Lehetséges, hogy egy ideje foglalkoztat a környezettudatos otthon kialakítása, de a pénztárcád megterhelőnek érzi, hogy minden eldobható cuccot a boltokban cserélj le zöld változatra. Ezért hozok néhány tippet, hogyan oldhatod meg ezeket otthon DIY-projektekkel!
1. Méhviaszos kendő
Az alufólia és folpack leváltásához – amennyiben nem szereted a „tegyünk egy tányért a tál tetejére” megoldást – tökéletes a mosható méhviaszos kendő. Pikk-pakk megvan, mindössze pár darab használt, de kimosott pamutvászonra és természetes méhviasztömbre vagy -pasztillára van szükséged hozzá.
A neked tetsző méretre kivágott vásznat terítsd egy tálcába, majd reszelj vagy darabolj rá a méhviaszból, tedd be kicsit a 40-50-fokra felmelegített sütőbe, és várd meg, míg a viasz ráolvad az anyagra.
Fotó: Pixabay / Rika Cossey
Ha kész, csak vedd ki, és tedd félre száradni – innentől csomagolásra és edények borítására is használhatod. (Kánikulában érdemes otthon hagyni, nehogy megolvadjon a méhviasz.)
2. Luffaszivacs
A mosogatáshoz, fürdéshez vagy takarításhoz használható, komposztálható luffaszivacs sajnos nem a legolcsóbb termék a boltokban, de szerencsénkre hazánkban is megtermelhető. Kora tavasszal, legkésőbb március elején vess el néhány magot a lakásban, majd május közepén ültesd ki a palántákat félárnyékos helyre és sok-sok locsolás után október végén szüretelj!
A kongó, megbarnult luffatökökből némi áztatást követően ki kell mosnod a magokat – legközelebb már ezeket is elvetheted –, majd darabold a neked tetsző méretre, és szárítsd ki őket.
Fotó: Pexels / Sarah Chai
A következő őszig meglesz a házi luffaszivacs-adagod.
3. Natúr szappan
Egykor teljesen természetes volt, hogy ükanyáink otthon főzték maguknak a tisztálkodó- és mosószappant, miért ne látnánk hozzá magunk is? A házi szappankészítés nem bonyolult, mindössze némi figyelmet igényel, hiszen lúggal dolgozunk, cserébe
bármilyen csomagolásmentes illatos-gyógynövényes-csodahozzávalós natúr szappant összedobhatunk otthon.
Fotó: Pexels / Polina Kovaleva
A világhálón számos recept fellelhető, én ez esetben egyet sem hozok, mert ezek hosszú leírások, amelyeket a biztonság kedvéért szó szerint, grammra kimérve be kell tartani.
4. Mosogatótabletta
A legtöbb mosogatótabletta egyenként van csomagolva, természetesen műanyagba. Ha hozzám hasonlóan kerülitek a hulladéktermelést, érdemes kipróbálni a házi mosogatótabletta-készítést! Keverjetek össze 2 ek szódabikarbónát, 1 ek citromsavat 1 ek sót, és 1 ek aktív oxigénes fehérítőt egy kevés vízzel, hogy gyúrható állag anyagot kapjatok.
Fotó: Pixabay / Aritha
A kész alapot adagoljátok jégkocka-tartóba, majd szárítsátok egy napig, és voilà, kész a házi mosogatótabletta! (Első körben csak keveset készítsetek, hogy kitapasztaljátok, mi az a vízmennyiség, ami szükséges, hogy se folyós, se málló ne legyen a tabletta). Ha van kedvetek, némi illóolajat is csepegtethettek bele, de személy szerint feleslegesnek találom.
5. Arctisztító korongok
Aki komolyan veszi a reggeli-esti szépségápolási rutint, valószínűleg jó sok vattát kidob egy hónapban, nem beszélve a csomagolásról. Nos, tulajdonképpen ezek a kis vattakorongok könnyedén lecserélhetők mosható textilváltozatra, mindössze egy varrógép vagy a pelenkaöltés elsajátítása szükségeltetik hozzá.
Vágj ki egy feleslegessé vált frottír törölközőből vagy fürdőköpenyből kb. 5-7 cm-es korongokat, egy vastagabb pamutvászon anyagból szintén ekkora darabokat, és varrd össze őket jó szorosan!
Fotó: Pixabay / congerdesign
A kész korongok mosógépben tisztíthatók, de szükség esetén mosószódába vagy folttisztító sóba is áztathatod őket.
Fotó: Unsplash / Milena Trifonova
Nyitókép: Pixabay / Silvia
Ajánljuk még: