Hogyan illeszkedhet harmonikusan a mai otthonokhoz egy paraszti kultúrából származó, hagyományos technikával készített szőttes, fonott kosár, csuhétárgy vagy nemezszőnyeg? Hogyan kelnek életre a ma emberének keze által az ősi minták? Hogyan lehet a kézműves és szellemi örökséget megtanulni, megélni és átadni a következő generáció számára?
Hogyan tudjuk előcsalogatni magunkból a bennünk élő mestert?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Játéktól a mesterségig című kiállítás, amely megtervezésének egyik vezérfonala a kurátorok számára a fenntarthatóság, és azon belül a környezettudatosság volt. A szakmai és esztétikai szempontból is kiemelkedőnek talált, kiállított tárgyak ugyanis természetükből fakadóan, de az installációk és egyéb design elemek is egytől-egyig természetes, illetve újrahasznosított anyagból készültek.
Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor
A kiállítás célja, hogy a most szakmai vizsgát tett 47 kézműves alkotót bemutassa; és felkeltse a nagyközönség érdeklődését a népi kézműves mesterségek iránt, akár mint a tárgyak mindennapi használói, akár mint a Hagyományok Háza népi mesterségeket oktató képzéseinek leendő hallgatói.
Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor
Ezenfelül a tárlaton betekintést nyerhetünk a technikai fogások elsajátításának hosszú folyamatába, a gyűjtőutak izgalmaiba, és megismerhetjük azt a komplex látásmódot is, amely a mai ember számára elengedhetetlen a népi kézműves hagyományok megértéséhez.
Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor
„A kézzel történő alkotásra nagy szüksége van a mai kor emberének:
amikor minden az éterben, a virtuális világban zajlik, a kéz által készült tárgyakban tudják a hallgatók újra megtalálni önmagukat”
– vallja Pintér Piroska, a Hagyományok Háza szövő szakképzésének szakoktatója. A kiállítótérben ezt a tudást, áramlást, megélt harmóniát közvetítik felénk a kiállított vizsgaremekek és enteriőrök, ahogy barangolunk az élővé vált mesterségek kézzel és szívvel készített alkotásai között.
Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor
A kiállítás főkurátora: Benedek Krisztina
Kurátor: Szabó Erzsébet
A kiállítás 2024. július 12. – szeptember 25. között tekinthető meg, múzeumi nyitvatartási időben: kedd-vasárnap: 10-18 óra között.
Fotó: Hagyományok Háza / Dusa Gábor
- 2024. szeptember 7. – 10.30
- 2024. szeptember 14. – 15.00
- 2024. szeptember 21. – 10.30
Fotó: Hagyományok Háza
Az inspiráló tárlat nemcsak szemet gyönyörködtető alkotások sorozata, hanem ösztönzés saját kreativitásunk kibontakoztatására is, a népi mesterségekben való elmélyülés által. A Hagyományok Háza szakmát adó képzések keretében készíti fel az érdeklődőket egy-egy hajdan virágzó népi mesterség professzionális művelésére. Érdemes végignézni a gazdag kínálatot, melyben olyan mesterségek szerepelnek, mint:
- takács
- gyékény-, szalma-, csuhétárgy készítő
- kosárfonó
- nemezkészítő
- szőnyegszövő
- csipkekészítő
- népi bőrműves
- népi játék és kismesterségek oktatója
Fotó: Hagyományok Háza
Ezek a szakmák többek között azért is fantasztikusak, mert miközben visszacsempészik életünkbe egy hajdan volt világ szellemiségét és értékeit, jelenlegi életformáink megannyi részletéhez, eleméhez tudnak természetesen kapcsolódni.
Önismeretre, elmélyülésre biztatnak – ez a kézimunka egyik legértékesebb hozadéka mai világunkban –, mívességre, igényességre ösztönöznek: megbecsülni tanítanak.
Fotó: Hagyományok Háza
A kiállítási anyag mellett a Hagyományok Háza Kézműves Katalógusát is érdemes böngészni, hiszen itt minden népi mesterség jeles Kárpát-medencei képviselőjének munkáit megtaláljuk.
Nyitókép: Hagyományok Háza
Ajánljuk még: