A fűtésszámlák végösszegét az energiaárakon és az állami szabályozáson kívül olyan további szempontok is meghatározzák, mint a kinti és a benti hőmérséklet közötti különbség, azaz hogy mennyire van hideg odakint, hogy milyen állapotú és kialakítású az otthonunk, milyen a falazat és a szigetelés, továbbá hogy mennyire hatékony a fűtési rendszerünk, és mennyire tudjuk azt ésszerűen használni.
A fűtés költséghatékonnyá tételének számos feltétele van. Nem kizárólag azon múlik a fűtésszámla, hogy hány fokra tekerjük fel a termosztátot. Kezdjük rögtön az elején: ha a fűtési rendszerünk nincs megfelelő állapotban, már induláskor sok pénzt költünk, méghozzá feleslegesen.
A vízköves kazán vagy a légbuborékos radiátorok ugyanis sokkal több energiát fogyasztanak el ahhoz, hogy biztosítsák a beállított hőmérsékletet.
A fűtési szezont tehát érdemes a rendszer ellenőrzésével, karbantartásával, tisztításával kezdenünk.
Fotó: 123RF
A következő, amit tehetünk, a vezérlés átgondolása. A szakemberek szerint még a legjobb szerelvényekből készült fűtésrendszer sem képes igazán hatékony működésre egy jól beállított vezérlés nélkül.
Ha nem optimalizáljuk a rendszert, akkor a kazánunk akár 24 órában is működhet, fájdalmas közüzemi számlákat eredményezve.
Érdemes tehát szakemberhez fordulnunk, aki képes optimalizálni a vezérlés gazdaságos beállításait, így jelentős összeggel segíthet csökkenteni a kiadásainkat is.
Szakértők szerint 20 °C felett minden egyes fokért plusz 7 százaléknyi energiát kell elhasználnunk, így nem árt alaposan végiggondolnunk, hol és mennyit tartózkodunk.
Nem kell minden szobát ugyanúgy fűteni: a mosókonyhának nincs szüksége éjjel-nappal 25 fokra, és a garázsban sem kell tavaszi időnek lennie.
Az orvosok szerint a hálószoba például bőven elég a 18 fok: sokkal jobbat alszunk ezen a hőmérsékleten, mint a túlfűtött szobában.
Fotó: 123RF
Más trükkökkel is javíthatunk a rendszeren: ilyen a hőtükör is.
A radiátorok mögé felszerelt hőtükör a fal felé irányuló hőt a szoba felé veri vissza, így akadályozva meg a felesleges energiafogyasztást.
Hasonlóan jó szolgálatot tehetnek a rolók, redőnyök, vastagabb függönyök és ablakpárnák, falvédők is, amelyek mind abban segítenek, hogy kevésbé szökjön ki a hő otthonunkból.
Természetesen szokásainkon is érdemes változtatnunk, mert egy-egy rossz berögzülés súlyos ezrekkel emeli meg a fizetendő összegeket. Jobban járunk, ha a napi hőmérsékletben nincsenek nagy változások:
egy állandó mérsékelt hőmérséklet sokkal költséghatékonyabban biztosítható, mint a napi több alkalommal, több fokkal változó beállítások.
Fotó: 123RF
Hasonlóan érdemes odafigyelnünk olyan apróságokra, mint a szellőztetés:
a fűtési szezonban inkább válasszuk az 5 perces, szélesre tárt ablakos szellőztetést, mert a bukón hagyott ablakokon bizony gyorsan kimegy a meleg.
Hasonlóan rossz szokás utazás alkalmával drasztikusan levenni a hőmérsékletet, mert utána sokkal költségesebb lesz visszafűteni az otthonunkat.
Ha indokolt, és lehetőségünk is van rá, érdemes hosszútávon gondolkodnunk, és modernizálhatjuk otthonunk hőszigetelését. A külső és belső nyílászárók cseréje sokat segíthet abban, hogy ne szökjön ki a meleg, a homlokzati hőszigetelés javításával sokat spórolhatunk a fűtési költségeinken, a padlás és a pince szigetelése – nem kihagyva a szarufák közeit sem – is sokat segíthet.
Fotó: 123RF
A mindennapokat tekintve általánosságban elmondható, hogy
a 21 fok körüli átlagos hőmérséklet bőven elég lenne otthonunkban, ahol a hálószoba 18-20 Celsius-fok között mozoghat, de a fürdőszobában például 2 fokkal melegebbet is beállíthatunk.
Ha napközben dolgozunk, nyugodtan eshet pár fokot a hőmérséklet, de csak párat, mert nagy különbség esetén költségesebb visszafűteni. Az olyan helyiségek, mint a garázs vagy a mosókonyha, nem igényelnek nagy meleget, és igazán arra sincs szükség, hogy kétórás intervallumokban váltakozzanak a hőmérsékleti értékek.
Fotó: 123RF
A szakemberek szerint ha a beltéri hőmérséklet 1-2 fokkal csökkentjük, akkor már 10 százalék körüli fűtési energiafogyasztás-csökkenést érhetünk el.
Tehát ha eddig 24 fok volt a lakásban, könnyedén levehetjük 22-re vagy 21-re is, nem fogunk fázni vagy fagyoskodni. Persze akkor, ha mellette megfelelően felöltözünk odahaza is. Ha pedig úgy érezzük, hogy ennek ellenére még mindig hideg van, próbálkozzunk meg pár egyszerű dologgal: például egy hosszú porkefével kitisztítani a radiátorok belsejét, vagy eltüntetni a bútorokat, nagyobb tárgyakat a fűtőtestek elől, mert lehet, hogy éppen ezek akadályozzák meg a meleg megfelelő terjedését.
További energiamegtakarítási tippek ITT.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: