdjük a formázást.
A tésztát lisztezett deszkán kinyújtjuk. Ne legyen se túl vastag, se túl vékony. Ezután nagyobb köröket szaggatunk belőle. Erre megfelel egy tortakarika vagy egy nagyobb tejfölös vödör. A leeső részeket összegyúrjuk, és rövid pihentetés után újra ki lehet nyújtani.
A karikákat sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk, és töltés előtt 2-3 percre betesszük őket a hűtőbe.
Ezután a körök szélét lekenjük hideg vízzel. A tölteléket mindig a kör alsó felére halmozzuk, majd a felső felét ráhajtjuk. A szélét összedolgozzuk olyan módon, hogy sorban felhajtjuk picit a tésztát a hüvelykujjunkra. Így megfelelően le is zárjuk.
Végül lekenjük a töltött tésztákat felvert tojással, és megszórjuk szezámmaggal is.
230 fokon pirosra sütjük.
Ajánljuk még:
Mogyorós moszkauer
Az együttlét maga a program – luxus helyett azt adom az unokáknak, amire a leginkább vágynak
„Anyám megspórolt szeretetét akartam a férfiakon behajtani”
Egzotikus téli gyógynövények, amik fűszerként is megállják a helyüket
„Nem csak gyógy-, de fűszer is!” – mondják még ma is sokszor azokra a növényekre, melyeket a gyógyászatban és a konyhában egyaránt felhasználhatunk. Az, hogy ezeket gyógyászati vagy kulináris célra vetjük be, csupán döntés kérdése, szerencsés esetben azonban a két cél egyszerre érvényesülhet! Annak ellenére, hogy a hagyományos ünnepi asztalon a régiségben – érthető okokból – elsősorban a saját környezetünkben is megtalálható növények kaptak helyet, most néhány távoli vidékeken honos fűszert listáztunk.