A gasztronómia áll a Múzeumok Őszi Fesztiváljának középpontjában

Kult

A gasztronómia áll a Múzeumok Őszi Fesztiváljának középpontjában

Minőségét megőrzi! mottóval szeptember 30-án kezdődik a Múzeumok Őszi Fesztiválja. Az országos rendezvénysorozat idén a gasztronómiai kultúrát és annak múzeumi vonatkozásait állítja a középpontba.

„A november 10-ig tartó fesztivál mintegy 600 programmal visz minket közelebb a magyar gasztronómiához, és ezáltal mindahhoz, ami többek között magyarrá tesz, megtart minket a mindennapokban” 

– mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a rendezvénysorozat csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter – Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Szentendre 

A fesztivál mottójáról szólva kiemelte: „múzeumaink a kultúránk, a magyarságunk, az identitásunk minőségét megőrzik, tárgyban, közösségben, dallamban, élményben”. Hozzátette: „ahhoz, hogy ez a minőség generációkon átívelő legyen, és mi magunk is megőrizzük, fontos, hogy közösen, a családunkkal, a barátainkkal vegyünk részt hasonló programsorozatokon.

Felhívta a figyelmet arra, hogy

a fesztivál az őszi szünetben is számos programot kínál a családok számára.

„Jó program közösen a gyerekekkel múzeumba menni, és így őrizni a minőséget, éltetni generációkon át” – mondta.

Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója felidézte: „19 évvel ezelőtt indították el a minisztérium támogatásával a fesztivált, amely immár hagyománnyá vált, a Múzeumok majálisával és a Múzeumok éjszakájával együtt a múzeumoknak megjelenési lehetőséget ad.” Hangsúlyozta:

„a mai világban kell egy olyan hely, ahol az ember hiteles, valós információkat, fontos értékeket kaphat, tanulhat. Ezt a múzeumi világban megkaphatja” 

– mondta, kiemelve a 6-8 millió közötti éves látogatószámot. 

Cseri Miklós, Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója – Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Szentendre  

Úgy vélte: „a programokon résztvevő 150-200 ezer látogató is azt mutatja, hogy egy jól működő hálózatról van szó, amely a nehézségek ellenére is helyt áll.”

Török Petra, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) – Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója kiemelte: „a múzeumok éjszakája óta ez az első olyan múzeumi nagy rendezvény, ahol az új intézményrendszer július 1-jei megalakulása óta megmutathatja a közönségnek, hogy mire képes azokkal a nemzeti gyűjteményekkel és azzal a végtelen tudással és kreativitással, amely a tagintézményekben megtalálható.”

A mottóra utalva elmondta: amikor áttekintette, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ tagintézményei hogyan őrzik a minőséget, akkor végeérhetetlen programgazdagsággal és műfaji változatossággal találkozott.

„A fesztiválon az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum is különleges programokat kínál” 

– emelte ki Török Petra.

Fotó: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Szentendre 

Az idei rendezvénysorozat koncepcióját, programtematikáit és a fesztiválhoz kapcsolódó szakmai díjakat és elismeréseket Nagy Magdolna, a fesztivált szervező Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumok Oktatási és Módszertani Központ igazgatója mutatta be. Elmondta, hogy

a 19. alkalommal megvalósuló fesztiválon több mint 140 múzeum, köztük 50 fővárosi és 91 vidéki intézmény várja az érdeklődőket kilenc programtematikához kapcsolódva.

Forrás: Múzeumok Őszi Fesztiválja  

Hozzátette:

„a rendezvény célja a múzeumok és a gasztronómia kapcsolódási pontjait bemutatni, a fenntarthatóságot és az egészséges életmódot támogató gasztronómiai tudást népszerűsíteni.”

Kiemelte: „a témakör széleskörű bemutatási lehetőséget kínál az étkezési kultúrához kevésbé kapcsolható múzeumok számára is a gasztronómiának a zenében, irodalomban vagy képzőművészetben való megjelenítésén keresztül.” 

Elmondta, hogy a fesztivál szeptember 30-án a Múzeumi ízelítő – 22. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitóval indul a Petőfi Irodalmi Múzeumban, ahol múzeumi elismeréseket, Múzeumpedagógiai Nívódíjakat, a Kiváló Múzeumpedagógus Díjat és a Családbarát Múzeum minősítéseket is átadják.

A fesztiválról bővebb információ a www.oszifesztival.hu honlapon érhető el.

Forrás: Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Szentendre

Ajánljuk még:

A Napba öltözött asszony oltalmában – Nagyboldogasszony a magyarság egyik legfontosabb ünnepe

A magyarság legnagyobb, egyben legbensőségesebb Mária ünnepe van ma: Nagyboldogasszony napja, melyen Szűz Mária mennybevételére (Assumptio Beatae Mariae Virginis) emlékezünk. Számunkra ez az ünnep rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen Szent István királyunk – aki minden évben augusztus 15-ére hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot – 1038-ban, halála előtt ezen a napon ajánlotta országát és népét Szűz Mária oltalmába, tehát Nagyboldogasszony napját államalapító királyunk avatta ünneppé. Azóta Szűz Máriát Magyarország védőszentjeként, patrónusaként tiszteljük, Magyarok Nagyasszonyának tekintjük. Ünnepének liturgikus szokásrendje mellett gazdag paraliturgikus és folklórhagyományunk is van szerte a magyar nyelvterületen.