Védett növényeink: a magyar zergevirág
Olvasási idő: 2 perc

Védett növényeink: a magyar zergevirág

A magyar zergevirág 2019-ben az év vadvirága volt. A napsütéses órák növekedésével újult erővel tör az ég felé, miközben nagy számban vonzza az egymás után ébredő beporzókat is. Virágai nektárban gazdagok, így a méhek kedvelt kora tavaszi faja.

Általában 30–60 cm magasságig is képes felnyúlni, de akár egy méteres egyedeivel is találkozhatunk. A magyar zergevirág kivételesen szép, gumós növényünk, amelynek szára pelyhes mirigyszőrökkel borított, esetleg a tőlevelekkel együtt sűrű, bársonyos szőrzettel gazdagított. Tőlevelei nyelv alakúak, és virágzáskor általában már nem láthatjuk őket. Sárga, csöves és nyelves virágokból felépülő fészek viszonylag nagy: olykor 8 cm átmérőjű is lehet.

Áprilistól gyönyörködhetünk virágzásában – nagyrészt száraz ligetes tölgyesekben és karsztbokorerdőkben. Idehaza még számos területen jól boldogul: a Bükktől, Mátrától és a Börzsönytől kezdve a Gödöllői-dombvidékek, Visegrádi-hegységen, és a Pilisen át egészen a Budai-hegység, a Gerecse, a Vértes, a Bakony, a Pannonhalmi-dombvidék, a Mecsek, a Villányi-hegység, a Tolnai-hegyhát, a Kis-Alföld, a Mezőföld, a Hortobágy, a Tiszántúl és a Nyírség területéig. 

Fotó: Wikipedia / Sdjurovic 

Nevének „magyar” jelzőjéből arra gondolhatunk, hogy bennszülött magyar növényről van szó, pedig nem az. Akkor mégis miért kapta megy a magyar előtagot? Azért juthatott hozzá, mert Magyarországon bukkant rá először Sadler József, a pesti egyetem híres botanika professzora. Ő hazája iránti szeretete jeléül adta felfedezettjének a „magyar” nevet. 

Sok más fajhoz hasonlóan a magyar zergevirágnak is számos más elnevezése ismert. Nevezték szarvasgyökérnek, kecskegyökérnek és tarköznek is. Mivel gyakorta vélik sárga margarétának, állományait a turisták és virágkedvelők felelőtlen szedegetése és gyűjtése ritkította meg, méghozzá olyannyira, hogy bár sok helyütt találkozhatunk vele, ma már csak szórványosan fordul elő. Számos hibrid faja ismert, az egyik legismertebb talán a mecseki zergevirág (Doronicum x Sopianae), ami a keleti és a magyar zergevirág hibridje. 

Fotó: Wikipedia / Sdjurovic  

Mivel viszonylag jól gyűjthető és megtelepíthető kerti körülmények között is, nagy károkat okoztak azzal, hogy évtizedeken keresztül akarták feltölteni vele a magánkerteket. Ezért bármennyire is vonzónak tűnik kiásása és hazavitele: gyűjtése tilos.

1982 óta élvez védettséget hazánkban, természetvédelmi értéke 50 000 forint.

Ez azt jelenti, hogy egyetlen példányának megkárosítása, kiásása vagy más módon történő bolygatása 50 000 forintnyi bírságot von maga után.

Macro of the flower head, multicolored flower in the field, natu
Fotó: 123RF 

Virágzása nem tart sokáig, ezért ha élőben is szeretnénk megcsodálni, érdemes útra kelnünk, hiszen május végén már csak helyenként találkozhatunk még nyíló példányaival. Ne felejtsük azonban, hogy taposásunkkal is kárt okozhatunk, így a védett fajoknak helyet adó élőhelyeket csak biztos távolból szemléljük!

Nyitókép: Wikipedia / Sdjurovic 

Kapcsolódó tartalom
Greenscaping – öt lépés a burjánzó kertért
Amrein Tamásné Miskolczi Boglárka | 2025. április 24

Greenscaping – öt lépés a burjánzó kertért

A kert olyan, mint egy szabadtéri otthon: a pihenés és feltöltődés tere, a vidámság és boldog pillanatok teremtője. Hogyan lesz csodaszép dzsungel a kertünk, hogyan telik meg élettel, hogyan lesz valóban egy talpalatnyi természet? Ehhez mutat utat a greenscaping.