Egy virág, ami a kedvenc állatáról kapta a nevét

Kert

Egy virág, ami a kedvenc állatáról kapta a nevét

 A pillangóvirág bár nem őshonos, mégis kedves növényünk!

A mi éghajlatunkon a nyár vége igen szegény virágokban. Az ősi, honos fajok már tudják, hogy hamarosan vége a nyárnak, itt az idő magot érlelni, gondoskodni a jövőről. A most virágzók a gondos gazdától várják ilyenkor a törődést, támogatást. Akik virítanak a kertben, azok a virágok valamikor messzi földről érkeztek hozzánk, más időjárási feltételek közül: tarka karnevált táncolnak a dáliák, a kúpvirágok, a pillangóvirágok.

A pillangóvirág, vagy lepkevirág (Cosmos bippinatus) az utóbbi időben a kertemben a legfurcsább helyeken kel ki.

Ilyenkor dekoratív támasztékot kap, hogy ha belekap a szép, ne tépje ki a földből. Szeretem simogatni kaporszerű, finom levélzetét és gyönyörködni benne. Neve arra utal, hogy a pillangók is igen kedvelik, színesen üldögélnek a színes virágokon, szorgosan nektárt gyűjtenek róluk.

Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

„A szenvedelmek zúgása, lepkeszárny fergetege” – jut eszembe sokszor Kölcsey sora, mikor ránézek. Vanitatum vanitas, vagyis hiúságok hiúsága, mert igen, hiú ez a virág, minden kedves kecsessége, könnyed eleganciája dacára. Eluralkodik az ágyáson, mások fölé nyújtja hivalkodóan színes virágfejeit, táncol, hajlong, határtalanul nagyravágyó.

Ennek ellenére, ezzel együtt, nagyon szeretjük ezt az amúgy Dél-Amerikában őshonos növényt, amely az Egyesült Államok közvetítésével került Európába. Itt jó talajra és kellemes környezetre talált, a kertekben igen megkedvelték, ezért széles körben elterjedt.

Magról vethetjük, és akár az egynyári ágyásban, akár az évelők közt kiegészítésként nagyon mutatós.

Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho 

Figyeljünk arra, hogy a kikelt pici növények fagyérzékenyek, de ültetéskor arra is érdemes gondolni, hogy akár a másfél métert is elérheti kifejlett korában!

Ha időről időre visszacsípjük a hajtásait, akkor szépen bokrosodik, de könnyen elfekszik, és a szomszédos növényeket elnyomhatja, ha nem vigyázunk.

Ugyanakkor ha magasra nő, a vihar is könnyen eltörheti, tehát ilyenkor érdemes kikarózni, vagyis hozzáillő, kecses, de erős támasztékról gondoskodni, ami a virággal együtt dekoratív pontja lehet a kertnek.

Mivel hosszú ideig virágzik, sok tápanyagra van szüksége, tehát érdemes még a nyár végén is pótolni a talajban az elhasznált tápanyagot, hogy egészen a fagyok beálltáig biztosítsuk a gazdag virágpompát. Viszonylag szárazságtűrő, de azért a langyos esővízzel való öntözést ő is meghálálja.

 

Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho

A hónapokig tartó virágzás záloga, ha az elnyílt virágokat rendszeresen eltávolítjuk. Vázába is vághatunk belőle, mert vízbe állítva is jó néhány napig szépen mutat. Virágai a fehértől a rózsaszínen át egészen a bordóig sokféle árnyalatban léteznek, de legszebb akkor, ha színkeveréket vetünk, és élvezzük a természet adta szín-játékot. A nemesítők az utóbbi időben egészen extra virágokkal is előrukkoltak: vannak fodros, kagylóhéj formájú szirmúak, egészen sötét színűek is, sőt, törpe növekedésűeket is találhatunk, amelyek a balkonládában érzik jól magukat.

Könnyen gyűjthetünk róla magot, amelyek a következő évi virágokról gondoskodnak, de a növény elszórt magjai is kikelnek. 

A pillangóvirág szirmait a konyhában is felhasználhatjuk, de mivel különösen izgalmas íze nincs, inkább dekorációs céllal: a késői nyár gyümölcssalátákat feldobják az üde, tarka szirmok, de akár tortákat is díszíthetünk velük.

Nyitókép: Unsplash / Takamasa Okano

Ajánljuk még:

Kedvenc téli növényünk, a boróka

Gyalogfenyőnek is szokták nevezni hazánk egyetlen őshonos borókáját, a Juniperus communis-t. A Duna-Tisza köze homokbuckáin élő ősborókák ma védett területekként őrzik eredeti szépségeit, kertjeinkben pedig számos nemesített változatával is találkozhatunk. Ezúttal azonban olyan borókákat mutatunk be, amelyek hazájukban különlegességként, haszonnövényként vagy egészségünk őreként is megállják a helyüket, ezzel is segítve mindennapjainkat.