Levendulás bársonyos
Levendulás keksszel a legromantikusabb, lágyan bársonyos ital hideg délutánokra.
Hozzávalók
- 4 dl félédes fehérbor
- fél citrom
- kb. 8 dkg cukor
- 8-10 szál friss, vagy egy csapott evőkanál szárított levendula
- 2 tojássárgája
- 1 dkg búzakeményítő
Elkészítés
A bort a cukor felével, néhány csepp citromlével, a levendulával felforraljuk, kevés reszelt citromhéjjal ízesítjük. A tojássárgákat a maradék cukorral meg a búzakeményítővel elkeverjük, majd rászűrjük a forró bort, miközben habverővel folyamatosan keverjük. Néhány másodpercre visszatesszük a tűzre, közben tovább habosítjuk, majd azon forró tűzálló poharakba vagy csészékbe töltjük. Ha nem találjuk elég édesnek, kevés mézet csorgassunk bele.
Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Gyümölcsös puncs
Vörösborral és gyümölcsökkel, karakteres fűszerekkel készül, egy kicsit mediterrán hangulatot áraszt.
Hozzávalók
- 7 dl testes vörösbor
- 10 szem kardamom
- néhány szegfűbors
- darabka fahéj
- 1 liter erős fekete tea
- 20 dkg aszalt gyümölcs
- 2 narancs
- 4 evőkanál cukor
- 2 dl rum
Elkészítés
A fűszereket és az aszalt gyümölcsöt a borba szórjuk és felforraljuk. Hozzáadjuk a teát, a cukrot, az alaposan megmosott és héjastul felkarikázott narancsot. Egy pillanatig forraljuk, majd a tűzről levéve beleöntjük a rumot, és azon melegében tűzálló poharakba merjük. Ki-ki kedve szerint barna cukorral vagy mézzel tovább édesítheti.
Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Zöldtea-puncs
Alkohol nélkül készül, zöld teával, a citromfű és a gyömbér zamatával, végül még egy kis almalé adja meg a végső zamatát.
Hozzávalók
- 1 csokornyi friss citromfű
- mogyorónyi friss gyömbér
- 1 liter almalé
- 1 liter zöld tea
- 3 evőkanál méz
- 1 citrom (vagy lime)
- 1 zöld alma
Elkészítés
A zöld teát felforraljuk, beledobjuk a citromfüvet, a darabokra vágott gyömbért, a felkarikázott citromot, és a cikkekre szelt almát. Egy-két percig főzzük, majd belecsorgatjuk a mézet, felöntjük az almalével és most már csak éppen felforrósítjuk. Mézzel tovább ízesíthető.
Illatos csokoládé
Nosztalgikus uzsonnaital, talán még a Dédi idejéből. Ám most reneszánszát éli, így még csábítóbb íz-egyveleggel varázsolhat el…
Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Hozzávalók
- 8 dl tej
- 2 evőkanál kakaópor
- 3-4 szem kardamom és szegfűbors
- darabka fahéj
A tálaláshoz:
- tejszínhab
- őrölt fahéj
- ízlés szerint barnacukor
Elkészítés
A tejből fél pohárnyit elveszünk, a kakaóval és a barnacukorral simára keverjük. A többi tejet a fűszerekkel felforraljuk. Belecsorgatjuk a kakaós tejet, és újból felfőzzük. Néhány percnyi pihentetés után átszűrjük, majd csészékben porciózva, tejszínhab-sapkával és csipetnyi őrölt fahéjjal megkoronázva kínáljuk. Ki-ki barna cukorral tovább ízesítheti!
Csipkebogyótea
A csipkebogyóból készült tea gyógyhatásáról ismert, de olyan kellemes ízű, hogy érdemes csak úgy, az élvezetéért fogyasztani! Többféle módon is elkészíthetjük: a legjobb, ha felforralt, lehűtött vízbe dobjuk az összetört bogyókat, és lefedve hagyjuk 6-8 órán át. Magában vagy mézzel ízesítve fogyaszthatjuk. Hidegen üdítőitalként színesítheti meg a hűvös napokat, s ha szeretnénk, hogy még aromásabb legyen, tegyünk hozzá „ízfokozókat”: kevés vékony csíkokra metélt gyömbért, néhány galagonyabogyót, vagy friss citromfüvet.
Fotó: Halmos Monika @rozsakunyho
Ajánljuk még: