Az írásos feljegyzések szerint már az egyiptomiak is előszeretettel alkalmazták a krizantémot különleges eseményekhez: virágfüzért fontak belőle, az istenek ünnepén ezzel díszítették az Ápiszt és az istenek szobrait (Ápisz annak a szent bikának a neve, amelyet az ókori Egyiptomban Ptah isten memfiszi templomában tartottak és isteni tiszteletben részesítettek). De a krizantém a világ számos más kultúrájában is kiemelt helyet foglalt el:
Indiában az istenek virága volt, Japánban pedig a nemzet virága.
A császári címerben is helyet is kapott, a legszebb fajtákat pedig évente népünnepély keretében rendezett kiállításokon mutatták be.
További érdekessége a faj sokszínűségének, hogy a Japánban honos vadkrizantémot már több mint ezer évvel ezelőtt elkezdték keresztezni a kínai nemesített fajtákkal. Az évszázadok során számtalan fajtáját hozták létre: a fehértől a rózsaszínig, a sárgától a vörösig. A repertoárban szerepel cirmos, tarka, széles szirmú, tűszirmú és csüngő selyemfonál szirmú is- magas, alacsony telt és karcsú változatokban.
Fotó: 123RF
A mi kultúránkban leginkább az elhunyt szeretteink, a gyász, az emlékezés és a meg nem szűnő kapcsolódások jelképeként vált ismertté: szokás volt, hogy a gyászoló asszony, ha könnyeit kisírta és a gyászruhát levetette, elsőnek krizantémot tűzött a kebelére, illetve ebből készült virágdíszt a kalapjára.
A krizantémban van valami különleges: egyszerre hoz színt, örömöt és boldogságot a kopaszodó, hűvössé váló kertbe, és ékesíti az elmúlás és elengedés könnyekkel teljes pillanatait. Telt formájával, ezernyi lehetőségével és energiában fürdő színeivel utat talál szinte minden ember szívéhez, és olyan pillanatok teremtőjeként kíséri végig történelmünket, amelyeknek egyszersmind örök szimbóluma is.
Fotó: 123RF
„A krizantém egy fixírozott édes napsugár, csodálatosan változatos és sokszínű, mindegyiken rajta van egy bohókásan ragyogó nyári napnak emléke. Amikor valamely árnyas ligetben álmodozva hevertünk a pázsiton és lusta, kéjes boldogsággal hunytuk le szemünket a lombon átszűrődő napfény előtt. Már akkor is derengett lelkünkben az a homályos sejtés, hogy van egy virág, amelyet nem az illatjáért fogunk megszeretni, hanem mert a levelein meg van örökítve a nyárnak egész költészete” – olvashattuk az Új Idők hasábjain.
Hát így tudja emlékek, érzések és hangulatok paradox hullámait egybefonni őszi napjaink virágóriása, amelynek
története egy kis virágosbódéban kezdődött, egészen pontosan 1888-ban.
Történt ugyanis a Rue de Crenelle egyik virágbódéjában, hogy a vásárlók szeme elé került az első nagyvirágú krizantém, ezzel szinte egyik pillanatról a másikra meghozta az ókor királynőjének újkori reneszánszát.
Fotó: 123RF
A krizantém és annak sorra berobbanó fajtái rekordgyorsasággal hódították meg az arisztokrácia köreit, olyan híres fajtaelődökkel, mint az Avelenche, az érzéki szenvedély fajtájának tartott Dark of York, a nemesi kedvenc John Deyer, az odaadás jelképeként ismertté vált Florence Davys vagy a boldog és mosolygó szerelem üzeneteként életre kelt Flowerday.
Az azóta eltelt években a világ minden pontján azon igyekeztek, hogy a legkülönfélébb tulajdonságokkal rendelkező krizantémokat alkossák meg, így
ma már a krizantémok 37 fajtáját és azon belül közel 5000 változatát ismerjük.
Idehaza ugyanúgy kelendőek a féltelt, telt és egyszerű virágtípusúak is, és a magasabb illetve alacsonyabb szárúak, annak megfelelően, hogy cserépben szeretnénk nevelni, vagy vágott virágnak szánjuk.
Fotó: 123RF
Az idei kínálat egyik legkedveltebb formája a koreai: ez adja a legtöbb hibrid alapját is. Roskadoznak a polcok a multiflora csoport tagjaitól is: telt, gömb formájukkal már egy-egy cserép képes nagyobb tereket díszbe borítani. Különleges hatást érhetünk el a Padre White változatával, de a Kamina Red duplavirágú változata is kedvelt. Több utánajárást igényel a Fiji Yellow gömb alakú kettős virágzatával és a Bomber Green különlegessége is, ezért a kettő összhatását érdemesebb egy visszafogottabb White Star változattal helyettesíteni. A Resolute egyfejű krizantém, amelynek minden szárán rügy található, és csodás fehér virágaival véleményem szerint az egyik legszebb kegyeleti fajta, de kései virágzású fajtákban az Avignon, a Rivarly és az Amgard Red hercegnő is méltó dísze a temetőknek.
Fotó: 123RF
Érdemes felfedeznünk a krizantémok világában rejlő lehetőségeket, mert nemcsak gyönyörű színekkel és formákkal tölthetjük meg kertünket, hanem élmények sokaságát is bevonzhatjuk velük életünkbe, nem beszélve arról, hogy elhunyt szeretteink sírjainak díszítése is jóval többet jelent puszta esztétikumnál: sírhelyük virágba borítása tiszteletteljes emlékezés.
Nyitókép: 123RF
Ajánljuk még: