Borjúfő-szikla, Visegrádi-hegység
A Visegrádi-hegységben található természetes kilátópont, a Borjúfő-szikla felkeresése ideális program lehet a Dunakanyar és Nagymaros panorámájában gyönyörködni kívánók számára.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
A 430 méter magasan sziklát legegyszerűbben a visegrádi bobpálya melletti parkolóból kiindulva érjük el, követve az országos kék sáv jelzést. A Sóstói-rétet elhagyva a kilátópontot egy kék háromszög jelzi, amelynek sziklateraszán nemcsak panoráma, hanem egy Wass Albert-idézet is vár bennünket.
A túra oda-vissza Visegrádról 6,5 km, nincs benne nagy szintemelkedés, sem útakadály, így családok számára is jó választás lehet ez a program, akár a Fellegvár látogatásával egybekötve.
Kinizsi-kilátó, Kab-hegy
A Kab-hegy neve a rádiózással forrt egybe, tetején ugyanis egy hatalmas adóvevő torony található. 2013 óta már nemcsak az éteré a főszerep, a kirándulók is gyönyörködhetek a pajzsvulkán tetejéről nyíló panorámában a borovi fenyőből készült Kinizsi-kilátó tetejéről.
A téli időszakban, amikor tiszta az idő és alacsony a légnyomás, a tíz méteres toronyból nemcsak a Bakony legmagasabb pontjáig, a Kőris-hegyig, valamint dél felé a Balatonig látni el, hanem egészen Kőszegi-hegységig, sőt Ausztria havas csúcsaiig.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
Az országos kéktúra vonalán fekvő kilátótól nem messze találjuk az Úrkúti őskarsztot is, amely egyedülálló geológiai látványosságnak számít hazánkban, és az év minden szakában ingyenesen várja az erre látogatókat.
Bükk-fennsík
Hazánk legmagasabban fekvő és egybefüggő rétjeit a Bükk-hegységben, Bánkút közelében találjuk és Magyarország egyik leghidegebb területeinek számítanak. A 700-900 méteres magasságban lévő füves szteppék kialakulása az iparosodás idejére vezethető vissza, amikor is az üveghuták működtetéséhez tüzelőanyagra volt szükség.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
A kivágott fák helyére nem telepítettek újakat, hanem állatok legeltetésére használták őket, ma pedig a Bükk kedvelt kirándulóhelyeinek számít a környék. A legegyszerűbben megközelíthető fennsíkok, úgy mint Faktor vagy Huta-rét, Bánkút közelében húzódnak, ahol a séta mellett szánkózásra is lehetőség nyílik a téli időszakban a sícentrum közelében.
Gortva-Jójárt-Nyikom kilátó, Mátra
A 764 méteres Nyikom-bércen álló kőtorony eklektikus stílusával jó eséllyel pályázhatna Magyarország egyik legfurcsább építményének címére. A 2015-ben átadott és a Mátra legfiatalabb kilátójának számító torony Pásztó és Mátrakeresztes felől egyaránt megközelíthető és menedékházként is üzemel.
Igazi különlegességét a háromszintes épületen belül találjuk, annak mennyezeteit ugyanis bibliai és ősmagyar jeleneteket ábrázoló freskók díszítik. A kilátónak nyitott része nincs, ám a 22 méteres torony ablakaiból a Tátra vonulatai mellett szépen kirajzolódnak a Csóványos, Visegrádi-hegység, valamint a Mátra-bércei, úgy mint Kékes, Ágasvár, Havas vagy a Galyatető. Az eligazodást, hogy melyik irányból pontosan mit láthatunk, helyszíni információs táblák és fotók is segítik.
Cigány-hegyi kilátó, Mecsek
A Kelet-Mecsek őrszemeként magasodik 524 méteren a Cigány-hegyen egy szép kilátó, amelyet nemcsak télen, hanem az év minden szakában érdemes felvenni a dunántúli bakancslistánkra. A 2007-ben felújított, fémszerkezetű toronyhoz egy rövid, kissé kaptatós út vezet, ám erőfeszítéseink gyümölcse egy csodaszép, 360 fokos panoráma lesz a környező dombok és bércek hullámvidékére, köztük a Mecsek legmagasabb csúcsára, a Zengőre is.
Fotó: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
A Cigány-hegyi kilátó aljában esőbeálló mellett egy tűzrakóhelyet és padokat is találunk, ahol az otthonról hozott elemózsiánkat, teánkat kényelmesen elfogyaszthatjuk. A túra után, ha időnk és energiánk engedi, érdemes felkeresni a közeli és festői szépségű Óbányai-völgyet is, amely Ferde vízesésével és Csepegő-sziklájával üde színfoltja lehet a Mecsekben tett kirándulásunknak.
Nyitókép: Szombati Orsolya / traveladdict.hu
Ajánljuk még: