1. Tyúkhúsleves
Hozzávalók:
- 1 db konyhakész tyúk
- 1 kg sárgarépa
- 2-3 db fehérrépa
- 1 db zellergumó
- 1 db karalábé
- 1 fej vöröshagyma
- 1 fej fokhagyma
- 1 db paradicsom
- 1 db zöld paprika
- 1 fél, kisebb fej kelkáposzta
- 1 szelet, friss gyömbér
- 1 csokor petrezselyemzöld, vagy zellerzöld
- pár szál lestyán
- szemes bors
- frissen reszelt szerecsendió, vagy egy kis csipet, őrölt
- sáfrány, nagyon minimális
- só
- aki szereti, cseresznyepaprikát is tehet bele
Elkészítés:
Először feldaraboljuk a konyhakész tyúkot. A fejét levágjuk, és a nyakából kihúzzuk a légcsövét, majd a hátára fektetjük. Következő lépésben levágjuk a combokat. A melle és a combja között lévő vékony bőrnél lefelé vágunk egészen a comb aljáig, majd egy erős mozdulattal kifordítjuk a combot, és most már a csont körül könnyen körbe tudjuk vágni a húst. Miután combját levágtuk, következnek a szárnyak. Ha szeretnénk, hogy legyen egy kis szárnycombja, akkor úgy vágjuk körbe a szárnyakat, hogy egy kis húst kanyarítsunk hozzá a mellből. A hátat két darabban tudjuk csak levágni a mellétől. Hátulról benyúlunk a késsel, a bordák és mell közé, ahonnan a combokat levágtuk, és a kés hegyét a combok helyén kifelé szúrjuk, majd végigvágjuk ezt a nem túl vastag, inkább hártyás részt is mindkét oldalon. Ezután erőteljesen szétfeszítjük a mellet és a hát hátsó részét. Amikor már az inak elengedtek, késsel a csontok között levágjuk a hát hátsó részét. A farok résznél kivágjuk a zsírmirigyet.
Ezután a maradék hátat is elválasztjuk, ami hasonlóan történik, mint az előbb, csak most a szárnyak helyén szúrjuk ki a kést, és a bordákat átvágva mindkét oldalon kettéválasztjuk a húst a csontoktól. Amikor ez megvan, ismét erőteljesen szétfeszítjük, és a csontok között a késsel lemetsszük a tyúk hátát. A bordák közül kivesszük a két tüdőt és a lépet is. Ha a nyakat le szeretnénk választani a háttól, akkor ezt csak bárddal tudjuk megtenni.
A húst alaposan megmossuk, és hideg vízben feltesszük főni. (3 kg húshoz, kb. 6 liter víz szükséges.) Amikor elkezd forrni a habját egy szűrővel leszedjük. Nagyon alaposak legyünk, mert zavaros lehet a levesünk, ha nem tisztítjuk meg a habtól. Ezután beletesszük a megtisztított, nagyobb darabokra vágott zöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé, paprika, paradicsom, kelkáposzta). A vöröshagymáról csak egy réteg héjat vegyünk le, alaposan mossuk meg, a többit hagyjuk rajta, mert a szép vörösesbarna héjból, szebb színe lesz a levesünknek. A fokhagymát is hagyjuk egészben csak a felső réteg, száraz héjat távolítsuk el. Ízlés szerint sózzuk, tegyünk bele egy csipet szemes borsot, a vékony szelet gyömbért, a frissen reszelt szerecsendiót, (ha csak őrölt van otthon, akkor egy késhegynyit), és egy nagyon pici sáfrányt, és a legvégén az összekötözött zöldség zöldjét.
Lassú tűzön, csak gyöngyözve addig főzzük, amíg a hús megpuhul. (Több óra is szükséges, amíg elkészül, attól függően, hogy milyen öreg volt a tyúk.)
2. Galambleves
Hozzávalók:
- 2 db egészben megtisztított fiatal galamb, melynek kinőtt ugyan a tolla, de még 1-2 helyen látszik a pihéje
- 1 fej fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 4-5 szál sárgarépa
- 2 szál petrezselyemgyökér
- 1 db zellergumó
- 1 fej karalábé
- 1 kis darab gyömbér
- só
- egész bors
- lestyán
Elkészítés:
A galambot megtisztítjuk, félbe vágjuk, majd hideg vízben, a tyúkhúsleveshez hasonlóan, kis lángon feltesszük főni. Amikor felforrt, óvatosan, egy kis szűrő segítségével lehabozzuk. Hozzátesszük a megtisztított zöldségeket és egy kis darab gyömbért. A fokhagymának és a vöröshagymának csak a külső héját hántjuk le, bevágjuk és egészben tesszük a lébe, hogy belefőjön az ízük. Ha szükséges, ismét lehabozzuk. Másfél-két órán át kis lángon, „pötyögtetve” főzzük egészen addig, míg gyöngyöző, aranysárga levest nem kapunk, a húsok és a zöldségek pedig puhára főnek. Amint kész, kiszedjük egy tálra a húst, és mártást készítünk hozzá, majd második fogásként a leves után fogyasztjuk el.
Gyógyító leves sült fokhagymából
3. Ököruszály leves
Hozzávalók:
- 1,5 kg marhafartő
- 3 szál sárgarépa
- 3 szál fehérrépa
- 1 kisebb zeller
- 1 fej fokhagyma
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 pici gyömbér (1 cm)
- egész bors, ízlés szerint
- 1 káposztalevél vagy 1 rózsa karfiol, vagy 1 szelet karalábé
- 1 fél alma, vagy egy paradicsom a sav miatt
Elkészítés:
Egy 5 literes lábasban, hideg vízben feltesszük a húst főni. Fontos, hogy mindig hideg vízben kezdjük el főzni a levest, hogy a víz és a hús együtt melegedjenek fel. Amíg habzik, addig nagy lángon főzzük, és folyamatosan szedjük le róla a habot. Ha a habzás abbamaradt, akkor vegyük vissza a lángot, és gyöngyözve főzzük tovább.
A zöldségeket nagyobb darabokra vágva tegyük bele a levesbe, sózzuk meg, ízesítsük borssal, gyömbérrel, fokhagymával, majd a tetejét takarjuk be káposztalevéllel. Ez segít, hogy a zöldségek ne száradjanak ki, ne párologjon el sok folyadék, és az illóanyagok és az ízek is benne maradjanak a lében.
Kb. 4 óra elteltével a hús és a zöldségek is megpuhulnak. Cérnametélttel tálaljuk.
4. Velős csont
Hozzávalók:
- 10-12 cm-esre vágott velős csont darabok
- só
- zöldfűszer (pl. petrezselyem)
- fokhagyma
Elkészítés:
A hentestől szerezzünk be 10-12 cm nagyságú, friss velős csontokat. Fontos, hogy válasszunk magunknak saját hentest, akiben maradéktalanul megbízunk!
A csontokat ezután kb. egy órára beáztatjuk sós vízbe (30 g só, egy liter víz), hogy jól átjárja őket. Az óra leteltével kivesszük a vízből, majd a végeket még beszórjuk sóval.
Tepsire állítjuk a csontokat, majd betoljuk a forró, 200 fokos sütőbe, ahol kb. 50-60 percig sütjük. Amint elkészült, kivesszük, majd a közben részben kisült velőt gazdagon megszórjuk zöldfűszerekkel.
Ezután már csak annyi a dolgunk, hogy a csontból, mint egy kehelyből kikanalazzuk a velőt egy finom, sokmagvas pirítós kenyérre. Mindenképpen legyen az asztalon fokhagyma is, mert nagyon finom hozzá!
Kevésből jót: bableves és babfőzelék gazdagon
Könnyen elkészíthető, laktató, és még mosogatni sem kell túl sokat utána!
5. Gombás rizotto
Hozzávalók:
- 40 dkg rizottó rizs
- 1 dl száraz fehérbor
- 6 dl alaplé
- 5 ek. reszelt parmezán
- 2 ek. olívaolaj
- 12 dkg vaj
- 2 közepes fej sonkahagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 15 dkg barna csiperke
- só
- bors
A rizottóhoz mindenképpen szükség van alaplére. Ha van a fagyasztónkban egy adag húsleves, azt is használhatjuk, de készíthetünk leveszöldségekből is. A zöldségeket két liter vízben 2 órán keresztül főzzük. Elegendő hozzá 3-4 szál sárgarépa, 1-2 szál fehérrépa, 1 zellergumó és 1 karalábé.
A rizottó készítését azzal kezdjük, hogy felaprítjuk a hagymát és a fokhagymát. Egy lábosban a vaj felét felolvasztjuk az olívaolajon, és rádobjuk a hagymát. Kicsit megpirítjuk, majd hozzátesszük a rizst, és addig kevergetjük, amíg kissé üveges nem lesz.
Nyakonöntjük a fehérborral, és jól elkeverjük. Ezután következik a lassú főzés. Merőkanalanként adagoljuk az alaplét a rizshez. Amikor a lé elforr, akkor következhet az újabb adag. Fontos, hogy eközben végig kevergessük a rizst, akkor lesz finom és krémes a rizottónk. Amikor a rizs már megpuhult, mehet bele a maradék vaj és a parmezán. A gombát közben felszeleteljük, és kevés zsiradékon megpirítjuk. A végén ezt is a rizshez adjuk. Ha elkészültünk, mindenképpen kóstoljuk meg, és csak akkor adjunk hozzá sót, ha szükséges.