
„A növény bizalmi áru” – érdemes megfontolni Kovács András kertészmérnök tanácsait
1993-tól működik mai formájában a szombathelyi Örökzöld Kertészet, azaz több mint 30 éves hagyománya van a családban a dísz- és haszonnövények értékesítésének. Egy ilyen nagy múltú vállalkozás sikerének általában nem titka van, hanem szilárd alapja. Hogy született meg a kertészeti vállalkozás alapításának gondolata?
Édesapám már 1980-tól faiskolát működtetett ezen a területen, Kovács József Faiskolája néven: 1993-ban ennek helyén folytattuk a vállalkozást, és alapítottuk a kertészetet, amely ma már kis- és nagykereskedésként is működik, 8 ezer négyzetméteren. Családi vállalkozásunk ma már a harmadik generációt neveli a szakmában: gyermekeink között is van, aki érdeklődik a kertészkedés iránt, és már a kertészetben dolgozik.

2005-től a lakosság mellett viszonteladókat és kertépítőket is kiszolgálunk, tehát elindítottuk nagykereskedelmi tevékenységünket is.
A faiskolai hagyományt is folytattuk: 30 hektáron nevelünk növényeket,
az Örökzöld Kertészettől másfél kilométernyire, így a hozzánk bekerülő áru nagy része minimális távolságról érkezik.

A nagykereskedelmi tevékenység elindításával a belföldi termesztés már nem fedte le az igényeket, ezért kialakítottuk import-csatornáinkat is, és azóta Olaszországból, Spanyolországból, Hollandiából és Lengyelországból is érkeznek hozzánk növények. Amint nagykereskedésünkben lehetővé tettük az előrendelést, nagymértékben megnőtt az érdeklődés, ami a kiskereskedelmi szegmensre is kihatott: ekkor szélesedett ki igazán fajtakínálatunk.
Az Örökzöld Kertészet neve arra enged következtetni, hogy a boltban elsősorban örökzöldeket kapni. Igaz ez?
A név eredetileg a faiskola tevékenységére utalt, ahol kezdetben valóban örökzöldeket neveltünk, de ma már itt is bővebb a fajtaválaszték. Kertészeti kínálatunk azonban a kezdetektől fogva széles spektrumot fogott át: ma több tízezer féle növényt kínálunk, és ezeknek csak egy részét képezik az örökzöldek.

Több mint 30 év kertészeti tapasztalatával rengeteg értékes tudás gyűlt össze. Hogy látod, milyen markáns hatások formálták az elmúlt évtizedekben a kertészkedést?
Egyértelműen a klímaváltozásnak a legerősebb a befolyása, nemcsak a kertápolásra, de a fajtaválaszték kialakítására is.
Az átalakulóban lévő klímának köszönhetően nagyon sok növény lecserélődött
– többek között a növénybetegségek hatására: a puszpáng betegséggel kezdődött, ezt követték a tuják betegségei. Ezek hatására több növényről is le kellett mondani, és jöttek helyettük újak, olyanok, amelyeket korábban a keményebb telek miatt nem lehetett bevállalni.
Persze, a növényeknek is van divatjuk: ezt is folyton figyeljük, de a második legnagyobb hatás a Covid időszak volt, amikor az otthonmaradással nem csak a házban lévő dolgokra, házfelújításokra koncentrálnak az emberek, hanem a kertre is. Még azok is kertészkedésbe fogtak, akik addig soha. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a pandémia előtt luxus kategória volt a dísznövény, azóta már hál' istennek nem, és ma is tart a felfutása.

A szakma legnagyobb kihívása a szezonalitás, és a klímaváltozással ez is módosult: a tavasz és az ősz hangsúlyos időszakaiból ma már leginkább a tavaszi szezon maradt erős, és felfutóban van a nyár. 10-15 évvel ezelőtt nyáron leginkább Ausztriából érkeztek vásárlóink, ma már nagyon sok magyar keresi nálunk nyáron különösen az évelőket, amelyek nagy része nyáron nyílik. Egyébként is igaz, hogy a növényeket virágzáskor a legkönnyebb értékesíteni.
Olykor egy jogszabályváltozás is képes érzékelhető hatással lenni a kertészetekre: amikor például legalizálták Magyarországon a pálinkafőzést, akkor hirtelen megnőtt az érdeklődés a gyümölcsfák iránt, de ez a reneszánsz csak pár évig tartott. Sokkal kiegyensúlyozottabb trend viszont, hogy
az egészségtudatosság térnyerésével egyre többen döntenek kis fűszerkertek vagy veteményesek telepítése mellett,
így megnőtt az igény a magaságyásokra, a bogyós gyümölcsökre, a fűszernövényekre is. Sokan választják a csemegeszőlőt egy-egy lugas befuttatására, és igazuk is van, hiszen nagyon jó, rezisztens magyar fajtáink vannak.

A kertészetek nemcsak áruválasztékukkal hatnak a vásárlókra, de komoly edukációs szerepük is van, hiszen még alapvető növényismeretből is hadilábon állunk, nemhogy a növénykülönlegességek terén. Mit javasolsz, hogy érdemes tájékozódnia egy laikusnak, aki dísznövényeket vásárolna vagy éppen kertet tervez?
Több fontos szempontot is figyelme kell venni mielőtt növényekkel kezdünk foglalkozni, hiszen a növény ugyanolyan élőlény, mint mi, és meg kell találni azt az optimális egyensúlyt, amelyben majd mindketten jól érezzük magunkat. Fontos tehát átgondolnunk, hogy milyen életkörülményeket tudunk neki biztosítani és mennyi időt tudunk a gondozására szánni. Feltétlenül keressünk olyan szakembert vagy szakembereket, akikkel át tudjuk beszélni elképzeléseinket, és akik valóban szakmai hozzáértéssel tudnak segíteni a megfelelő fajták kiválasztásában, telepítésében és gondozásában.
Csábító lehet a nagy bevásárlóközpontok kínálata, de tartsuk szem előtt, hogy ott szinte biztos, hogy nem találunk megfelelően képzett eladókat. Ugyanez érvényes az online vásárolt növényekre: gyakran csalódást okoznak, mikor megérkeznek. És ne dőljünk be a téltűrőnek hirdetett növények reklámjainak se: az utóbbi években divatossá vált itthon olajfákat telepíteni, de ez a lassan növő, fagyérzékeny faj csak bizonyos helyeken lesz téltűrő, vagy biztosítani kell a téli takarást.

Érdemes olyan, erre szakosodott kertészetbe betérni, ahol komplex szakmai tudással készülnek a vásárlók fogadására,
így a növényorvostól a kertészmérnökig több szakterület szakembereivel tudunk beszélgetni, akik szaktanácsokkal látnak el.

Melyek a legnépszerűbb növények mostanában a vásárlók körében?
Kétségkívül a hortenziák vezetik a sort, különösen a bugás hortenziák, amelyek között van olyan fajta is, amely három hónapon át virágzik. Nem igényel savanyú talajt és jól bírja a napot is – nem mellesleg gyönyörű pompával kápráztat el a kertben.
Általánosságban igaz, hogy a vásárlók elsősorban a kártevőkkel szemben ellenálló fajtákat keresik.
Emellett nagyon népszerűek a mediterrán növények, különösen a mediterrán gyümölcstermők, például a datolyaszilva. A korábban népszerű sövénynövény, a smaragdtuja helyett főként a leylandi ciprust választják vagy a lomblevelű fajtákat, mint például a különböző babérokat és a korallberkenyét.

Hogy látod, mi a legfontosabb a vásárlók számára?
A leggyakoribb jelenség az impulzusvásárlás: sokan úgy térnek be a kertészetbe, hogy még nem tudják, mit szeretnének, majd megtetszik valami, és hazaviszik. Így csakis első osztályú árut lehet értékesíteni, ami nem kis kihívás, hiszen a kertészetben kapható rengeteg fajnak mind különböző igényei vannak.
A növény bizalmi áru: a kertészetben is úgy kell nevelni, hogy majd otthon is jól érezze magát, és erre a vevőt is fel kell készíteni.
Úgy tapasztaljuk, hogy egyre esősödik az igény a komplex kertészeti szolgáltatások iránt. Ingyenes tanácsadással segítjük vásárlóinkat, és később is segítünk, ha visszatérnek – például növénybetegségek kezelésében kérnek segítséget. Emellett segítünk a beültetésben, a szállításban, a kerttervezésben és -kivitelezésben is. Emellett növénykölcsönzéssel is támogatjuk a fenntartható rendezvényszervezést: esküvőkre, különböző eseményekre adunk bérbe növényeket, amelyek utána visszakerülnek hozzánk, így nem történik pazarlás, és nem fordulhat elő, hogy egy növény fölöslegessé válik az esemény után.

A kerttervezés, de még egy szobanövény kiválasztása is sok bizonytalanságra adhat okot, és a legfontosabb, hogy
tanácstalanságunkban ne impulzusvásárlókként viselkedjünk, hanem kérjünk szakmai segítséget:
mindenkit szeretettel várunk egy beszélgetésre, és szívesen segítünk megtalálni a megfelelő növényeket, amelyek aztán egy fenntartható kertben lelhetnek új otthonra.
A cikk megjelenését az Örökzöld Kertészet támogatta.
