Télen se felejtsük el az itatót!

Kert

Télen se felejtsük el az itatót!

Bár a legtöbben a vízpótlást a forró, nyári napokhoz kötik, télen legalább annyira fontos kertünk lakóinak tiszta ivóvízzel történő segítése. Az avar alatt megbúvó túlélők, az etetőkre járó szárnyas barátok és a körülöttünk élő apró kisemlősök sokszor emberfeletti küzdelmeket kénytelenek vívni azért a pár csepp vízért, amit mi csak egy mozdulattal kiengedünk a csapból. Ezért ahogyan mindig, most is arra biztatjuk olvasóinkat, hogy egy kis odafigyeléssel és időráfordítással segítsék a kertjükben otthonra lelő élőlények túlélését.

Kevésbé köztudott, hogy kertünk szárnyas madarainak naponta többször is inniuk és fürdeniük kell, de az egyre inkább jellemző csapadékszegény őszi hónapok és a hómentes telek e tekintetben is komoly kihívások elé állítják őket. A helyzetet tovább rontja, hogy

mivel egyre inkább eltűnőben van a háztáji gazdálkodás, az állatok itatói – amelyek korábban tökéletes vízvételi helyként funkcionáltak –, ma már nem adnak elegendő vizet madarainknak.
hedgehog

Fotó: 123RF 

És ha ez még mindig nem lenne elég: az erdeinkben is egyre csak fogy az elérhető vízforrások száma, így nem kell azon csodálkoznunk, hogy a körülöttünk élő állatok napról napra jobban rászorulnak segítségünkre és gondoskodásunkra.

Ha itatóban gondolkodunk, nem kell rögtön a pénztárcánk után nyúlnunk, és megvenni a legújabb designú kivitelt, ami sok esetben ráadásul funkcióját tekintve közel sem a legmegfelelőbb választás. A legegyszerűbb, ha egy kaspó alátétet, egy edény tálcát fogunk, és azt kitisztítva állunk neki az itató elkészítésének. Ehhez

nem kell mást tennünk, mint egy biztonságos helyre helyezni a tálcát: sűrű bokrok védelmébe, egy farönk vagy egy visszavágott holtfa tetejére, esetleg a párkányra vagy más oszlopra.

A magasban nem áll fenn annak a veszélye, hogy ivás közben egy macska hirtelen prédára talál, és a környéken járőröző ragadozómadarak is kevésbé szemelhetik ki éppen megpihenő lakóinkat egy-egy örökzöld lomb takarásában.

Fotó: 123RF  

Fontos ügyelnünk arra is, hogy az itató ne legyen túl mély, hiszen ebbe könnyedén beleeshetnek madaraink, akiknek átázott tollakkal igencsak nehézkes lesz a menekülés.

A túl mély itató az arra járó állatok fulladásához is vezethet, amit szintén jobb megelőznünk.

Hogy minden szempontból biztonságos legyen, nem kell mást tennünk, mint belehelyezni pár nagyobb kavicsot, amin a kisebb állatok is megtámaszkodhatnak, vagy fölé tenni pár ágat, amin a kisebb énekesmadarak is támaszt találnak.

Sajnos sokan még mindig abban a hitben vannak, hogy elég mindösszesen fogytával feltölteni az itatót, és nincs más teendő vele. Ez az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hiszen a koszos, szennyezett itató komoly betegségek melegágya is lehet, ami akár nagy egyedszámban is betegséghez, legyengüléshez, halálhoz vezethet. Ennek elkerülése érdekében

legalább hetente érdemes algátlanítani és fertőtleníteni az itatókat, ügyelve arra, hogy az edényre ráragadt szennyeződéseket is alaposan töröljük le.
Titmouse on a snowy winter day

Fotó: 123RF 

A fagyok beálltával egy cseppet több figyelem jár a víz után kutató állatoknak, ugyanis a befagyott vizet naponta vagy akár naponta többször is fel kell olvasztanunk, ki kell cserélnünk. Ehhez a legjobb módszer, ha langyos vízzel oldjuk fel a vékony jégréteget, ha viszont komolyabb a fagy, akkor egy tömbben szedjük ki az odafagyott vizet, és pótoljuk a teljes tartalmat. Külön tippünk erre a helyzetre, hogy

érdemes kialakítani a kert egy közeli részében egy olyan helyet, ahol gyűjthetjük az itatókból eltávolított befagyott vizet, mert amikor ezek elolvadnak, akkor jó szolgálatot tehetnek a növények táplálásában.

Természetesen az is jó megoldás, ha mindig más-más ágyásba tesszük őket, így az idő enyhülésével akár egy teljes öntözést is kiválthatunk az olvadó jégtömbökkel.

winter landscape with bare branches

Fotó: 123RF  

Kihelyezést tekintve érdemes az etető mellé tennünk az itatókat, és a legjobb, ha nemcsak a magasban, hanem a földön is biztosítjuk a vízforrást egy legalább ötven centiméteres átmérőjű tálcában vagy edényben, amiben a nagyobb testű madarak is megmártózhatnak.

Kerüljük a nyitott hordós megoldást, mert ez maga a halálos veszély kertünk lakóinak: a legkönnyebben ebbe fulladhatnak bele.

Ha ezt a pár szabályt betartva a hidegebb hónapokban is gondoskodunk a körülöttünk élő állatokról, akkor máris sokat tettünk annak érdekében, hogy növeljük kertünk biodiverzitását, ezzel hosszútávú egészségét és kiegyensúlyozottságát is.

Nyitókép: Unsplash / Vincent Etter

 

Ajánljuk még:

Védett növényeink: a királyharaszt

A királyharaszt a háborúk utáni békeévek egyik legjelentősebb florisztikai felfedezése volt a Kárpát-medencében: Barcson leltek rá 1978-ban. Sajnos az egyre fojtogatóbb szárazság miatt nem örülhettek neki sokáig, mert a '90-es évek elején állománya veszélybe került, és csak komoly kutatómunka árán sikerült pár újabb tövet felderíteni. Védelmének erősítése érdekében a Kám melletti arborétumba telepítették, ahol gondosan őrzik túlélő példányait.