Sötét a lakásod? Ezek a növények egyáltalán nem bánják majd!

Otthon

Sötét a lakásod? Ezek a növények egyáltalán nem bánják majd!

A lakásunknak viszonylag jó adottságai vannak fényügyileg, viszont csak egy oldalra kapjuk a csodás napot, így például a konyhában, és a fürdőblokkban nincs egyáltalán semmi természetes fényünk. Mivel imádom a növényeket, és nem akartam csak ezeket a helyiségeket dekorálni, elkezdtem utánanézni, hogy mely növények bírják a totális árnyékot.

Sötétet tűrő növények

Anyósnyelv (Sansevieria trifasciata)

Egyre nagyobb trend lesz újra az anyósnyelv a háztartásokban. Nem csak kevés vizet igényel, de a sárga oldalcsíkos verziója tisztítja a levegőt a káros anyagoktól. A teljesen zöld pedig a teljes árnyékban, a sötét sarkokban is jól érzi magát.

Leginkább tőosztással lehet szaporítani, de a levágott leveleken keresztül is szokták.

Fotó: Pexels / Ala Graczyk

 

Zamia (Zamioculcas zamiifolia)

Másnéven agglegénypálma. Rettentően keveset kell locsolni, és akkor érzi a legjobban magát, ha senki sem piszkálja. A legsötétebb sarokkal sincsenek különösebb problémái. Érdemes időnként áttörölgetni a leveleit, és portalanítani. Meghálálja. Állítólag lassan növekvő fajta, de nálam burjánzanak, így most az egyik hatalmas példányt beraktam a konyha sarkába.

Fotó: Pexels / Alexey Demidov

 

Félárnyékot kedvelő növények

Vitorlavirág (Spathiphyllum)

A vitorlavirág jól viseli a vízhiányt, és az félárnyékos/árnyékos helyeket is, viszont a nagyon fényszegény helyen nem fog virágozni. A teljes sötétséget pedig nem bírja.

Fotó: Pexels / Esra

Agglegénypálma (Zamioculcas zamiifolia)

A párás, félárnyékos helyeket imádja. Egy északi tájolású fürdőszoba ablakban nagyon jól fogja magát érezni. Vízre nagyon érzékeny, így ügyelni kell arra, hogy mindig nedves legyen a földje, viszont ne ússzon vízben. Azt sem szereti.

A leveleit érdemes hetente egyszer lepermetezni vízzel.

Fotó: Pexels / Lokash Tiwari 

Kukoricalevél (Aspidistra)

Kifejezetten félárnyékban érzi magát jól ez a növény. Sőt! Minél árnyékosabb helyen van, annál jobb. Nem igazán kell locsolni, nagyon igénytelen, akár 50 évig is él, és rettentően lassú növekedése van.  Az egyetlen dolog, amit nem szeret az, ha túl sokat locsolják.

Fotó: Pexels / Ala Graczyk 

Elefántfül (Alocasia)

Ránclevélnek is nevezik. Kifejezetten utálja a fényt, és leginkább a sötétebb sarkokban, árnyékban, magas páratartalmú helyiségben érzi magát jól. A páfrányhoz hasonlóan ő is szereti, ha rendszeresen permetezik a leveleit vízzel.

Nagy a vízigénye, és a rendszeres, havi tápoldatozást is kedveli. 

sötetet-turo-noveny

Fotó: Pexels / Huy Phan 

Én az összes olyan növényem alá agyaggranulátumot teszek, hogy le tudjon folyni közé a felesleges víz, és ne rohassza be vele a gyökerét. Ajánlom mindenkinek ezt az apró trükköt! 

Nyitókép: Pixabay / Jaysondaboi

Ajánljuk még:

Aranyba foglalt egészség – régi kincsünk, a birs

„Étel előtt hasat szorít, étel után hasat lágyít” – tartja a népi bölcsesség a legkésőbbi szüretelésű és egyik legrégebbi gyümölcsünkről a birsalmáról, melynek jellegzetes zamatát, átható illatát a magyar paraszti konyhától a főúri asztalig mindenhol megtaláljuk. Nagyanyámnál az első házban, azaz a tiszta szobában a szekrény tetején állandó téli vendég volt: utóérésre, lakásillatosításra használta, és persze ebből készült az isteni birsalmasajt és -lekvár is. Azt hiszem, a birsalma igazi értékeléséhez nekünk, magunknak is meg kell érnünk: ahogy telik az idő, egyre jobban szeretem.