Rajtunk múlik

Közös erővel a természet megtisztításáért – egy új közösségi applikáció segítségével

Két fiatal természetkedvelő, César és Lester egy közös gondolattól vezérelve 2018-ban megalapították a Clean Something For Nothing (CSFN) mozgalmat. Egy Európán átívelő utazás ihlette cselekvési felhívást, ami megmutatja, hogyan befolyásolja a szemét természetes környezetünket, és hogy mennyit számít, ha egy cseppnyi figyelmet fordítunk ennek felszámolására.

Küldetésük mindenkit rábírni arra, hogy ha nem is többel, csak egy zsák szemét összegyűjtésével támogassák a Föld megtisztítását. A mozgalom mellé létrehozták közösségi applikációjukat is, amely lehetővé teszi, hogy az egymástól több ezer kilométerre tevékenykedő közösségek megoszthassák egymással természettisztítási eredményeiket, és motiválják egymást a cselekvésre. Az applikáció és az abban kialakuló közösség elősegíti az egyének, az önkormányzatok és a vállalatok közötti együttműködést.

Azt hiszem, azt senki sem vonja kétségbe, hogy a Césarhoz és Lesterhez hasonló kezdeményezőkre nagy szükségünk van, mert egy világban, ahol egymillió fajt fenyeget a kihalás, ahol évente 8 millió tonna műanyag kerül az óceánba, és ahol minden egyes másodpercben egy futballpályányi erdőt veszítünk el, ott életmentő funkciója van a pusztítás megfékezésére irányuló minden egyes tettnek.

A plastic bottle lies on the moss in the sun. In the forest, a woman volunteer came up with a garbage bag to pick up plastic waste. Pollution of the forest with household waste and plastic garbage.

Fotó: 123RF

A program különlegessége, hogy minden eltávolított kilogrammnyi szemét után az alapítók egy fát ültetnek el egy agroerdészeti rendszerbe, és a cégeknek lehetőségük van „megvásárolni” a tisztítási mennyiségeknek megfelelő mennyiségű elültetendő fát.  

Jelenleg 71 országból csatlakoztak a programhoz, és eddig 5611 szemétszedési akciót bonyolítottak le, több mint 776 000 kilogrammnyi szeméttől tisztítva meg a környezetet. Ez több, mint 6 és fél millió teli szemeteszsákot jelent, az elültetett fák fejlődésének figyelemmel kísérését pedig a PLANT segíti: ők a mozgalom megbízható partnereként garantálják a fák ápolását, illetve biztosítják a környezeti és társadalmi hatások jobb irányba terelését is.

Fotó: 123RF 

Az alkalmazáson keresztül fotókkal, GPS-szel és valós idejű adatokkal követhetjük nyomon a tisztítási akciókat a világ minden pontján. Az alkalmazás ráadásul számos hozzáadott értéket is kínál: csatlakozhatunk egy csapathoz, kihívásokban vehetünk részt, statisztikai adatokat érhetünk el saját és csapatunk eredményeiből is, jelenthetjük az illegális szemétlerakókat, és az interaktív térkép segítségével felfedezhetjük a hasonló gondolkodású embereket is környezetünkben.

Az applikáció innen tölthető le.

A globe depicts moss growing in a forest, a concept for environmental conservation

Fotó: 123RF 

Kutakodva a mozgalom blogján, azonnal észrevehetővé válik, hogy a CSFN jóval több, mint szemétszedés. A környezetbarát testmozgás lehetőségétől kezdve az inspiráló példákon át egészen a környezeti nevelésig számos tartalmat elérhetünk, és olvashatjuk a közösség olyan tagjainak történetét is, akik egy kis tettel nagy hatásokat értek el környezetükben. Nepál megtisztításától kezdve a német mozgó szemétszedő önkénteseken át egészen a hullámokat tisztító csapatokig tucatnyi izgalmas történettel találkozhatunk, amelyek egytől egyig bizonyítékai annak, hogy valóban elérkezett az idő a cselekvésre.

Egyelőre magyar történettel nem találkoztunk, de várjuk az első hazai CSFN csapatot!

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Állítsuk meg az ázsiai lódarazsat!

Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület a napokban fontos felhívást tett közzé, amelyben közös cselekvésre szólítja fel a lakosságot. A gyors és közös reagálást az ázsiai lódarázs hazai megjelenése és elterjedése teszi szükségessé, ugyanis komoly veszélyt jelent a hazai méhcsaládokra: az ázsiai lódarázs tömegesen vadászik a házi méhekre és a természetes beporzókra is.