Alacsony örökzöldek a kertbe – dobjuk fel az őszi hangulatot!

Kert

Alacsony örökzöldek a kertbe – dobjuk fel az őszi hangulatot!

Nem is gondolnánk, hogy mennyi forma, szín és hatás között válogathatunk, amikor a hideg évszak kerti élményeit alapozzuk meg. Tűlevelek vagy bordó lombok, gömb alakú vagy terülő formák. Ezúttal az alacsony növekedésű örökzöldek között válogattunk- közülük mutatunk most be pár, izgalmas képviselőt.  

Az egyik kedvenc alacsonyra nővő örökzöldem a Juniperus squamata 'Blue Star', azaz a kék törpe terülő himalájai boróka. Lassan növekedik, kompakt formáját gyönyörűen tartja, és kifejlett korában is csak fél méter magasságú lesz.

Tökéletes választás szárazabb rézsűkbe, sziklakertekbe. 

Jobban kedveli a napos helyeket, mert árnyékban nagyobb eséllyel van kitéve a tetvek kártételének. A meszes talajt nemigazán szereti: ebben hamar megsárgulhat, elpusztulhat, ezt leszámítva azonban a legtöbb kerti talajban jól boldogul.

Bár a jó szárazságtűrő fajok közé tartozik, ültetés után és extrém száraz időszakokban érdemes locsolni. Különlegessége, hogy nemcsak szabadföldben, hanem balkonládában, edényben is kiválóan boldogul, ezért nemes dísze lehet bejáratunknak, teraszunknak is.

Juniperus squamata 'Blue Star' – Fotó: Flickr / Drew Avery

Ugyancsak jól bírja az edényes nevelést a Chamaecyparis pisifera 'Sungold' , azaz az aranyszínű szavára hamisciprus. Szintén lassan növekedik, idehaza aligha nő egy, másfél méternél magasabbra, és kiválóan alakítható. Alapvetően bozontos gömb alakúra fejlődik, néha kissé terül is. Izgalmas árnyalatokba öltözteti a kertet: az aranysárgától a zöldesig sokféle ruhát ölthet magára.

Már önmagában a lombja is kimagasló esztétikai értékkel bír: olyan, mintha tarka zsinórok rendeződnének kötegekbe.

Bár a szárazsággal boldogul, nagy melegekben érdemes locsolnunk, cserébe viszont kiváló fagytűréssel hálálja meg a gondoskodást. A tápanyagban gazdag talaj sokat javíthat küllemén, és kihozhatjuk belőle a maximumot, ha napos helyre ültetjük.

Chamaecyparis pisifera 'Sungold' – Fotó: Wikipedia / Thomon

A fenyők szerelmeseinek a Pinus heldreichii (syn.: Pinus leucodermis) 'Schmidtii' a tökéletes megoldás. A törpe páncélfenyőnek nevezett növény sűrű, kompakt formájával hozza el a fenyvesek hangulatát kertünkbe – természetes gömb formájával teremtve izgalmas látványt.

Kifejezetten lassú növekedésű: mindösszesen pár centit nő egy évben, és kifejlett korában is alig fél méter magasra nő.

Talajban nem válogat, kedveli a napos helyeket, és mivel kiemelkedően jó a tűrőképessége, olyan helyekre is ültethetjük, ahol előtte más örökzöld nem boldogult. Dézsában is nevelhető, és száraz rézsűkben, sziklakertekben is szép növény lesz belőle.

Pinus heldreichii (syn.: Pinus leucodermis) 'Schmidtii' – Fotó: 123RF

Üde árnyalatokat csempészhez a kopárabb tájba a sárga szegélyű japán kecskerágó is. Az Euonymus japonicus 'Aureomarginatus' Kifejlett korában tömött, sűrű elágazású, bokros habitusú örökzöld cserje lesz belőle, elegáns, felfelé törő hajtásrendszerrel. Sárga-tarka levelei fényesek, csipkézett szélűek.

Nyáron apró virágaival növeli értékét, a késő őszi hónapokban apró bogyóival.

A napos vagy félárnyékos helyeket kedveli, közepes vízigényű, és talajban sem válogatós. Jól metszhető, ezért maximum egy-másfél méteres végmagassága könnyedén alacsonyabban tartható. Sajnos nem ritka, hogy a tetvek rátalálnak, ezért érdemes gyakran ellenőriznünk, és számolnunk kell a lisztharmat veszélyével is. Ezt leszámítva azonban kiváló választás- szoliterként és társításokba is.

Euonymus japonicus 'Aureomarginatus' – Fotó: Flickr / Andreas Rockstein

Egy igazi különlegesség a Nandina domestica Obsessed, azaz a törpe japán szentfa. Maximum 60-70 cm magasra nő, és a kert egyik királynője válhat belőle. Kompakt növekedésű örökzöld cserje, aminek fiatal levelei pirosak, az idősebbek zöldek, és bambusz-szerűen díszítik a növényt.

Lombja nyáron zöld, ősszel gyönyörű vörösre színeződik, télen a fehér havas tájban csodálatos látványt nyújt.

Csillag alakú fehér virágai vannak, amelyek gyakran másodvirágzással is meghálálják a gondoskodást. Termése azonban mérgező: erre kisállat-tulajdonosok és gyermekes családok vigyázzanak! Napos és félárnyékos helyen érzi a legjobban magát, vízigénye közepes, hálás az üde humuszos talajért, és a védett fekvést különösen meghálálja.

Red and green leaves on bush in the garden

Nandina domestica Obsessed – Fotó: 123RF 

Alacsony magasságú növényborítottságot igénylő helyekre kiváló választás az örökzöld Veronikacserje (Hebe 'Green Globe'). Kompakt, kerek habitusú növény, aminek végleges magassága maximum 30 centiméter lesz. Ágai szorosan összefonódnak, sötétzöld árnyalattal mutatják életerejüket, miközben lombozata megfelelő környezetben a mohazöld árnyalataiban díszít.

Nyári virágzása csodaszép – apró fehér virágait a beporzók is kedvelik.

Napos helyre érdemes ültetni, és kedveli a kicsit nedvesebb, tápanyagban dús talajokat is.

Hebe 'Green Globe' – Fotó: Flickr / Leonora (Ellie) Enking

Nagy szárazságban mindenképpen öntözzük, és télen érdemes tőben takarni is- ezt leszámítva azonban hálás lakója lehet kertünknek.

Nyitókép: 123RF 

 

Ajánljuk még:

Itt az idő gyógyító gyökereket gyűjteni

Kíméletesen, mértékkel, biztos növényismerettel és szelíd jósággal állj neki gyökereket gyűjteni! Adj hálát a természetnek, hogy vehetsz magadnak a kincseiből, és soha ne élj vissza vele. A természet nincs ingyen, de ha okosan élsz vele, akkor nem csak a te javadat szolgálják a föld alatt duzzadó gyökerek.