Megosztó

Nem bűnbakok, hanem emberek szavaztak

Talán már egyetlen gondolati lépéssel eljuthatunk oda, hogy a város és a vidék politikai (ál)ellentétét elengedjük.

A választások mindig izgalmasak. Valamiért négyévente egyszer tényleg elhisszük, hogy a politikának hatása van az életünkre. Vadabbak még lelkesednek is.

Előtte néhány hétig, rosszabb esetben hónapig kampányzajban élünk. Unjuk vagy szeretjük, de túllennénk az előjátékon: várjuk a lényeget.

Aztán eljön a nagy nap. Felkelünk, örülünk a napnak, szomorkodunk az eső miatt. Csinálunk mindent úgy, mint máskor, de tudjuk: a nap valamely része igazán megkülönböztetett lesz, a Demokráciaünnepen mi magunk is megtesszük majd, amit megkövetel a haza. Izgágák már reggel bekapcsolják a tévét, frissítgetik a híroldalakat. Aztán mi, szavazó többség, húzunk egy-két ikszet. Utána hazamegyünk, ebédelünk, alszunk, tunyulunk, nagytakarítunk, eltöltjük valahogy a napot.

Végül eljön a hét óra, érzi az ország, nagy dolog történt. Ekkor már az apolitikusabbak is a távirányító vagy az okoseszközök után nyúlnak. Ekkor ez még felesleges, ugyanis csak kétórányi lufihámozás következik, amely során nagyon tehetséges közvéleménykutatók, szociológusok, elemzők és műsorvezetők beszélgetnek a semmiről. Többnyire a részvételi arányokat boncolgatják, és kétpercenként elmondják, a következtetéseik adott időben semmit nem szavatolnak még.

Aztán közeledik a kilenc óra, érkeznek az első eredmények. Eleinte kicsi a feldolgozottság, még lehet reménykedni, de még nem lehet igazán örülni.

Bárhol is állunk, várunk tovább. Ez összekovácsolja az országot: a közös várakozás.

Aztán minél magasabb a feldolgozottság aránya, annál nagyobb a széthúzás. Újra lesz mi és ők, talán erősebben, mint a következő vagy megelőző négy év bármelyik napján.

Valós csoportokat nevesítünk ilyenkor, hogy elhelyezzük magunkat a térben: örülünk a többi jobbossal, utáljuk a többi balost. Sírunk a többi liberálissal, nem értjük, hogy lehet úgynevezett polgári, úgynevezett kereszténykonzervatív pártokra voksolni.

Emellett viszont – és ez a még fájdalmasabb – látszólagos csoportokat alkotunk, hogy bűnbakokat vagy éppen sorstársakat találjunk. Ennek visszatérő iskolapéldája, hogy a város a vidékre, a vidék a városra mutogat. Mert a faluban meg tudják vezetni az embereket. Mert a városban jó dolgokban azt sem tudják már, fiúk vagy lányok – mind unjuk ismerjük ezeket a hamis szólamokat.

Persze tudjuk azt, hogy a városi és a vidéki emberek között vannak különbségek. Másban élünk, mást látunk, és sok kérdésben máshogy is látunk dolgokat. Sok esetben az értékrendje is más annak az embernek, aki a metropoliszok nyüzsgésében lel örömre, és annak, akinek számít az, hogy az őt körülvevő 10-100 embert név szerint ismerje. És persze látványos a narancs térkép, benne az egyöntetű, jól körülhatárolható kék folttal.

Csakhogy ha választókerületenként ránézünk a számokra, nem nullákat és százasokat látunk majd. Adott kerületek színezete néhány százalékon múlott: vagyis az ott szavazó vidék s benne az ottani vidékiek nem egyöntetűen fideszesek. Ahogyan a főváros sem maga az ellenzéki tömörülés. Nincsenek szavazóprototípusok, akik lokáció alapján tömörülnek. Mert a vidék és a város sem oszthatatlan tömb, pláne nem homogén tömeg. Egyének élnek mindenhol, akik hisznek ebben és abban, vagy éppen kiábrándultak már sok-sok mindenből.

A valóságban (remélhetőleg) mindenkinek van fideszes és ellenzéki barátja, bal- és jobboldali rokona, sőt, talán még a szerelmet se politikai érzület alapján választjuk, még 2022-ben sem. És ha erre képesek vagyunk, akkor csak egyetlen gondolati lépés eljutni oda, hogy a város és a vidék politikai (ál)ellentétét is elengedjük.

Nincs erre jobb alkalom, mint egy választás másnapja, mikor még közel vagyunk ahhoz az érzéshez, hogy tudunk egységben várni valamire.  

Nyitókép: választás.hu

Ajánljuk még:

Fogadott tesók meg pótanyák – néha a nem igazi az igaz

Nemrég belefutottam egy posztba, ahol egy fiatal anyuka pótnagyszülőket keresett nemrég született kislányának. Eszembe jutott, hogy milyen nagyon-nagyon sokáig vágytam rá, végül bele is kóstolhattam az örömbe, amikor az igazi helyett lett pótanyukám. Nem is egy, ahogy teltek az évek, itt is meg ott is szárnyaik alá vettek szerető szívek.