Akiknek említettem, szinte senki sem hallotta még e vár és város nevét, pedig nincs is messze, az egykori Nagy Magyarország Nyitra vármegyéjéhez tartozott. És ugyanők voltak, akik a képeket látva tátották a szájukat: csak nem a Loire-menti kastélyokhoz utaztál végül?!
A kérdés jogos, hiszen
ezt a pompás várkastélyt tényleg a francia kastélyok mintájára építette a Pálffy család.
Ma Szlovákia és az egész Felvidék legnépszerűbb és leglátványosabb kastélya, ősparkkal övezett kis dombon áll őrt a Strázsa-hegy védelmében.

Bajmóc vára a várárokkal – Halmos Monika @rozsakunyho
Megérkezve lenyűgöz a városka fölé magasodó romantikus várkastély. Kecses tornyokkal, bástyákkal, pompás látványt nyújt.
Az eredeti óvár szabálytalan sokszöget formáz, ebből emelkedik ki a kecses az új, ötemeletesnek mondott várkastély, amely 100 szobát és 365 ablakot számlál:
a leírások szerint, ezek „az esztendőnek napjaihoz intéztettek”.

A várárok részlete – Halmos Monika @rozsakunyho
A középkori magyarországi végvárlánc részét is alkotta, később pedig a 30 várból álló, egészen Trencsénig húzódó védelmi vonalban játszott nagy szerepet. A vár mindig is a leghíresebb és leggazdagabb családok tulajdonában állt. Ez volt egykor a Pálffy család legfőbb birtokközpontjainak egyike.
Bajmóc lakói sóval, vassal és a hegyeken nyíló sáfránnyal kereskedtek, mesterei korán céhekbe tömörültek.
A városka mindig szorgos polgárainak nem lehetett könnyű életük, hiszen számtalanszor kirabolták, porig égették, megsarcolták őket a zivataros évszázadok alatt.

A kilátás a várból – Halmos Monika @rozsakunyho
„Ambár szőlő hegye nintsen; de termő földgye jó, fája sintsen, vásárbéli jövedelme meglehetős, kendert áztató víze alkalmatos, réttyei jók, legelője elegendő, malma helyben, piatzozása közel, első Osztálybéli” – olvashatjuk Vályi András Magyar Országnak leírása című írásának a XVIII. század végéről szóló részében.
A várlátogatás vezetéssel lehetséges, a bő másfél órás vártúrát edzetteknek ajánlom, akik nem riadnak vissza sok emelet megmászásától. A vezető hölgy olyan tempót diktált, hogy bizony sokan lemaradtak egy-egy nagyobb torony-lépcsőzésnél. A bonyolult, sokfolyosós, kisebb-nagyobb belső udvarokkal és bástya kiszögellésekkel tagolt várkastélynak minden zugát ugyan nem járhatjuk be, de így is éppen elég betekintést kapunk a nemesi élet, a lakáskultúra hagyományaiba, európai művészek munkáiba. Nem maradhatnak el természetesen a középkori fegyverek sem.

Az Arany szalon – Halmos Monika @rozsakunyho
A kastély legnevezetesebb terme az Arany szalon, amelynek 24 karátos arannyal bevont faragott mennyezetét 183 angyalarc ékesíti.
Borókafából faragták ki, és összesen 40 kg aranyfüstöt használtak fel a bámulatos munkához. Ma esküvők kedvelt színhelye.

A Kék szalon – Halmos Monika @rozsakunyho
A Kék szalon falán felfedezhetjük a magyar uralkodók portréit, a mennyezetre pillantva pedig magyar nemesi családok címerei közt Mátyás királyét is.
A legenda szerint a várkastély előtt álló, több mint 700 évesre becsült hársfa alatt Mátyás király is tartott országgyűlést, és a fa hűs árnyékában hozott rendeleteket,
amelyeket a „sub tilia nostra Bajmocens”, vagyis a „bajmóci hársfa alatt keltezettek”-ként emlegetnek.

A Márványterem – Halmos Monika @rozsakunyho
A kellemes akusztikájú, hatalmas Hunyadi-terem időről-időre koncerteknek ad otthont. A vezetett túra során meglátogatjuk a kriptát is, ahol gróf Pálffy János vörös márvány szarkofágja található. A rávésett felirat: „Szavad az igazság”. Pálffy János meghagyta, hogy halála után a kastély múzeumként szolgáljon mindenki számára. Itt nyugszik Pálffy Tamás nyitrai püspök is, aki a vezekényi ütközetben elesett négy Esterházy felett mondott beszédéről híresült el.

Pálffy János vörös márvány szarkofágja – Halmos Monika @rozsakunyho
A vártúra végén az örökzöldekkel dúsan burjánzó francia parkon, majd szűk lépcsősoron át jutunk el a vár alatti, két tavas, denevérek lakta cseppkőbarlangba. Itt található a vár kútjának alja is,
a barlangot azonban nem csak vízforrásként, hanem szükség esetén menedékhelyként is használták.

A várbarlang – Halmos Monika @rozsakunyho
A várkastély túra után jólesik szusszanni egyet, meginni egy pohár szlovák sört vagy gyümölcsbort a sétálóutca egyik kis vendéglőjének teraszán.
Ha mindent meg szeretnénk ismerni, akkor nem hagyhatjuk ki a Prépost-barlangot, amely a város szívében található, alig 10 percnyire a várkastélytól.
A barlangot egy mésztufa-sziklába vájta a víz – függő sziklanyúlványaival Európa paleolit-lelőhelyei közé tartozik. A jelentős lelet arra utal, hogy már a kőkorszakban éltek itt emberek. Egy őskori település tizenegy rétegét tárták fel itt, és a moustieri típusú neandervölgyi ember létezését igazoló leggazdagabb leletegyüttesét találták itt meg.
Éppen ezért Bajmócot a mai Szlovákia lakosságának ősbölcsőjeként tartják számon.
Talán ezek a leletek adták az ötletet, hogy a város feletti erdőben dinóparkot hozzanak létre. Még nekünk is örömet szerzett, amikor a kálvárián keltikék és tőzikék között felgyalogolva, egyszer csak különféle dinoszauruszokat pillantottunk meg a fák mögé bújva. A park télen és kora tavasszal zárva tart, de így is feldobták a túra hangulatát a kukucskáló őslények.

Meseházak – Halmos Monika @rozsakunyho
A hegy tetején a kirándulóközpont igazi gyerekparadicsom: manóházak, kisvonat, a nagyobbaknak Tarzan Kalandpark és egy látványos lombkorona tanösvény kínál kellemes élményeket. Ez utóbbi nekünk is varázslatos volt, mert itt tényleg a fák koronája fölé gyalogoltunk fel, ahonnan remekül betekinthettük az egész környéket, gyönyörködhettünk a Nagy-Fátra hullámzó gerincében. A gyerekek számára érdekes lehet a hatalmas állatkert, a pihenni és gyógyulni vágyóknak pedig a bajmóci termálfürdő.

Kilátás a lomkorona tanösvényről – Halmos Monika @rozsakunyho
A romantikus vár és környéke számos filmforgatásnak volt már helyszíne, ami nem csoda, hiszen a környezet adja magát, hogy beleképzeljünk mindenféle mesés történetet. Itt rendezik meg minden tavasszal Európa-szerte híres Nemzetközi Szellem- és Kísértet Fesztivált is. Estefelé a fák alatt üldögéltem, a megfelelő időpontra, a „kék órára” vártam, hogy szép alkonyati fényben örökítsem meg Bajmóc várát, és közben hatalmas csapatokban érkeztek és távoztak hollók, csókák, varjak. Remekül beleillett a zajos madárcsapat röpte, a szárnyak susogása a középkori hangulatba.

Mátyás király hársfája – Halmos Monika @rozsakunyho
Aki viszont inkább csöndesen, kényelmesen szeretne eltölteni egy-két napot egy élményekkel teli, szerethetően kedves helyen, annak melegen ajánlom, hogy kerekedjen fel, látogassa meg Bajmócot akkor, amikor nem járják a kísértetek, csupán a történelem szelleme hatja át.
Ottjártunkkor készített képeinkből nyíló fotóalbum:
Nyitókép: Halmos Monika @rozsakunyho
Ajánljuk még: