Hozzávalók:
- 1 nagy fej káposzta
Töltelék:
- 1 ek olaj
- 2 ek hajdina
- 2 ek quinoa
- 2 ek vöröslencse
- 2 ek lencse
- 2 ek köles
- 2 ek útifűmaghéj
- 2 tojás
- 2 zsemle
- só, bors
Fűszerek ízlés szerint:
- chili
- kardamom
- fahéj
- szegfűszeg
- hagyma
- fokhagyma
- fehér bors
- rózsabors
- fekete bors
- a tálaláshoz tejföl
Elkészítés:
A töltelékhez a magokat egy serpenyőben kevés zsíron megpirítjuk egy kicsit. Ezután öntünk hozzá 1,5 dl vizet, elkeverjük, rövid ideig forraljuk, hogy vegyenek fel egy kis vizet a magok. Ha eltűnik a víz, akkor lezárjuk alatta a tüzet, és hozzáadjuk az útifűmaghéjat is. A zsemléket közben beáztatjuk egy kevés vízbe.
Ezután összeállítjuk a tölteléket. A zsemlét jól kinyomkodjuk, majd almareszelőn egy nagyobb tálba reszeljük. Hozzáadjuk a magokat, a tojásokat, majd fűszerezzük. Fontos, hogy intenzíven fűszerezzük, nem árt neki a sok fűszer, és az is jól áll neki, ha csípős.
Ha összeállt a töltelék, akkor előkészítjük a káposztát is. A leveleket óvatosan leszedjük a fejről, majd forró, sós vízben rövid ideig főzzük őket. A maradék káposztát apróra vágjuk.
Ha a levelek megpuhultak, kiszedjük őket a forró vízből, majd a szokásos módon betöltjük őket a töltelékkel.
Ha elkészültünk, akkor egy hőálló edény alját kibéleljük az aprókáposztával, és megszórjuk egy kis füstölt sóval. Ezután szépen beletesszük a betöltött káposztaleveleket is. A tetejére is aprókáposzta kerül. A végén felönthetjük egy kis alaplével, paradicsomlével, de ha egyik sincs, akkor a töltelékhez használt fűszerekből és vízből készítsünk egy keveréket, és ezt öntsük rá az ételre.
Ezután lefedjük az edényt, és 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt készre sütjük. Természetesen ellenőrizzük, hogy tökéletesen megpuhultak-e a magok, és megfőtt-e a káposzta. Ha igen, akkor tejföllel tálaljuk.
Ajánljuk még: