Minél élesebb, annál biztonságosabb – késeink állapotáról

Otthon

Minél élesebb, annál biztonságosabb – késeink állapotáról

Az éles penge biztonságosabb – gyakorlott háziasszonyok számára ez nem ellentmondás, hanem evidencia. Az egyik legjobb élmény a konyhában, amikor egy éles késsel szeletelünk és darabolunk: egyszeriben olyan könnyedén készítjük elő a zöldségeket és húsokat a főzéshez, mintha sztárséfek lennénk egy televíziós műsorban. Időt takarítunk meg vele, mert gyorsabban haladunk, nem kell nyiszatolni a paprika héját vagy a csirkemellet. Ráadásul sokkal szebb is lesz ezáltal az elkészített ételünk, ami extra élvezetet adhat annak elfogyasztása közben. Abba már ritkábban gondolunk bele, hogy az éles kés kevésbé balesetveszélyes, mint tompább társai.

Hajlamos vagyok heteken keresztül nem foglalkozni azzal, hogy életlen a késem. Észreveszem, persze, mert egyre nehezebb feldarabolni vele a zöldségeket és a húsokat. Eleinte nem olyan zavaró, mert tudok vele dolgozni, de egyszer eljön az a pillanat, amikor már nem húzhatom tovább és meg kell éleznem. Ez többnyire az a pont, amikor a paradicsomot már nem szeletelem, hanem csak szétnyomom vele. Tudom, ennél hamarabb kellene megélezni, nemcsak a kényelmem, de a biztonságom érdekében is.

 

Éles-életlen paradoxon

Talán ellentmondásosnak tűnik, de a konyhában használatos éles kések valójában biztonságosabbak, mint a tompa  társaik. Ahhoz, hogy ezt a paradoxont megértsük, egy kicsit vissza kell ülnünk a középiskolás fizika órára.

A kés lényegében egy egyszerű gép: egy ék, amely erőt fejt ki a különböző anyagokra. Ha éles kést használunk, kisebb nyomást igényel ez az egyszerű szerkezet az ételek át-, illetve elvágásához.

Ez a kisebb erőkifejtés pedig minimálisra csökkenti a penge elcsúszásának és a balesetek lehetőségének kockázatát.

Woman cutting delicious smoked sausage on wooden board�

Fotó: 123RF 

Az éles pengék éle kisebb felületű, mint a tompáké. Ha ugyanazt az erőt alkalmazzuk mindkettőnél, az éles kés által kifejtett nyomás sokkal nagyobb, mivel kisebb területre koncentrálódik. Ez a nagy nyomás lehetővé teszi, hogy a kés könnyebben leküzdje az anyag ellenállását, ami tisztább vágásokat eredményez.

 

Biztonságosabban lehet használni az éles késeket, mert lehetővé teszik a vágások feletti jobb és koncentráltabb irányítást. Egy éles pengével precízen dolgozhatunk küszködés vagy fölösleges, extra erő kifejtése nélkül. Az ellenőrizhetőbb vágások pedig azt jelentik, hogy kevésbé valószínű, hogy hirtelen olyan mozdulatokat tegyünk, amiket nem tudunk kontrollálni, s amelyek könnyen sérülésekhez vezethetnek.

Two raw pieces beef shank on wooden butcher board with fork and

Fotó: 123RF  

Mindebből következik, hogy a tompa kések használatához jellemzően nagyobb erőre van szükség, ami kevésbé irányítható. Ha tompa kést használunk, előfordulhat, hogy az ételt nem vágjuk, sokkal inkább fűrészeljük vagy csak eltépjük. Ez a nagyobb erőfeszítés pedig nem csak lelassítja az ételkészítést, hanem növeli annak az esélyét is, hogy elvesztjük az irányítást, és a kés váratlanul megcsúszik vagy más balesetveszélyes műveletet végez.

 

Mindezzel szemben az éles kések kevésbé hajlamosak megcsúszni az élelmiszereken, különösen a kemény külső felületeken. Könnyedén hozzátapadnak a vágni vagy szeletelni kívánt felülethez, ezzel növelve a biztonságos és hatékony konyhai munkát. Balesetek persze éles késekkel is történhetnek, de a vágások akkor is tisztábbak és kevésbé roncsolóak. A tompa kések okozta sérülések ugyanis gyakran felszakítják a bőrt, nem pedig tisztán átvágják, ami súlyosabb, hosszabb ideig gyógyuló sebeket eredményezhet.

pocket knife maintenance and sharpening

Fotó: 123RF  

Az éles kés nem elég ahhoz, hogy könnyedén és hatékonyan dolgozzunk a balesetek lehetőségét a minimálisra csökkentve.

Vágás közben a biztonságunk megőrzése érdekében mindig használjunk szilárd vágófelületet, tartsuk szabadon a munkaterületet, és alkalmazzunk a megfelelő késeket és vágási technikákat. 

Kések karbantartása, balesetek megelőzése

Az pengék megélezése az első lépés, de a kések karbantartása is fontos. A profi szakácsok akár kéthetente is megélezik a késeiket, hiszen így könnyedén vághatják a zöldségeket Julienne-re vagy a legapróbb kockákra. Nekünk természetesen nem kell ilyen gyakran élezni a pengéket, de amikor első alkalommal észleljük, hogy valami nincs rendben, érdemes megélezni akár otthon, saját eszközzel, vagy elvihetjük egy szakemberhez.

Knife sharpening

Fotó: 123RF 

Érdemes észben tartani egy kés megvásárlásakor, hogy nem mindegy, milyen pengével készítették: lehet rozsdamentes acél, szénacél vagy kerámia.

Egy kiváló minőségű kés a legjobb barátunk lehet a konyhában, amivel élmény minden mozdulat. Ráadásul a jobb minőség miatt élezni is ritkábban kell a pengéket.

Knives hang on a magnet holder. Orange kitchen wall

Fotó: 123RF  

Mindenki tudja, mégis hajlamosak vagyunk szemet hunyni afelett, hogy nem szabad a késeket mosogatógépben mosni. Bármilyen jó minőségű késünk is van, valószínűleg az sem fogja bírni a napi szintű magas hőmérsékletet és páratartalmat, ami a mosogatógéppel való mosás közben érheti. Mindez ugyanis idővel a penge károsodásához vezethet. A kés nyele is károsodhat a magas hő, a pára és a mosogatószerek hatására. Ráadásul mosás közben nekiütődhet más edényeknek, tányéroknak a késünk, ami ugyancsak árthat a pengének. Nem olyan nagy dolog:

mossuk el kézzel a késeinket, s azok minden bizonnyal hosszú élettartammal és nagyobb főzési élménnyel hálálják majd meg a gondoskodásunkat!

Nyitókép: 123RF

 

Ajánljuk még:

Borkorcsolyák – akár forralt bor mellé

Jobban csúszik a korty, kevésbé száll a fejünkbe a bor: ebben segít a borkorcsolya. Ha összehangoljuk a bort és a hozzávaló falat ízét, akár különleges gasztronómiai élménnyé válhat egy egyszerű finomság isis. Kipróbált, borhoz jó falatok – természetesen borajánlóval!