Januári vetési naptár pár jótanáccsal

Kert

Januári vetési naptár pár jótanáccsal

Még csak tél közepén járunk, de a lelkes kertészeknek ilyenkor már azon jár az eszük, hogy mikor és milyen magot vessenek. Évről évre egyre korábban veszi kezdetét a magvetési láz, pedig nem érdemes annyira sietni: egy kis türelemmel sokkal nagyobb sikerélményt élhetünk át, hiszen a természet sem siet sehová. Mostani ajánlónkban sorra vesszük, milyen növényeket indíthatunk útjukra ebben a hónapban, egyszersmind felhívva a figyelmet arra is, hogy nem árt okosan és megfontoltan eljárni.

Az első és legfontosabb, amit meg kell értenünk, hogy ilyenkor még hatalmas különbségek lehetnek a különböző országrészek között, és bizony egy-egy terület lehetőségei is nagymértékben eltérhetnek egymástól, az ott uralkodó környezeti feltételeknek megfelelően.

Amit már vethetünk délen, azon még gondolkozni sem érdemes északon, és ami biztonsággal útjára indítható sátor alatt, annak nem sok esélye marad a szabad ég alatt.

Gondoljuk hát meg alaposan, érdemes-e sietni, mert nemcsak a pénztárcánk bánhatja a türelmetlenséget, hanem lelkesedésünk is, és nincs rosszabb annál, mint amikor a vetési szezon kezdetén a sikertelenség árnyékolja be utunkat.

Fotó: 123RF 

A magam részéről amondó vagyok, hogy a januári szabadföldi vetésekkel csak óvatosan: a takarás hatásfokának növelésére figyelve. A palántanevelések esetében is csak annak javaslom a januári kezdést, akinek minden feltétele biztosított a zárt térben, mert múltbéli tapasztalatokból kiindulva ennek hiányában igen fájdalmas tud lenni egy-egy tálcányi elmaradt kelés vagy kidőlés.

Hamarosan jó eséllyel vethetünk szabadföldbe rebarbarát, a káposztát, a lóbabot, a cikóriát, a paszternákot, a mogyoróhagymát, a póréhagymát és a sárgarépát.

Fontos azonban kiemelnünk, hogy ez csak az ország melegebb vidékein érvényes iránymutatás, amennyiben nem indokolt, én ezekkel is megvárnám a február végét. Ideális körülmények és enyhe idő esetén vethető a borsó legtöbb fajtája is, de retek, spenót, kelbimbó és petrezselyem is szerepelhet a tervek között.

Young fresh seedling stands in plastic pots, cultivation of  in greenhouse. Seedlings sprout. Selective focus and shallow depth of field.

Fotó: 123RF  

A kéthetes előrejelzéseket nézve januárban még kitart az alacsony hőmérséklet, így csak azoknak javaslom a vetések megkezdését, akiknek korai vetésre alkalmas sátruk vagy üvegházuk, termesztővermük van. A talajmenti fagyok idején még ildomosabb más kerti munkákra fókuszálni, de ha mindenképpen vetni támad kedvünk, próbálkozzunk inkább kisebb mennyiségben, a párkányon, a nyárikonyhában vagy más, erre alkalmas helyiségben.

Ide már most is elvethetjük a kakukkfüvet, a mustárt, a padlizsánt, de akár rozmaringgal, vízitormával és zellerrel is kísérletezhetünk.

Ha enyhülnek az éjszakák, talajunk is készen áll a szezonra, és az előrejelzések sem mondanak hirtelen lehűlést, akkor elkezdhetjük tervezni a mángold, spárga, tök, saláták, a babok, a tarlórépa, a burgonya és a kelkáposzta sorokat is, de hangsúlyozzuk: ha a hőmérsékleti skála mozgása így marad, akkor ezek még bőven ráérnek. A vetés túl korai megkezdése sok problémát hozhat a későbbiekben, és semmiképpen sem érdemes erőltetni a megfelelő csírázási hőmérséklet előtt.

Melyik növénynek mi a csírázási optimuma? Ebben az útmutatóban nemcsak a csírázáshoz szükséges hőmérsékleti értékek szerepelnek, hanem olyan hasznos tudnivalók is, amelyek nagymértékben meghatározzák a vetés sikerességét.

A legfontosabb, amit meg kell jegyeznünk: a megfigyelések szerint a túl korán elvetett magok megrothadhatnak, ki vannak téve a gombák által okozott veszélyeknek, vagy éppen nagyon lassan fognak kicsírázni. A kutatási eredmények egyértelműen kimondják, hogy a túl korán vetett növények által átélt stressz kihat egész életükre, így gyengítve az állományt. A január hívószava tehát a türelem: érdemes komolyan venni.

New life concept

Fotó: 123RF   

Mindemellett nem kell lemondanunk a termékenység égisze alatt végzett kerti munkákról, hiszen ha a föld nem fagyos, és nem is várható komolyabb fagy, akkor bátran ültethetünk szabadgyökeres termő fajtákat, legyen szó gyümölcsfákról vagy gyümölcstermő bokrokról. Érdemes körbenézni a piacon, hiszen ahány gyümölcs, annyiféle: a sárga málnától kezdve a különleges szedreken át a somokig számos izgalmas fajtával megismerkedhetünk a szezonban.

És még egy jótanács a végére: a fajta sem mindegy. Vetőmag vásárlásakor érdemes részletesen tanulmányoznunk az adott fajta leírását, mert répa és répa vetése között is különbségek lehetnek: míg egy vörös óriást korábban lehet vetni, a Katrin sárgarépa későbbi vetést kíván. Ezek a különbségek a legtöbb fajta esetében fennállnak – izgalmas utazás belemerülni, mert rengeteg tapasztalatot és hasznos tudást lehet összegyűjteni abból, ha következetesen és precízen tervezzük meg a kertünket.

Nyitókép: 123RF

Ajánljuk még:

Várostűrő tűlevelűek – válogatás a mostoha környezetet is tűrő fajokból

Régóta beszélünk róla, hogy a rövidtűs fenyők – főleg a lucok és jegenyefenyők – nem éppen a mostani száraz, változékony, egyre huzamosabb ideig forró és csapadékmentes időszakokra vannak felkészülve, ezért még az intenzíven gondozott kertekbe is megfontolandó ültetésük. Ezért ha mindenképpen tűlevelűekhez ragaszkodunk, akkor érdemes más fajokban gondolkodnunk, és előtérbe helyeznünk az adott faj és fajta város- illetve szárazságtűrő képességét.