
Nekünk tavaly és idén is sikerült a Dráva menti kerékpárút egy-egy részét felfedezni. A Drauradweg hivatalos térképe szerint ez az út 2. és a 3. szakasza, Lienz és Villach között, de egy kicsit belekóstoltunk a negyedikbe is. Lienzben pattantunk le a vonatról, érdemes figyelni arra, hogy
a Karintia-kártyával ingyenesen használhatjuk a közösségi közlekedést, egészen Lienzig is, ám a kerékpár számára meg kell váltani a jegyet!
Terveink szerint körbetekertük volna a város főterét, ám aznap éppen bolhapiac foglalta el az egészét, egyetlen talpalatnyi hely sem volt, úgyhogy vissza kell majd térnünk ide. Megnézni, hogyan ölelkezik össze a hamisítatlan osztrák hegyi hangulat a mediterrán bájjal, hogyan fér meg egymás mellett nem csupán a képeslapokon, hanem a valóságban is a pálmafás virágágyás a hófödte csúcsokkal. Lienz a magashegyi túrázók, a hegyi kerékpárosok paradicsoma, bájos hangulata, a tornyokkal ékes, 750 éves Schloss Bruck, a pompás óváros mindenki számára tartogat kellemes meglepetéseket.

A vad patakként zubogó Dráva Lienz városánál szelídül meg, itt találkozik a szintén zabolátlan és gyakran színét változtató gleccserfolyóval, az Isellel. Árnyas ártéri erdőkkel, kavicsos partszakaszokkal mutatja meg nekünk az örök változást, a folytonos megújulást.
Ritka állatok, védett növények garmadája él itt, ahol a víz és a parti kövek állandó kölcsönhatásban élnek.
A jól jelölt kerékpárút olykor eltávolodik a folyótól, virágos legelők, szépen ápolt gabonatáblák, sűrű kukoricások váltják fel, mögöttük ott magasodnak a Kreuzeckgruppe meredek ormai. Máskor az út merészen megközelíti a folyót, szinte int nekünk, hogy hűsítő habjaiba vessük magunkat.

Jól is esik a forró nyári napon csobbanni egyet, ám óvatosságra intek mindenkit! Nem csak azért, mert felhevült testtel egy hegyi folyóba hirtelen belegázolni, pláne beleugrani szerencsétlenség lehet. De a gyors folyású folyó kiszámíthatatlansága miatt nem árt a fokozott figyelem! Ottjártunkkor éppen már órák óta kutattak a vízi mentők valaki után, ami nem túl kellemes érzéssel töltött el bennünket. Sőt, a nagy meleg ellenére sem kívánkoztunk a vízbe jó darabig.
Oberdrauburgban érdemes megállni, főterén színes házak mutatják az időt, a város felett több vár romja mesél arról, hogy a ma idilli táj az évszázadok alatt számos esetben volt kíméletlen harcok helyszíne, legutóbb a második világháború utolsó heteiben.

A környező csöndes falvak szinte mindegyike kínál valami olyat, amiért érdemes leszállni a nyeregből.
A túrakerékpározásnál nemcsak a teljesítmény számít, hanem az is, hogy megismerjük a táj legfőbb értékeit.
Megnézzük a Greifenburgban a vízesésekkel szaggatott vízi-élmény tanösvényt, beleszimatoljunk Irschen gyógynövénykertjeinek messzire lengő illatába, megkóstoljuk a karintiai töltött tésztát, a helyben készült friss sajtokat.

Spittal an der Drau meseszép kisváros, ha semmi mást nem is, a római kori település, Teurnia mozaikjait és a központban álló Porcia kastélyt mindenképpen tűzzük fel a megnézendők listájára. A város egy 1190 körül alapított kórházról kapta a nevét, kalandos történelme során többek közt elfoglalták a törökök, majd Mátyás seregei dúlták fel, a spanyol származású I. Ferdinánd sok tornyos kastélya a mai napig büszkén áll.
Az 1533-ban, az olasz palazzók mintájára épült Porcia kastély ma Ausztria egyik legjelentősebb reneszánsz várkastélya,
háromszintes, árkádos udvarában, falai közt kulturális események kaptak otthont, de betérhetünk egy jó kávéra is. A kisvasútkedvelőknek igazi kuriózum a 300 négyzetméteres modellvasút-kiállítás! Megépítették a Tauern-vasút Spittal an der Drau és Mallnitz közti szakaszának méretarányos másolatát, és fotókon kísérhetjük végig a Tauern vasút építésének mozzanatait.

A folyó mellett alpesi tavak kínálnak nyári időben felüdülést. Útba ejthetjük a Weissensee-t, amely smaragzöld színben játszik, nevét a partját borító fehér kövekről kapta. Néhol 10 méteres mélységével akár búvárkodásra is csábít Ausztria legmagasabban fekvő fürdőtava. A Milstättersee-t akár körül is bringázhatjuk, és több kijelölt fürdőhelyen megmártózhatunk a kristálytiszta vízben. A Faakersee mellett egy bio citruskert kínál különleges mediterrán élményt a kertkedvelőknek.
Kis kitérővel gurulhatunk el a Wörthersee-hez. A tó és környéke eleganciájával vonzza a vízi sportok szerelmeseit. Partján több napot is eltölthetünk, hiszen látnivalóból nincs hiány! Aki pedig megfáradt és melegebb felüdülésre vágyik, azt a villachi Kärnten Therme csúszdákkal, és kényeztető kezelésekkel várja.

Villach városa a Dráva völgyében kitárulkozó széles medencében, fontos közlekedési csomópontként fekszik. Stratégiai jelentőségéhez soha nem fért kétség. A folyóparton felhörpinthetünk egy kávét, tehetünk egy rövid városnézést. Felmászhatunk a Szent Jakab templom tornyába, ahonnan káprázatos körpanoráma tárul a szemünk elé.
A Schillerparkban található egy különleges domborzati térkép, a Relief von Kärnten. Ez a multimédiás, 3D-s kiállítás méretarányosan tárja elénk a környező hegyek világát, az Alpok kialakulását. Különleges élmény, hogy felülről követhetjük végig akár a kerékpárút vonalának egy részét is, és azokat a magas hegyeket, amelyekre csupán lentről pillanthatunk rá. Mindenképpen megér legalább egy bő félórás kitérőt tenni érte.

Az idilli Rosental-völgy a Karavankák árnyékában lombhullató erdőkkel, virágos rétekkel szegélyezett úton kanyarog tovább. Továbbkerekezve újabb és újabb látnivalók sokasága vár arra, aki két keréken szeretné felfedezni a világot. Ferlach fegyvermúzeuma, Wernberg vára, Rosegg állatparkja, az Alpok-Adria vidék kiváló konyhája biztosítja, hogy tekerés közben észrevétlenül repüljön az idő. A jellegzetes karintiai finomságok mellet, mint amilyen a Käsespätzle, a Kärntner Kasnudeln, vagyis a töltött tésztatáska, a Kärntner Reidling, az olasz és a szlovén konyha remekei is jólesnek egy kemény bringanap után.

„Fiatalos, laza és szabad. A Drauradweg kerékpárút a nyugodt Dél felé kalauzol, életörömmel kényeztetve, határtalan kulturális gazdagsággal és ízletes regionális konyhával Ausztria, Olaszország és Szlovénia hármasán keresztül”– ajánlja a Karintia turisztikai irodája az 510 km hosszú utat. Érdemes kipróbálni, akár ősszel is, amikor ugyan sűrűbben fogad köd, és olykor megcsurran az ég, cserébe viszont kellemes hőmérséklet és aranyló színbe öltözött táj kínál felhőtlen feltöltődést.
Teljes képgalériánk a kerékpárútról:
Nyitókép: Halmos Monika / Rózsakunyhó Alkotóműhely
