Lehetséges, hogy egy ideje foglalkoztat a környezettudatos otthon kialakítása, de a pénztárcád megterhelőnek érzi, hogy minden eldobható cuccot a boltokban cserélj le zöld változatra. Ezért hozok néhány tippet, hogyan oldhatod meg ezeket otthon DIY-projektekkel!
1. Méhviaszos kendő
Az alufólia és folpack leváltásához – amennyiben nem szereted a „tegyünk egy tányért a tál tetejére” megoldást – tökéletes a mosható méhviaszos kendő. Pikk-pakk megvan, mindössze pár darab használt, de kimosott pamutvászonra és természetes méhviasztömbre vagy -pasztillára van szükséged hozzá. A neked tetsző méretre kivágott vásznat terítsd egy tálcába, majd reszelj vagy darabolj rá a méhviaszból, tedd be kicsit a 40-50-fokra felmelegített sütőbe, és várd meg, míg a viasz ráolvad az anyagra. Ha kész, csak vedd ki, és tedd félre száradni – innentől csomagolásra és edények borítására is használhatod. (Kánikulában érdemes otthon hagyni, nehogy megolvadjon a méhviasz.)
2. Luffaszivacs
A mosogatáshoz, fürdéshez vagy takarításhoz használható, komposztálható luffaszivacs sajnos nem a legolcsóbb termék a boltokban, de szerencsénkre hazánkban is megtermelhető. Kora tavasszal, legkésőbb március elején vess el néhány magot a lakásban, majd május közepén ültesd ki a palántákat félárnyékos helyre és sok-sok locsolás után október végén szüretelj! A kongó, megbarnult luffatökökből némi áztatást követően ki kell mosnod a magokat – legközelebb már ezeket is elvetheted –, majd darabold a neked tetsző méretre, és szárítsd ki őket. A következő őszig meglesz a házi luffaszivacs-adagod.

3. Natúrszappan
Egykor teljesen természetes volt, hogy ükanyáink otthon főzték maguknak a tisztálkodó- és mosószappant, miért ne látnánk hozzá magunk is? A házi szappankészítés nem bonyolult, mindössze némi figyelmet igényel, hiszen lúggal dolgozunk, cserébe bármilyen csomagolásmentes illatos-gyógynövényes-csodahozzávalós natúrszappant összedobhatunk otthon. A neten számos recept fellelhető, én ez esetben egyet sem hozok, mert ezek hosszú leírások, amelyeket a biztonság kedvéért szó szerint, grammra kimérve be kell tartani.

4. Mosogatótabletta
A legtöbb mosogatótabletta egyenként van csomagolva, természetesen műanyagba. Ha hozzám hasonlóan kerülitek a hulladéktermelést, érdemes kipróbálni a házi mosogatótabletta-készítést! Keverjetek össze 2 ek szódabikarbónát, 1 ek citromsavat 1 ek sót, és 1 ek aktív oxigénes fehérítőt egy kevés vízzel, hogy gyúrható állag anyagot kapjatok. A kész alapot adagoljátok jégkocka-tartóba, majd szárítsátok egy napig, és voilà, kész a házi mosogatótabletta! (Első körben csak keveset készítsetek, hogy kitapasztaljátok, mi az a vízmennyiség, ami szükséges, hogy se folyós, se málló ne legyen a tabletta). Ha van kedvetek, némi illóolajat is csepegtethettek bele, de személy szerint feleslegesnek találom.
5. Arctisztító korongok
Aki komolyan veszi a reggeli-esti szépségápolási rutint, valószínűleg jó sok vattát kidob egy hónapban, nem beszélve a csomagolásról. Nos, tulajdonképpen ezek a kis vattakorongok könnyedén lecserélhetők mosható textilváltozatra, mindössze egy varrógép vagy a pelenkaöltés elsajátítása szükségeltetik hozzá. Vágj ki egy feleslegessé vált frottír törölközőből vagy fürdőköpenyből kb. 5-7 cm-es korongokat, egy vastagabb pamutvászon anyagból szintén ekkora darabokat, és varrd össze őket jó szorosan! A kész korongok mosógépben tisztíthatók, de szükség esetén mosószódába vagy folttisztító sóba is áztathatod őket.
Ajánljuk még:
Szemétszedés és futóedzés egyszerre – ez a plogging
Azért van, hogy higiénikusabban élj, mégis fertőzéseket terjeszthet
A papír története – a kecskebőrtől az újrahasznosításig
Textilékszert mindenkinek, mert a családi rongyos zsák igazi kincseket rejteget!
Meggyőződésem, hogy mindenből, de szó szerint mindenből lehet ékszert készíteni. Az ezzel kapcsolatos vágy és késztetés szerintem egyidős az emberiséggel. Már az ősember is kereste a lehetőséget arra, hogy ékesítse magát. Én most épp a textileknél tartok.